Małżeństwo w prawie kanonicznym WK-P-MK
Poznanie zasad prawa dotyczących następujących kwestii natury prawnej:
1. Definicja małżeństwa i zgody małżeńskiej
2. Istotne przymioty małżeństwa i jego sakramentalność
3. Prawo zawarcia małżeństwa
4. Zasada: małżeństwo cieszy się przychylnością prawa
5. Rodzaje małżeństw
ECTS [1 ECTS - 30 (25) godz.]
- udział w wykładzie - 4 godz.
- przygotowanie do zajęć - 10 godz.
- indywidualna lektura literatury przedmiotu - 20 godz.
- przygotowanie do egzaminu - 10 godz.
- konsultacje - 5 godz.
Suma godzin - 50
E-Learning
W cyklu 2021/22_L: E-Learning | W cyklu 2020/21_Z: E-Learning (pełny kurs) |
Grupa przedmiotów ogólnouczenianych
Poziom przedmiotu
Symbol/Symbole kierunkowe efektów uczenia się
Typ przedmiotu
Koordynatorzy przedmiotu
Efekty kształcenia
W zakresie wiedzy:
EK1 - student zna podstawową terminologię odnoszącą się do małżeństwa kanonicznego,
EK2 - student zna przepisy dotyczące małżeństwa kanonicznego, zgody małżeńskiej, prawa do zawarcia małżeństwa,
EK3 - student zna podstawową literaturę i doktrynę prawa kanonicznego dotyczącą obowiązujących regulacji prawnych w zakresie zawarcia małżeństwa.
W zakresie umiejętności:
EK4 - student potrafi korzystać z podstawowej literatury w zakresie prawa małżeńskiego materialnego,
EK5 - student potrafi samodzielnie interpretować przepisy dotyczące zawarcia małżeństwa kanonicznego i aplikować je w praktyce,
EK6 - student potrafi formułować (w mowie i na piśmie) twierdzenia, redagować teksty związane z zawarciem małżeństwa kanonicznego.
W zakresie kompetencji:
EK7 - student posiada podstawowe kompetencje do wykonywania różnego rodzaju zadań związanych z zawarciem małżeństwa na forum Kościoła (pomoc prawna udzielana narzeczonym i duszpasterzom, wykonywanie zadań w ramach trybunału kościelnego).
Kryteria oceniania
Metody dydaktyczne :
Efekty wiedzy (EK 1-3)
Metoda dydaktyczna: wykład informacyjny, konwersatoryjny, opis
Efekty umiejętności (EK 4-6):
Metoda dydaktyczna: wykład problemowy, studium przypadku
Efekty kompetencji (EK 7-9):
Metoda dydaktyczna: problemowa, sytuacyjna, dyskusja
Kryteria oceniania:
Wiedza (EK1-3)
ocena 2 (ndst) - student nie zna: podstawowej terminologii z zakresu zawarcia małżeństwa kanonicznego i podstawowej literatury przedmiotu.
ocena 3 (dost) - student zna w stopniu dostatecznym podstawową terminologię z zakresu zawarcia małżeństwa kanonicznego i podstawową literaturę przedmiotu.
ocena 4 (db) - student w stopniu dobrym zna terminologię z zakresu zawarcia małżeństwa kanonicznego i literaturę przedmiotu.
ocena 5 (bdb) - student zna w pełni terminologię z zakresu zawarcia małżeństwa kanonicznego i literaturę przedmiotu.
Umiejętności (EK 4-6):
ocena 2 (ndst) - student nie potrafi: korzystać z podstawowej literatury przedmiotu, samodzielnie interpretować przepisów dotyczących zawarcia małżeństwa i stosować ich w praktyce, formułować twierdzeń i pism procesowych z zakresu zawarcia małżeństwa kanonicznego.
ocena 3 (dost) - student w ograniczonym stopniu potrafi: korzystać z literatury przedmiotu, samodzielnie interpretować przepisy dotyczące zawarcia małżeństwa i stosować je w praktyce, formułować twierdzenia i pisma procesowe z zakresu zawarcia małżeństwa kanonicznego.
ocena 4 (db) - student w stopniu wystarczającym potrafi: korzystać z literatury przedmiotu, samodzielnie interpretować przepisy dotyczące zawarcia małżeństwa i stosować je w praktyce, formułować twierdzenia i pisma procesowe z zakresu zawarcia małżeństwa kanonicznego.
ocena 5 (bdb) - student potrafi w pełni i z łatwością: korzystać z literatury przedmiotu, samodzielnie interpretować przepisy dotyczące zawarcia małżeństwa i stosować je w praktyce, formułować twierdzenia i pisma procesowe z zakresu zawarcia małżeństwa kanonicznego.
Kompetencje (EK 7)
ocena 2 (ndst) - student nie potrafi wykonywać zadań/czynności z zakresu zawarcia małżeństwa kanonicznego; mowa o pomocy prawnej udzielanej narzeczonym, nupturientom i duszpasterzom oraz o czynnym udziale w kanonicznym procesie małżeńskim.
ocena 3 (dost) - student w dostatecznym stopniu potrafi wykonywać zadania/czynności z zakresu zawarcia małżeństwa kanonicznego; mowa o pomocy prawnej udzielanej narzeczonym, nupturientom i duszpasterzom oraz o czynnym udziale w kanonicznym procesie małżeńskim.
ocena 4 (bd) - student w stopniu wystarczającym potrafi wykonywać czynności/zadania z zakresu zawarcia małżeństwa kanonicznego; mowa o pomocy prawnej udzielanej narzeczonym, nupturientom i duszpasterzom oraz o czynnym udziale w kanonicznym procesie małżeńskim.
ocena 5 (bdb) - student potrafi w pełni i z łatwością wypełniać zadania/czynności z zakresu zawarcia małżeństwa kanonicznego; mowa o pomocy prawnej udzielanej narzeczonym, nupturientom i duszpasterzom oraz o czynnym udziale w kanonicznym procesie małżeńskim.
Literatura
T. Pawluk. Prawo kanoniczne według Kodeksu Jana Pawła II. T.3. Olsztyn 1984
W. Góralski, Kościelne prawo małżeńskie, Warszawa 2006
J. Krajczyński, Prawo rodziny do opieki duszpasterskiej, Warszawa 2007
A. Mezglewski, A. Tunia, Wyznaniowa forma zawarcia małżeństwa cywilnego, Warszawa 2007
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: