Kultura artystyczna-sztuki piękne w muzeum (wstęp do metodologii badań) WH-MU-I-1-KuArSz-C
Kurs prezentuje studentom wybrane zagadnienia mające na celu przybliżenie globalnego kontekstu historii sztuki najnowszej. Student poznaje genezę zjawisk od końca wieku XIX, ujmując syntetycznie kwestie związane z impresjonizmem i postimpresjonizmem oraz ich szeroko rozumiane oddziaływanie na symbolizm i neoimpresjonizm. Student uczy się przemian w okresie do 1945 roku, które obejmują kubizm, modernizm (Bauhaus i De Stijl), ekspresjonizm, futuryzm i dadaizm. Następnie omawiane są zagadnienia surrealizmu i ich wpływ na rozwój sztuki. Student analizuje zagadnienia konstruktywizmu i socrealizmu oraz poznaje zagadnienia ekspresjonizmu abstrakcyjnego, pop-artu, minimalizmu i hiperrealizmu. Omówione są zjawiska takie jak performance i konceptualizm oraz przekrojowo zagadnienia historii fotografii i rzeźby. Blok tematów zamykają nowe media i cyber-art.
Dyscyplina naukowa, do której odnoszą się efekty uczenia się
E-Learning
W cyklu 2021/22_L: E-Learning (pełny kurs) | W cyklu 2022/23_L: E-Learning (pełny kurs) | W cyklu 2023/24_L: E-Learning (pełny kurs) | W cyklu 2019/20_L: E-Learning (pełny kurs) | W cyklu 2020/21_L: E-Learning (pełny kurs) z podziałem na grupy |
Grupa przedmiotów ogólnouczenianych
Opis nakładu pracy studenta w ECTS
Poziom przedmiotu
Symbol/Symbole kierunkowe efektów uczenia się
Typ przedmiotu
Wymagania wstępne
Koordynatorzy przedmiotu
W cyklu 2022/23_L: | W cyklu 2021/22_L: | W cyklu 2020/21_L: | W cyklu 2023/24_L: | W cyklu 2019/20_L: |
Efekty kształcenia
Muz1_W03 student zna i rozumie metodologię badań w zakresie sztuk pięknych, w tym posiada wiedzę na temat rozwoju sztuki i kultury artystycznej w powiązaniu z rozwojem muzealnictwa w Polsce i na świecie - w obszarze polskiej i zagranicznej sztuki nowoczesnej i najnowszej.
Muz1_U02 student potrafi samodzielnie formułować i analizować problemy badawcze w obszarze sztuk pięknych, w tym sztuki najnowszej, a także samodzielnie wyszukiwać specjalistyczną literaturę i opracowania z sztuk pięknych - formułuje i analizuje problemy sztuki najnowszej w kontekście muzealnictwa
Muz1_ U04 student potrafi posługiwać się specjalistycznym językiem w obszarze sztuk pięknych i stosować właściwą terminologię muzeologiczną i dyscyplin pokrewnych - w tym sztuki nowoczesnej i najnowszej.
Muz1_U11 student potrafi wykorzystywać wiedzę teoretyczną w zakresie sztuk pięknych w pracy muzealnika - w tym z zakresu sztuki najnowszej
Muz1_K01 student jest gotów do krytycznej oceny posiadanej wiedzy z zakresu sztuk pięknych i rozumie konieczność ciągłego samokształcenia i konsultacji
specjalistycznych w działalności muzealnej - włączając obszar zjawisk artystycznych awangardy i nowoczesności.
Kryteria oceniania
na ocenę BDB - student zna świetnie zagadnienia dotyczące historii sztuki XX wieku, ma uporządkowaną wiedzę z zakresu chronologii, potrafi rozpoznać i nazwać przedstawicieli poszczególnych prądów w sztuce na podstawie materiału wizualnego.
na ocenę DB - student zna dobrze zagadnienia dotyczące historii sztuki XX wieku, ma nieuporządkowaną wiedzę z zakresu chronologii, potrafi częściowo rozpoznać i nazwać artystów i architektów na podstawie materiału wizualnego.
na ocenę DST - student podstawową wiedzę dotyczącą zagadnień z zakresu historii sztuki XX wieku, ma nieuporządkowaną wiedzę z zakresu chronologii, ma problemy z rozpoznaniem i nazwaniem artystów i przyporządkowaniem ich do tendencji w sztuce na podstawie materiału wizualnego.
Praktyki zawodowe
n/d
Uwagi
W cyklu 2021/22_L:
n/d |
W cyklu 2022/23_L:
n/d |
W cyklu 2023/24_L:
n/d |
Więcej informacji
Więcej informacji o poziomie przedmiotu, roku studiów (i/lub semestrze) w którym się odbywa, o rodzaju i liczbie godzin zajęć - szukaj w planach studiów odpowiednich programów. Ten przedmiot jest związany z programami:
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: