Wystąpienie z Kościoła aktem formalnym WK-P-AF
W czasie zajęć z przedmiotu o wystąpieniu z Kościoła katolickiego formalnym aktem, studenci zdobywają umiejętności dotyczące aplikacji norm prawnych związanych z tym zagadnieniem; strona formalna tego aktu, przyczyny wystąpienia i jego skutki, powrót do kościoła po formalnym wystąpieniu. Podczas zajęć analizowane będą przykładowe oświadczenia woli o wystąpieniu z Kościoła.
W cyklu 2022/23_Z:
W czasie zajęć z przedmiotu o wystąpieniu z Kościoła katolickiego formalnym aktem, studenci zdobywają umiejętności dotyczące aplikacji norm prawnych związanych z tym zagadnieniem; strona formalna tego aktu, przyczyny wystąpienia i jego skutki, powrót do kościoła po formalnym wystąpieniu. Podczas zajęć analizowane będą przykładowe oświadczenia woli o wystąpieniu z Kościoła. |
E-Learning
W cyklu 2020/21_L: E-Learning (pełny kurs) | W cyklu 2022/23_Z: E-Learning |
Grupa przedmiotów ogólnouczenianych
Poziom przedmiotu
Symbol/Symbole kierunkowe efektów uczenia się
Typ przedmiotu
Wymagania wstępne
Koordynatorzy przedmiotu
Efekty kształcenia
W zakresie wiedzy:
EK 1- student ma uporządkowaną i pogłębioną wiedzę w zakresie formalnego aktu wystąpienia z Kościoła katolickiego.
EK 2 - student zna podstawową terminologię z zakresu formalnego aktu wystąpienia z Kościoła katolickiego.
W zakresie umiejętności:
EK 3 - student potrafi wyliczyć podstawowe źródła prawa kanonicznego, a także dokonać wykładni przepisów dotyczących formalnego aktu wystąpienia z Kościoła katolickiego.
EK 4 - student potrafi posługiwać się normami prawa kanonicznego w celu rozwiązywania konkretnych, współczesnych problemów prawniczych z zakresu formalnego aktu wystąpienia z Kościoła katolickiego.
W zakresie kompetencji społecznych
EK 5 - student potrafi zaplanować i zorganizować indywidualną pracę mającą na celu przyswojenie treści teoretycznych i praktycznych z zakresu formalnego aktu wystąpienia z Kościoła katolickiego.
EK 6 - student dostrzega aktualne problemy prawne Kościoła katolickiego, zwłaszcza z zakresu formalnego aktu wystąpienia z Kościoła katolickiego i stara się je rozstrzygać w oparciu o zdobytą wiedzę.
Kryteria oceniania
Ocena EK 1-6
ocena 2 (ndst):
- student nie ma uporządkowanej i pogłębionej wiedzy w zakresie podstawowych zagadnień dotyczących formalnego aktu wystąpienia z Kościoła katolickiego i nie zna podstawowej terminologii z ww. zakresu;
- student nie potrafi wyliczyć podstawowych źródeł prawa kanonicznego, a także dokonać wykładni przepisów dotyczących podstawowych zagadnień formalnego aktu wystąpienia z Kościoła katolickiego a także nie potrafi posługiwać się normami prawa kanonicznego w celu rozwiązywania konkretnych, współczesnych problemów prawniczych z ww. zakresu;
- student nie potrafi zaplanować i zorganizować indywidualnej pracy mającej na celu przyswojenie treści teoretycznych i praktycznych z zakresu podstawowych zagadnień dotyczących formalnego aktu wystąpienia z Kościoła katolickiego i nie umie dostrzec aktualnych problemów prawnych Kościoła katolickiego, zwłaszcza z ww. zakresu, a gdy je dostrzeże, nie angażuje się w ich rozwiązywanie w oparciu o zdobytą wiedzę.
ocena 3 (dst)
- student ma w ograniczonym stopniu uporządkowaną i pogłębioną wiedzę w zakresie podstawowych zagadnień dotyczących formalnego aktu wystąpienia z Kościoła katolickiego oraz zna w ograniczonym stopniu podstawową terminologię z ww. zakresu;
- student potrafi w ograniczonym stopniu wyliczyć podstawowe źródła prawa kanonicznego, a także dokonać wykładni przepisów dotyczących formalnego aktu wystąpienia z Kościoła katolickiego, a także potrafi w ograniczonym stopniu posługiwać się normami prawa kanonicznego w celu rozwiązywania konkretnych, współczesnych problemów prawniczych z ww. zakresu;
- student potrafi w ograniczonym stopniu zaplanować i zorganizować indywidualną pracę w celu przyswojenia treści teoretycznych i praktycznych z zakresu prawa kanonicznego w kontekście formalnego aktu wystąpienia z Kościoła katolickiego i w ograniczonym stopniu umie dostrzec aktualne problemy prawne Kościoła katolickiego, zwłaszcza z ww. zakresu, a gdy je dostrzeże, angażuje się dostatecznie w ich rozwiązywanie w oparciu o zdobytą wiedzę.
ocena 4 (db):
- student ma w wystarczającym stopniu uporządkowaną i pogłębioną wiedzę w zakresie podstawowych zagadnień dotyczących prawa kanonicznego, zwłaszcza odnoszących się do formalnego aktu wystąpienia z Kościoła katolickiego oraz zna w ograniczonym stopniu podstawową terminologię z ww. zakresu;
- student potrafi właściwie wyliczyć podstawowe źródła prawa kanonicznego, a także dokonać wykładni przepisów dotyczących prawka kanonicznego w kontekście formalnego aktu wystąpienia z Kościoła katolickiego, a także potrafi zadawalająco posługiwać się normami prawa kanonicznego w celu rozwiązywania konkretnych, współczesnych problemów prawniczych z ww. zakresu;
- student potrafi właściwie zaplanować i zorganizować indywidualną pracę w celu przyswojenia treści teoretycznych i praktycznych z zakresu prawa kanonicznego w kontekście formalnego aktu wystąpienia z Kościoła katolickiego i właściwie umie dostrzec aktualne problemy prawne Kościoła katolickiego, zwłaszcza z ww. zakresu, a gdy je dostrzeże angażuje się umiarkowanie w ich rozwiązywanie w oparciu o zdobytą wiedzę.
ocena 5 (bdb):
- student ma w zaawansowanym stopniu uporządkowaną i pogłębioną wiedzę w zakresie podstawowych zagadnień dotyczących prawa kanonicznego, zwłaszcza w zakresie formalnego aktu wystąpienia z Kościoła katolickiego oraz zna w pełni podstawową terminologię z ww. zakresu;
- student potrafi poprawnie i kompleksowo wyliczyć podstawowe źródła prawa kanonicznego, a także dokonać całkowicie poprawnej wykładni przepisów donoszących się do formalnego aktu wystąpienia z Kościoła katolickiego, a także potrafi bezbłędnie posługiwać się normami prawa kanonicznego w celu rozwiązywania konkretnych, współczesnych problemów prawniczych z ww. zakresu;
- student potrafi prawidłowo i kompleksowo zaplanować i zorganizować indywidualną pracę w celu przyswojenia treści teoretycznych i praktycznych z zakresu prawa kanonicznego w kontekście formalnego aktu wystąpienia z Kościoła katolickiego i właściwie umie dostrzec aktualne problemy prawne Kościoła katolickiego, zwłaszcza z ww. zakresu, a gdy je dostrzeże, angażuje się bardzo często w ich rozwiązywanie w oparciu o zdobytą wiedzę.
Na zaliczenie zajęć oraz końcową ocenę składają się następujące elementy:
- zaangażowanie w czasie prowadzenia zajęć (zadawanie pytań, udzielanie odpowiedzi, udział w dyskusjach);
- ocena z testu wg podanej w teście punktacji.
Literatura
Codex Iuris Canonici auctoritate Joannis Pauli PP. II promulgatus. Kodeks Prawa Kanonicznego. Przekład polski zatwierdzony przez Konferencję Episkopatu, Poznań 2022.
Góralski W., Nauczycielskie zadanie Kościoła, w: Komentarz do kodeksu prawa kanonicznego, t. 3, Lublin 1986, s. 9–51.
Katechizm Kościoła katolickiego, 11 października 1992, Pallottinum 1994.
Konferencja Episkopatu Polski, Dekret ogólny w sprawie wystąpień z Kościoła oraz powrotu do wspólnoty Kościoła, 7 października 2015, w: „Akta Konferencji Episkopatu Polski” 27 (2015), Warszawa 2015, s. 101–104.
Konferencja Episkopatu Polski, Zasady postępowania w sprawie formalnego aktu wystąpienia z Kościoła, 27 września 2008, w: „Akta Konferencji Episkopatu Polski” 14 (2008), Warszawa 2008, s. 89–91.
Krukowski J., Lempa F., Komentarz do Kodeksu Prawa Kanonicznego, t. 4, Lublin 1987.
Majer P., Znaczenie kanonicznej formy zawarcia małżeństwa, „Annales Canonici” 11 (2015), s. 135–155.
Pontificium Consilium de Legum Textibus, Actus formalis defectionis ab Ecclesia catholica, 13.03.2006, (Prot. N. 10279/2006), http://www.vatican.va/roman_curia/pontifical_councils/intrptxt/documents/rc_pc_intrptxt_doc_20060313_actus-formalis_en.html. Tekst polski w: „Miesięcznik Pasterski Płocki” 5(2006), s. 242–244.
Saj M., Karne skutki wystąpienia z Kościoła katolickiego, w: „Musimy siać”. Księga pamiątkowa Gerarda Siwka CSsR (1938-2015), (red. M. Pawliszyn), Kraków 2016, s. 317-335.
Syryjczyk J., Sankcje w Kościele. Część ogólna. Komentarz, Warszawa 2008.
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: