Trybunały Stolicy Apostolskiej WK-N-TSA-W
PENITENCJARIA APOSTOLSKA: zarys historii, struktura, kompetencje, procedura, wybrane kwestie praktyczne.
NAJWYŻSZY TRYBUNAŁ SYGNATURY APOSTOLSKIEJ: zarys historii, struktura, kompetencje, procedura, wybrane kwestie praktyczne.
TRYBUNAŁ ROTY RZYMSKIEJ; zarys historii, struktura, kompetencje, procedura, wybrane kwestie praktyczne.
Dyscyplina naukowa, do której odnoszą się efekty uczenia się
E-Learning
Grupa przedmiotów ogólnouczenianych
Opis nakładu pracy studenta w ECTS
Poziom przedmiotu
Symbol/Symbole kierunkowe efektów uczenia się
Typ przedmiotu
Koordynatorzy przedmiotu
Efekty kształcenia
WIEDZA:
EK 1 - student zna podstawową terminologię dotyczącą Trybunałów Stolicy Apostolskiej
EK 2 - student ma uporządkowaną znajomość podstawowych zagadnień dotyczących Trybunałów Stolicy Apostolskiej
EK 3 - student posiada wiedzę na temat najważniejszych problemów teoretyczno-praktycznych dotyczących Trybunałów Stolicy Apostolskiej
UMIEJĘTNOŚCI:
EK 4 - student potrafi dokonać wykładni przepisów dotyczących Trybunałów Stolicy Apostolskiej i przedstawić jej wyniki
EK 5 - student formułuje w mowie i na piśmie zagadnienia dotyczących Trybunałów Stolicy Apostolskiej i potrafi je przedstawić w świetle przepisów prawa powszechnego i własnego
EK 6 - student znajduje i właściwie wykorzystuje fontes cognoscendi i literaturę dotyczące Trybunałów Stolicy Apostolskiej
KOMPETENCJE:
EK 7 - student potrafi zaplanować i zorganizować indywidualną pracę mającą na celu przeprowadzenie zadania badawczego i przyswojenie sobie treści teoretycznych dotyczących Trybunałów Stolicy Apostolskiej
EK 8 - student aktywnie angażuje się w przebieg prowadzonych zajęć
ECTS [1 ECTS = 30 (25) godz.]
WYKŁADY: 6 ECTS
udział w wykładach: 7 godz.
indywidualne studium: 113 godz.
konsultacje: 5 godz.
przygotowanie do egzaminu: 25 godz.
ĆWICZENIA: 3 ECTS
udział w ćwiczeniach: 3 godz.
indywidualne studium: 70 godz.
konsultacje: 2 godz.
SUMA GODZIN: 225 godz.
liczba ECTS: 9
Kryteria oceniania
Ocena EK 1-8.
ocena 2 (ndst):
- student nie zna podstawowej terminologii dotyczącej Trybunałów Stolicy Apostolskiej; nie zna podstawowych zagadnień dotyczących Trybunałów Stolicy Apostolskiej; nie ma wiedzy na temat najważniejszych problemów teoretyczno-praktycznych dotyczących Trybunałów Stolicy Apostolskiej.
- student nie potrafi dokonać wykładni przepisów dotyczących Trybunałów Stolicy Apostolskiej i przedstawić jej wyników; nie umie sformułować w mowie zagadnień dotyczących Trybunałów Stolicy Apostolskiej i nie potrafi tego przedstawić w świetle przepisów prawa własnego; nie umie znaleźć i właściwie wykorzystać fontes cognoscendi i literatury dotyczących Trybunałów Stolicy Apostolskiej.
- student nie potrafi zaplanować i zorganizować indywidualnej pracy mającej na celu przyswojenie sobie treści teoretycznych dotyczących Trybunałów Stolicy Apostolskiej; zupełnie nie angażuje się w przebieg prowadzonych zajęć.
ocena 3 (dst):
- student zna w ograniczonym stopniu podstawową terminologię dotyczącą Trybunałów Stolicy Apostolskiej; ma słabo uporządkowaną znajomość podstawowych zagadnień dotyczących Trybunałów Stolicy Apostolskiej; posiada znacznie ograniczoną wiedzę na temat najważniejszych problemów teoretyczno-praktycznych dotyczących Trybunałów Stolicy Apostolskiej.
- student potrafi w ograniczonym stopniu dokonać wykładni przepisów dotyczących Trybunałów Stolicy Apostolskiej i przedstawić jej wyniki; potrafi częściowo sformułować w mowie zagadnienia dotyczące Trybunałów Stolicy Apostolskiej i potrafi częściowo to przedstawić w świetle przepisów prawa powszechnego i własnego; z błędami znajduje i wykorzystuje fontes cognoscendi i literaturę dotyczące Trybunałów Stolicy Apostolskiej.
- student potrafi w ograniczonym stopniu zaplanować i zorganizować indywidualną pracę mającą na celu przyswojenie sobie treści teoretycznych dotyczących Trybunałów Stolicy Apostolskiej; sporadycznie angażuje się w przebieg prowadzonych zajęć.
ocena 4 (db):
- student zna dobrze podstawową terminologię dotyczących Trybunałów Stolicy Apostolskiej; ma dobrze uporządkowaną znajomość podstawowych zagadnień dotyczących Trybunałów Stolicy Apostolskiej; posiada dobrą wiedzę na temat najważniejszych problemów teoretyczno-praktycznych dotyczących Trybunałów Stolicy Apostolskiej.
- student potrafi właściwie dokonać wykładni przepisów dotyczących Trybunałów Stolicy Apostolskiej i przedstawić jej wyniki; potrafi zadowalająco sformułować w mowie zagadnienia dotyczące Trybunałów Stolicy Apostolskiej i potrafi dobrze to przedstawić w świetle przepisów prawa powszechnego i własnego; w większości przypadków prawidłowo znajduje i dobrze wykorzystuje fontes cognoscendi i literaturę dotyczące Trybunałów Stolicy Apostolskiej.
- student potrafi właściwie zaplanować i zorganizować indywidualną pracę mającą na celu przyswojenie sobie treści teoretycznych dotyczących Trybunałów Stolicy Apostolskiej; często angażuje się w przebieg prowadzonych zajęć.
ocena 5 (bdb):
- student zna w pełni podstawową terminologię dotyczącą Trybunałów Stolicy Apostolskiej; ma w pełni uporządkowaną znajomość podstawowych zagadnień dotyczących Trybunałów Stolicy Apostolskiej; posiada w pełni wiedzę na temat najważniejszych problemów teoretyczno-praktycznych dotyczących Trybunałów Stolicy Apostolskiej.
- student całkowicie poprawnie potrafi dokonać wykładni przepisów dotyczących Trybunałów Stolicy Apostolskiej i przedstawić jej wyniki; potrafi bezbłędnie sformułować w mowie zagadnienia dotyczące Trybunałów Stolicy Apostolskiej i potrafi bardzo dobrze to przedstawić w świetle przepisów prawa własnego; bezbłędnie znajduje i wykorzystuje fontes cognoscendi i literaturę dotyczące Trybunałów Stolicy Apostolskiej.
- student potrafi prawidłowo i kompleksowo zaplanować i zorganizować indywidualną pracę mającą na celu przyswojenie sobie treści teoretycznych dotyczących Trybunałów Stolicy Apostolskiej; bardzo często angażuje się w przebieg prowadzonych zajęć.
Na ocenę końcową składają się:
1. obecność na zajęciach
2. zaangażowanie podczas zajęć
3. zaliczenie ćwiczeń
2. ocena z egzaminu ustnego.
Literatura
LITERATURA OBOWIĄZKOWA:
1. JAN PAWEŁ II, Konstytucja apostolska "Pastor bonus", 29.06.1988, artt. 117-130, w: Kodeks Prawa Kanonicznego. Komentarz, red. P. MAJER, Kraków 2011, 1446-1449.
2. BENEDICTUS XVI, Litterae apostolicae "Antiqua ordinatione", 21.06.2008, w: AAS 100 (2008) 513-538.
3. ROMANAE ROTAE TRIBUNAL, Normae, 18.04.1994, w: AAS (1994) 508-540.
4. T. ROZKRUT, Trybunały Stolicy Apostolskiej, w: T. ROZKRUT, Jan Paweł II do Roty Rzymskiej (1979-2003), Tarnów 2003, 19-63.
5. C. E. COMMENTZ, Kiedy i jak odwoływać się do Penitencjarii Apostolskiej, Kraków 2011.
6. C.E. COMMENTZ, Praktyka Penitencjarii Apostolskiej: kiedy i jak odwoływać się do tego Trybunału, w: Praktyczne aspekty funkcjonowania trybunałów kościelnych, red. U. NOWICKA, Warszawa 2014, 127-150.
LITERATURA UZUPEŁNIAJĄCA:
1. E. SZTAFROWSKI, Kuria Rzymska, Warszawa 1981, 186-197.
Uwagi
W cyklu 2022/23_L:
Bez wymagań wstępnych. |
Więcej informacji
Więcej informacji o poziomie przedmiotu, roku studiów (i/lub semestrze) w którym się odbywa, o rodzaju i liczbie godzin zajęć - szukaj w planach studiów odpowiednich programów. Ten przedmiot jest związany z programami:
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: