Contemporary Italian Culture - Museums, Art and Fashion WH-KON-ContItalCult
Kurs prezentuje wybrane zagadnienia związane ze współczesną kulturą włoską w kontekście problematyki muzealnictwa, sztuki i mody. Wstęp określa genezę zjawisk związanych z pojawieniem się awangardy oraz definiuje rozwój nowych ośrodków sztuki. Na tle rozwoju sztuki klasycznej ukazane są zmiany w postrzeganiu sztuki nowoczesnej. Rozważaniom towarzyszy przegląd nowych centrów - Mediolanu oraz Turynu. Konwersatorium przybliża również zmiany kulturowe w najważniejszych ośrodkach włoskich - Wenecji, Rzymie i Florencji, przystosowujące je do potrzeb współczesnej sztuki i wystawiennictwa. Omówieni są najważniejsi twórcy sztuki oraz mody działający we Włoszech. Kurs zamyka przegląd najważniejszych nowoczesnych ośrodków muzealnych, ich strategie wystawiennicze oraz sposoby zainteresowania zwiedzających kulturą współczesną.
E-Learning
Grupa przedmiotów ogólnouczenianych
Poziom przedmiotu
Symbol/Symbole kierunkowe efektów uczenia się
Typ przedmiotu
Koordynatorzy przedmiotu
Efekty kształcenia
H1A_W01 student ma podstawową wiedzę o miejscu i znaczeniu nauk humanistycznych w systemie nauk oraz ich specyfice przedmiotowej i metodologicznej
H1A_W10 student ma podstawową wiedzę o instytucjach kultury i orientację we współczesnym życiu kulturalnym
H1A_U01 student potrafi wyszukiwać, analizować, oceniać, selekcjonować i użytkować informację z wykorzystaniem różnych źródeł i sposobów
6.00 ECTS
30 h - udział w zajęciach
60 h - przygotowanie do zajęć
30 h - czytanie lektur
60 h - przygotowanie do zaliczenia
Kryteria oceniania
Aktywność na zajęciach.
Udział w dyskusjach.
Zaliczenie w formie prezentacji przez MOODLE
Maksymalnie 2 nieobecności.
KRYTERIA OCENIANIA
na ocenę BDB - student zna świetnie zagadnienia dotyczące kultury, historii i sztuki, potrafi rozpoznać i nazwać projektantów i domy mody oraz twórców designu na podstawie materiału wizualnego. Zna najważniejsze zabytki i muzea potrafi je umiejscowić historycznie.
na ocenę DB - student zna dobrze zagadnienia dotyczące kultury, historii i sztuki, potrafi z nielicznymi błędami rozpoznać i nazwać projektantów i domy mody oraz twórców designu na podstawie materiału wizualnego. Zna większość zabytków i muzeów i potrafi je z nielicznymi błędami umiejscowić historycznie.
na ocenę DST - student podstawową wiedzę dotyczącą zagadnień z zakresu kultury, historii i sztuki, ma nieuporządkowaną wiedzę z zakresu chronologii, ma problemy z rozpoznaniem i nazwaniem artystów, domów mody oraz muzeów na podstawie materiału wizualnego.
na ocenę NDST - student nie posiada podstawowej wiedzy z zakresu kultury, historii i sztuki, brakuje mu podstaw by określić projektantów i domy mody oraz muzeana podstawie materiału wizualnego
Literatura
Raul A. Barreneche, New Museums, New York 2005.
Bettina Messias Carbonell [ed.], Museum studies: an anthology of contexts, Malden 2006.
Jonathan Harris, Globalization and contemporary art, Malden 2011.
Terry Smith, Contemporary art: world currents, London 2011.
Chris van Uffelen, Contemporary museums: architecture, history, collection, Salenstein 2011.
Claire Wilcox, Valerie Mendes, Modern fashion in detail, London 2002.
Anna Wiśnicka, Polish-Italian Design Dualism. Artistic Projects by Dorota Koziara, „PL.IT / Rassegna italiana di argomenti polacchi”, 08/2017, p. 160-175.
Więcej informacji
Więcej informacji o poziomie przedmiotu, roku studiów (i/lub semestrze) w którym się odbywa, o rodzaju i liczbie godzin zajęć - szukaj w planach studiów odpowiednich programów. Ten przedmiot jest związany z programami:
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: