Podstawy socjologii kultury WH-KUZ-I-1-PodsSocKu
Celem wykładu jest wprowadzenie studentów kulturoznawstwa w socjologiczne rozumienie kultury. Wykład odsłoni istotę kultury jako kontekstu życia osoby ludzkiej. Dostarczy wiedzy na temat procesów oraz zjawiska zachodzących w obrębie kultury. Pomoże to w refleksyjnym oraz krytycznym podejściu do otaczającej studentów współczesnej kultury oraz dynamizmów w których uczestniczą i będą uczestniczyć wraz z kolejnymi etapami socjalizacji. W ten sposób zajęcia będą wprowadzeniem w socjologiczne rozumienie kultury (wyobraźnia socjologiczna) ale również dostarczą niezbędnej wiedzy potrzebnej do sprawczego uczestnictwa w otaczającej ich kulturze.
E-Learning
Grupa przedmiotów ogólnouczenianych
Opis nakładu pracy studenta w ECTS
Poziom przedmiotu
Symbol/Symbole kierunkowe efektów uczenia się
Typ przedmiotu
Wymagania wstępne
Koordynatorzy przedmiotu
Efekty kształcenia
KU1_W02: rozpoznaje znaczenie socjologii dla kształtowania się i funkcjonowania kulturoznawstwa; zna wzajemne powiązania między tymi dyscyplinami
KU1_U02: student samodzielnie się dokształca wykorzystuje zdobytą wiedzę socjologiczną do rozstrzygania dylematów pojawiających się w pracy zawodowej
KU1_K04_ student wypełnia swoje zobowiązania społeczne poprzez działanie na sposób przedsiębiorczy z nastawieniem na rozwój i upowszechnianie kultury, wykazuje się troską o szeroko rozumiany interes i pożytek publiczny
Kryteria oceniania
KU1_W02: rozpoznaje znaczenie socjologii dla kształtowania się i funkcjonowania kulturoznawstwa; zna wzajemne powiązania między tymi dyscyplinami. Stopień 5: Student wykazuje się szeroką wiedzą teoretyczną dotyczącą większości elementów kultury oraz najważniejszych procesów w niej zachodzących. Stopień 4: Student wykazuje się podstawową wiedzą teoretyczną dotyczącą elementów kultury oraz wybranych procesów w niej zachodzących. Stopień 3 Student wykazuje się wiedzą teoretyczną dotyczącą niektórych elementów kultury oraz przynajmniej kilku procesów w niej zachodzących.
KU1_U02: student samodzielnie się dokształca wykorzystuje zdobytą wiedzę socjologiczną do rozstrzygania dylematów pojawiających się w pracy zawodowej Stopień 5: Student potrafi twórczo wykorzystać posiadaną wiedzę do opisu i interpretacji zjawisk zachodzących w obrębie kultury. Studenta określa wnikliwe zrozumienie kulturę oraz rolę osoby ludzkiej w tworzeniu oraz kształtowaniu kultury. Stopień 4: Student potrafi wykorzystać posiadaną wiedzę do opisu i interpretacji najważniejszych zjawisk zachodzących w obrębie kulturowy. Student rozumie, co oznacza, że człowiek tworzy kulturę oraz potrafi dostrzec zależność pomiędzy osobą ludzką a kulturą. Stopień 3 Student potrafi wykorzystać posiadaną wiedzę do opisu i interpretacji wybranych zjawisk zachodzących w obrębie kultury. Student potrafi wyjaśnić, na czym polega zależność pomiędzy jednostką a kulturą oraz dlaczego funkcjonowanie kultury opiera się na więziach społecznych.
KU1_K04_ student wypełnia swoje zobowiązania społeczne poprzez działanie na sposób przedsiębiorczy z nastawieniem na rozwój i upowszechnianie kultury, wykazuje się troską o szeroko rozumiany interes i pożytek publiczny Stopień 5: Student wykazuje się kompetencjami do aktywnego i innowacyjnego wpływania na kulturę. Stopień 4: Student wykazuje się kompetencjami do wpływania i kształtowania współczesnej kultury. Stopień 3 Studenta charakteryzuje minimalna zdolność do wykorzystania zdobytej wiedzy w praktyce życia społecznego.
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: