Wystawiennictwo WH-MU-I-3-Wystaw-W
Wykład przybliża najważniejsze kwestie związane z wystawiennictwem oraz jego historią w kręgu kultury Zachodu. Otwierające zagadnienia to siatka pojęciowa, dzięki której studenci zapoznają się z kluczowymi dla tematu pojęciami, które umożliwiają dogłębne zrozumienie kolejnych zagadnień. Omówiona zostaje historia wystawiennictwa nowożytnego od czasów proto-muzeów, przez prywatne kolekcje aż po czasy Salonu i stylu II Cesarstwa. Podejmowane są również kwestie pojawienia się tendencji redukcjonistycznych oraz modernistycznych, praktyki estetyczne III Rzeszy oraz pojawienie się konceptu white cube wypracowanego przez Alfreda Barra i spopularyzowanego przez MoMA. Wykład przybliża również prawidła budowy wystawy muzealnej od konceptu po realizację, z uwzględnienim zasad psychologii percepcji, oraz rolę i zadania kuratora. Kolejnymi zagadnieniem jest specyfika wystawy stałej i jej główne elementy. Podjęte są zagadnienia przestrzeni jako elementu ekspozycji oraz identyfikacji poszczególnych kolekcji poprzez kluczowe dla nich dzieła. Następnie omówione zostają typy wystaw czasowych oraz ich charakterystyka. Wykład zamyka kwestia promocji wystaw oraz działań okołowystawowych, proponowanych przez progresywne placówki muzealne.
Dyscyplina naukowa, do której odnoszą się efekty uczenia się
E-Learning
W cyklu 2020/21_Z: E-Learning (pełny kurs) z podziałem na grupy | W cyklu 2021/22_Z: E-Learning (pełny kurs) | W cyklu 2022/23_Z: E-Learning (pełny kurs) |
Grupa przedmiotów ogólnouczenianych
Opis nakładu pracy studenta w ECTS
Poziom przedmiotu
Symbol/Symbole kierunkowe efektów uczenia się
Typ przedmiotu
Wymagania wstępne
Koordynatorzy przedmiotu
W cyklu 2023/24_Z: | W cyklu 2019/20_Z: | W cyklu 2020/21_Z: | W cyklu 2021/22_Z: | W cyklu 2022/23_Z: |
Efekty kształcenia
Muz1_W07 - Zna zasady bezpieczeństwa zbiorów i ludzi, w tym zasady
organizowania wystaw i zarządzania zbiorami muzeów.
Muz1_W08 Zna zasady inwentaryzacji, dokumentacji oraz digitalizacji obiektów w
instytucjach muzealnych, w tym posiada uporządkowaną wiedzę o
bazach danych, metodach komunikacji sieciowej i standardach
wymiany informacji.
Muz1_U05 Posiada umiejętność logicznego konstruowania wypowiedzi na temat
historii wystawiennictwa oraz jego wspóczesnych pryncypiów (w mowie i piśmie).
Muz1_U06 Potrafi indywidualnie zaprojektować i pracując w zespole
zorganizować wystawę.
Muz1_U07 Potrafi pracując w zespole i wykorzystując doświadczenie
muzealników współdziałać przy ochronie i zabezpieczeniu muzealiów.
Muz1_U14 Potrafi planować długofalowe działania w wystawiennicze w praktyce muzealnej na różnych stanowiskach w tym w szczególności zarządzać zasobami
ludzkimi.
Muz1_K05 Ma świadomość roli pracy zespołowej w muzeum, szczególnie w konteście organizacji wystaw.
Kryteria oceniania
na ocenę BDB - student zna świetnie zagadnienia dotyczące wystawiennictwa, ma uporządkowaną wiedzę z zakresu typologii wystaw, potrafi omówić cechy charakterystyczne i kontekst występowania poszczególnych typów wystaw, zna biegle historię wystawiennictwa. Zna dokładnie procedury organizacji wystawy i ich kolejność. Potrafi wykazać związki między wystawiennictwem a stosowanymi metodami psychologii percepcji i wyjaśnić ich znaczenie.
na ocenę DB - student zna dobrze zagadnienia dotyczące wystawiennictwa, ma nieuporządkowaną wiedzę z zakresu typologii wystaw, potrafi omówić najistotniejsze cechy charakterystyczne i kontekst występowania poszczególnych typów wystaw, zna najważniejsze fakty z historii wystawiennictwa. Zna procedury organizacji wystawy i ich kolejność. Potrafi wykazać niektóre związki między wystawiennictwem a stosowanymi metodami psychologii percepcji.
na ocenę DST - student ma podstawową wiedzę dotyczącą zagadnień z zakresu wystawiennictwa, ma podstawową wiedzę z zakresu typologii wystaw, potrafi omówić pewne cechy charakterystyczne poszczególnych typów wystaw, zna podstawowe fakty z historii wystawiennictwa. Zna podstawowe procedury organizacji wystawy. Potrafi wymienić niektóre związki między wystawiennictwem a stosowanymi metodami psychologii percepcji
Praktyki zawodowe
n/d
Literatura
W cyklu 2021/22_Z:
LEKTURY OBOWIĄZKOWE LEKTURY REKOMENDOWANE |
W cyklu 2022/23_Z:
LEKTURY OBOWIĄZKOWE LEKTURY REKOMENDOWANE |
Uwagi
W cyklu 2021/22_Z:
n/d |
W cyklu 2022/23_Z:
n/d |
W cyklu 2023/24_Z:
n/d |
Więcej informacji
Więcej informacji o poziomie przedmiotu, roku studiów (i/lub semestrze) w którym się odbywa, o rodzaju i liczbie godzin zajęć - szukaj w planach studiów odpowiednich programów. Ten przedmiot jest związany z programami:
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: