Język łaciński w kontekstach kulturowych WH-KU-I-1-JLKK
Nauka języka łacińskiego od podstaw z uwzględnieniem europejskich i polskich kontekstów kulturowych.
Celem kursu jest przedstawienie najważniejszych wiadomości wstępnych o języku łacińskim, alfabecie, wymowie, akcentowaniu, morfologii i składni oraz poznanie najważniejszych dzieł literatury łacińskojęzycznej (oryginały i tłumaczenia) i ich kontekstów kulturowych.
W trakcie zajęć podawane są także podstawowe informacje o etymologii i wpływie języka łacińskiego na języki nowożytne. Część teoretyczna wzbogacona jest licznymi ćwiczeniami oraz lekturą wybranych tekstów historyków, filozofów i poetów rzymskich, europejskich i polskich.
Dyscyplina naukowa, do której odnoszą się efekty uczenia się
Grupa przedmiotów ogólnouczenianych
Opis nakładu pracy studenta w ECTS
Poziom przedmiotu
Symbol/Symbole kierunkowe efektów uczenia się
Typ przedmiotu
Koordynatorzy przedmiotu
Efekty kształcenia
Wiedza:
Student zna chrześcijańskie i śródziemnomorskie źródła kultury europejskiej pochodzące z obszaru wpływów języka łacińskiego oraz najwybitniejsze arcydzieła kultury polskiej i światowej w zakresie języka łacińskiego i ich znaczenie dla aktualnego kształtu rzeczywistości społeczno-kulturowej (KU1_W03).
Student zna podstawowe pojęcia z zakresu językoznawstwa, teorii komunikacji i kultury języka. Rozumie kompleksową naturę języka, w tym języka łacińskiego, jako narzędzia komunikacji i interpretacji rzeczywistości zarówno w kontekście starożytnym i średniowiecznym, jak i współczesnym (KU1_W08).
Umiejętności:
Student potrafi planować i opracować wyniki własnych badań, uwzględniając ich cel oraz kontekst społeczno-kulturowy funkcjonowania języka łacińskiego (KU1_U08).
Kompetencje:
Student potrafi aktualizować zakres posiadanej wiedzy w oparciu o najnowsze teorie z zakresu kulturoznawstwa i nauk o kulturze raz pokrewnych dyscyplin humanistycznych (KU1_K01).
Kryteria oceniania
Zaliczenie 2 pisemnych kolokwiów w semestrze (tj. zaliczenie = minimum 60% poprawnych odpowiedzi), 2 testów cząstkowych, oraz znajomość wybranego dzieła autora starożytnego.
Student otrzyma ocenę 5, jeśli:
- doskonale zna chrześcijańskie i śródziemnomorskie źródła kultury europejskiej pochodzące z obszaru wpływów języka łacińskiego oraz najwybitniejsze arcydzieła kultury polskiej i światowej (KU1_W03);
- bez trudu rozpoznaje użyte w zdaniu najważniejsze konstrukcje gramatyczne języka łacińskiego i dobrze zna terminologię z dziedziny językoznawstwa. Umiejętnie posługuje się słownikiem łacińsko-polskim (KU1_W08).
- potrafi doskonale planować własną pracę, prawidłowo interpretować zjawiska społeczno-kulturowe (KU1_U08) oraz aktualizować zakres posiadanej wiedzy w oparciu o najnowsze teorie z zakresu kulturoznawstwa i nauk o kulturze (KU1_K01).
Student otrzyma ocenę 4, jeśli:
- dobrze zna chrześcijańskie i śródziemnomorskie źródła kultury europejskiej pochodzące z obszaru wpływów języka łacińskiego oraz najwybitniejsze arcydzieła kultury polskiej i światowej (KU1_W03);
- rozpoznaje użyte w zdaniu podstawowe konstrukcje gramatyczne języka łacińskiego i zna podstawową terminologię z dziedziny językoznawstwa. Poprawnie posługuje się słownikiem łacińsko-polskim (KU1_W08).
- w stopniu dobrym umie analizować i interpretować zjawiska społeczno-kulturowe (KU1_U08), ciągle rozwijając swoje kompetencje w oparciu o najnowsze teorie z zakresu kulturoznawstwa i nauk o kulturze (KU1_K01).
Student otrzyma ocenę 3, jeśli:
- w stopniu zadowalającym opanował wiedzę o chrześcijańskich i śródziemnomorskich źródłach kultury europejskiej pochodzących z obszaru wpływów języka łacińskiego, oraz najwybitniejszych arcydziełach kultury polskiej i światowej (KU1_W03);
- w stopniu podstawowym rozpoznaje użyte w zdaniu wybrane konstrukcje gramatyczne języka łacińskiego i terminologię z dziedziny językoznawstwa. Potrafi posługiwać się słownikiem łacińsko-polskim (KU1_W08).
- potrafi analizować i interpretować zjawiska społeczno-kulturowe (KU1_U08) w oparciu o najnowsze teorie z zakresu kulturoznawstwa i nauk o kulturze (KU1_K01).
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: