Współczesna sztuka włoska: moda, rzemiosło, dizajn WH-FW-M-I-2-WSWMRD
Kurs omawia globalnie pozycję i rolę włoskiej sztuki najnowszej, mody i designu na tle tendencji artystyczno-stylowych panujących w Europie w XX i XXI wieku. Wstępem do zagadnień jest nakreślenie panoramy sztuki, mody i designu po I wojnie światowej w Europie. Studenci poznają założenia włoskiej sztuki nowoczesnej oraz jej nową estetykę. Jest to punktem wyjścia dla prezentacji najważniejszych dokonań artystów włoskich na polu futuryzmu, konceptualizmu, malarstwa oraz sztuk performatywnych i fotografii. Studenci analizują działalność wiodących postaci na włoskiej scenie artystycznej oraz zagadnienia genezy i rozwoju mody oraz designu. Punktem centralnym rozważań będzie nowatorskie podejście do projektowania, które wytyczyło nowe kierunki rozwoju tych dyscyplin w Europie i Stanach Zjednoczonych. Studenci poznają również awangardową architekturę Mediolanu, która była silnie związana z rozwojem wzornictwa oraz działania związane z jej zachowaniem i ochroną. Kwestie mody uzupełni prezentacja ważnych ośrodków - Florencji i Mediolanu oraz wiodących domów mody. Kurs zamknie analiza najważniejszych wydarzeń ze świata sztuki, mody i designu - Biennale, Salone del Mobile i Fashion Week oraz muzeów i galerii sztuki, które specjalizują się w prezentacji poszczególnych aspektów włoskiej sztuki i projektowania.
Dyscyplina naukowa, do której odnoszą się efekty uczenia się
Grupa przedmiotów ogólnouczenianych
Opis nakładu pracy studenta w ECTS
Poziom przedmiotu
Symbol/Symbole kierunkowe efektów uczenia się
Typ przedmiotu
Wymagania wstępne
Koordynatorzy przedmiotu
Efekty kształcenia
FW1_W04
FW1_U06
FW1_K04
FW1_W04 student zna i rozumie zagadnienia z obszaru historii włoskiego designu, mody i sztuki najnowszejr w wymiarze intelektualnym i materialnym (historia sztuki, mody, designu), zarówno pod kątem wpływów innych kultur na kulturę włoską i odwrotnie - student zna podstawy intelektualne i materialne zagadnień włoskiej sztuki najnowszej, mody i designu.
FW1_U06 student potrafi dokonać średniozaawansowanej analizy włoskiego designu, mody i sztuki najnowszej, interpretacji fenomenów kulturowych, literackich i artystycznych, lokując je przy tym w szerszym kontekście historyczno‐kulturowym - student potrafi analizować prądy najnowszej sztuki włoskiej łącząc je z globalnymi zjawiskami kultury.
FW1_K04 student jest gotów do współodpowiedzialności za zachowanie dziedzictwa kulturowego Włoch i poszczególnych regionów, z uwzględnieniem dziedzictwa w obszarze sztuki najnowszej, mody i designu.
Kryteria oceniania
Aktywność na zajęciach 20%
Obecność na zajęciach (2 nieobecności) 20%
PREZENTACJA (archiwizacja NA PLATFORMIE MOODLE) 60%
Proszę pamiętać, że prezentacja ma być pracą autorską, zawierającą teksty przygotowane przez Państwa. Informacje dotyczące preferowanej objętości pracy znajdą Państwo w ostatnim temacie zajęć na Moodle, w opisie zadania.
KRYTERIA OCENIANIA
na ocenę BDB - student zna świetnie zagadnienia dotyczące historii włoskiego designu, mody i sztuki najnowszej, ma uporządkowaną wiedzę z zakresu chronologii, potrafi rozpoznać i nazwać artystów/projektantów/szkoły na podstawie materiału wizualnego.
na ocenę DB - student zna dobrze zagadnienia dotyczące historii włoskiego designu, mody i sztuki najnowszej, ma nieuporządkowaną wiedzę z zakresu chronologii, potrafi częściowo rozpoznać i nazwać artystów/projektantów/szkoły na podstawie materiału wizualnego.
na ocenę DST - student ma podstawową wiedzę dotyczącą zagadnień z zakresu historii włoskiego designu, mody i sztuki najnowszej, ma nieuporządkowaną wiedzę z zakresu chronologii, ma problemy z rozpoznaniem i nazwaniem artystów/projektantów/szkół na podstawie materiału wizualnego.
Praktyki zawodowe
n/d
Uwagi
W cyklu 2024/25_L:
n/d |
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: