Wstęp do muzeologii i muzealnictwa WH-MU-I-1-WsteMuz
Celem przedmiotu jest zapoznanie z podstawowymi zagadnieniami muzeologii i muzealnictwa. Na zajęciach omawiane są zmiany w poglądach muzeologicznych, główne terminy i pojęcia (m. in. muzeum, obiekt muzealny), a także kwestie dotyczące działalności o charakterze muzealnym (np. gromadzenie zbiorów, wystawiennictwo, ochrona i opieka nad zbiorami, konserwacja, dokumentacja i publikacje). Istotną część zajęć stanowi prezentacja sposobów funkcjonowania różnych typów muzeów (np. archeologicznych, historycznych, etnograficznych, przyrodniczych, technicznych i in.).
Dyscyplina naukowa, do której odnoszą się efekty uczenia się
E-Learning
Grupa przedmiotów ogólnouczenianych
Opis nakładu pracy studenta w ECTS
Poziom przedmiotu
Symbol/Symbole kierunkowe efektów uczenia się
Typ przedmiotu
Wymagania wstępne
Koordynatorzy przedmiotu
Efekty kształcenia
Student w obszarze...
Wiedza
Muz1_W01 – ma uporządkowaną wiedzę o muzeologii, wskazuje jej miejsce w systemie nauk i powiązania z innymi dyscyplinami, zna przedmiot i zakres badań muzeologii oraz jej główne narzędzia
Muz1_W02 – przyswoił podstawową terminologię dotyczącą muzeologii i muzealnictwa, zna funkcje muzeum i zakres działań o charakterze muzealnym
Umiejętności
Muz1_U01 – rozumie specyfikę muzeum i jego działalności, na tej podstawie potrafi omówić różne typy muzeów oraz odróżnić formy protomuzealne, muzea tradycyjne i nowoczesne
Muz1_U02 – orientuje się w praktycznych rozwiązaniach ogólnych założeń w obszarze muzeologii i muzealnictwa, umie wyszukiwać oraz weryfikować informacje (m. in. o muzeach i ich zbiorach) z różnych źródeł (np. publikacji naukowych, albumów i katalogów, stron internetowych)
Kompetencje
Muz1_K01 – jest przygotowany do prowadzenia samodzielnych studiów na polu muzeologii i muzealnictwa, widzi konieczność uzupełniania swojej wiedzy o muzeum, jego misji i funkcjonowaniu
Kryteria oceniania
Metody oceniania:
ocenianie ciągłe
sprawdzanie zadań (materiały dydaktyczne na Moodle)
weryfikacja pracy na zajęciach (ćwiczenia, dyskusje itp.)
omówienie przygotowanego przez studenta zagadnienia (wstąpienie z prezentacją)
Kryteria oceniania:
na ocenę BDB (5) - student zna znakomicie zagadnienia dotyczące muzeologii i muzealnictwa. Omawia rozwój poglądów muzeologicznych, podstawowe terminy oraz rodzaje działalności muzealnej. Odróżnia formy protomuzealne, muzea tradycyjne i nowoczesne. Przedstawia dokumenty związane z muzealnictwem. Charakteryzuje typy muzeów oraz różne instytucje o charakterze muzealnym, a także ocenia sposoby ich zarządzania.
na ocenę DB (4) - student opanował wstępną wiedzę dotyczącą muzeologii i muzealnictwa. Posługuje się podstawową terminologią muzeologiczną. Zna różne typy muzeów i instytucji muzealnych. Wybiórczo wymienia poznane na zajęciach dokumenty oraz formy nadzoru nad zbiorami muzealnymi. Widzi potrzebę dalszego rozwoju.
na ocenę DST (3) - student ma elementarną wiedzę dotyczącą muzeologii i muzealnictwa. Identyfikuje rolę muzeum jako instytucji kultury. Rozpoznaje poznane na zajęciach muzea oraz formy zabezpieczenia zbiorów muzealnych. Widzi potrzebę dalszego rozwoju.
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: