Praktyczna nauka języka włoskiego - słownictwo WH-FW-I-1-PNJWSlow
Kurs obejmuje ćwiczenie wypowiedzi ustnych w języku włoskim oraz ćwiczenia leksykalne w zakresie następujących tematów:
- i mestieri e le proffessioni/zawody
- il tempo atmosferico/pogoda
- la colazione al bar/włoskie śniadanie
- i mezzi di trasporto/środki transportu;
- la casa/opis domu/mieszkania;
- il caffe'/kawiarnia; rodzaje kaw, kawiarka (elementy kultury Włoch)
- la colazione all'italiana
- podstawowe wyrażenia idiomatyczne
- Pasqua/Wielkanoc we Włoszech
- In citta'/poruszanie się z mapą po mieście
- Alla stazione ferroviaria/Na dworcu kolejowym
- All'aeroporto/ Na lotnisku
W cyklu 2022/23_L:
Kurs obejmuje ćwiczenie wypowiedzi ustnych w języku włoskim oraz ćwiczenia leksykalne w zakresie następujących tematów: - i mestieri e le proffessioni/zawody - il tempo atmosferico/pogoda - la colazione al bar/włoskie śniadanie - i mezzi di trasporto/środki transportu; - la casa/opis domu/mieszkania; - il caffe'/kawiarnia; rodzaje kaw, kawiarka (elementy kultury Włoch) - la colazione all'italiana - podstawowe wyrażenia idiomatyczne - Pasqua/Wielkanoc we Włoszech - In citta'/poruszanie się z mapą po mieście - Alla stazione ferroviaria/Na dworcu kolejowym - All'aeroporto/ Na lotnisku |
E-Learning
W cyklu 2021/22_L: E-Learning (pełny kurs) z podziałem na grupy | W cyklu 2022/23_L: E-Learning (pełny kurs) | W cyklu 2020/21_L: E-Learning (pełny kurs) z podziałem na grupy | W cyklu 2023/24_L: E-Learning (pełny kurs) |
Grupa przedmiotów ogólnouczenianych
Opis nakładu pracy studenta w ECTS
Poziom przedmiotu
Symbol/Symbole kierunkowe efektów uczenia się
Typ przedmiotu
Koordynatorzy przedmiotu
W cyklu 2021/22_L: | W cyklu 2022/23_L: | W cyklu 2020/21_L: | W cyklu 2023/24_L: |
Efekty kształcenia
Student:
- zna miejsce i znaczenie nauk filologicznych w obszarze
nauk humanistycznych oraz specyfikę metodologiczną
przedmiotu badań językoznawczych (FW1_W10)
- potrafi posługiwać się językiem włoskim na poziomie co
najmniej A2 oraz drugim językiem obcym na poziomie
co najmniej A2 Europejskiego Systemu Opisu
Kształcenia Językowego (FW1_U01)
- ciągłego pogłębiania swojej wiedzy oraz do jej
krytycznej oceny (FW1_K01)
OPIS ECTS: 1 punkt (62,5 godzin; 1 punkt = 25 godzin)
Udział w zajęciach: 30 godzin,
Systematyczne przygotowanie do zajęć, praca własna - 25 godzin
Przygotowanie do kolokwiów: 7,5 godziny.
Kryteria oceniania
METODY OCENIANIA
Aktywność na zajęciach
Kartkówki na każdych zajęciach z materiału z ostatnich zajęć. Kartkówek nie można poprawiać. Średnia z kartkówek ma wpływ na ocenę końcową.
2 testy z większej partii materiału, ocenianie ciągłe aktywności studentów, prace domowe ecc. Testów nie można poprawiać. Jeśli student z jakiegoś powodu nie mógł napisać testu lub go nie zaliczył istnieje możliwość drugiego terminu na ostatnich zajęciach w semestrze.
Dopuszczane są 2 nieobecności nieusprawiedliwione w ciągu semestru.
KRYTERIA OCENIANIA:
- ocena niedostateczna (2) - student nie opanował wymagań na ocenę dostateczną;
- ocena dostateczna (3) - student w stopniu podstawowym opanował słownictwo dotyczące każdego z kręgów leksykalnych omawianych na zajęciach (FW1_W10). Potrafi wykorzystać językowe środki leksykalne i gramatyczne do tworzenia prostych wypowiedzi ustnych (monologów i dialogów). W stopniu zadowalającym potrafi wykorzystać w komunikacji wskazówki i uwagi krytyczne wykładowcy (FW1_U04).
- ocena dobra (4) - student w stopniu dobrym opanował słownictwo dotyczące każdego z kręgów leksykalnych omawianych na zajęciach (FW1_W10). Potrafi wykorzystać językowe środki leksykalne i gramatyczne do tworzenia prostych wypowiedzi ustnych (monologów i dialogów). W stopniu dobrym potrafi wykorzystać w komunikacji wskazówki i uwagi krytyczne wykładowcy (FW1_U04).
- ocena bardzo dobra (5) - student opanował słownictwo dotyczące każdego z kręgów leksykalnych omawianych na zajęciach. Samodzielnie rozszerza swoją bazę środków leksykalnych (FW1_W10). Potrafi wykorzystać językowe środki leksykalne i gramatyczne do tworzenia prostych oraz bardziej złożonych wypowiedzi ustnych (monologów i dialogów). W stopniu bardzo dobrym potrafi wykorzystać w komunikacji wskazówki i uwagi krytyczne wykładowcy (FW1_U04).
Metody dydaktyczne
WIEDZA
Prowadzący wprowadza nowe zagadnienia za pomocą opowiadania i metod ćwiczeniowo-praktycznych. Stosowane są także zróżnicowane metody eksponujące. Nabyta przez Studenta wiedza weryfikowana jest za pomocą ćwiczeń i projektów.
UMIEJĘTNOŚCI
Umiejętności Studentów rozwijane są podczas ćwiczeń w parach i niewielkich grupach. Metoda ćwiczeniowa sprzyja rozwojowi zainteresowań poznawczych. Metoda projektu pozwala na rozwój umiejętności wykorzystania różnych źródeł informacji oraz wpływa na kształtowanie umiejętności pracy w zespole.
KOMPETENCJE
Student wzmacnia swoje kompetencje poprzez liczne ćwiczenia i zadania praktyczne, które pozwalają na zastosowanie nabytej wiedzy teoretycznej.
Weryfikacja efektów kształcenia dokonywana jest na podstawie kartkówek i testów.
Ocenie ciągłej podlega również aktywność Studenta podczas zajęć, przygotowanie do zajęć oraz umiejętność wypowiedzi.
Literatura
Bailini S., Consonno S., Ricette per parlare, Alma Edizioni 2002
Bertoni S., Nocchi S., Le parole italiane, Alma Edizioni 2004
Cattunar J., Colombo F., Attiva il lessico, Le Monnier 2013
Jenerowicz A., Giorgi C., Italiano. Repetytorium tematyczno-leksykalne, Wagros 2000
L. Guglielmino , E. Paterna, Una parola tira l'altra 1 e 2, Guerra Edizioni, 2007
Federico Benedetti, Język włoski dla początkujących - zeszyt ćwiczeń, Nowela ASSIMIL 2020
Materiały autorskie opracowane przez wykładowcę.
Uwagi
W cyklu 2022/23_L:
METODY OCENIANIA Aktywność na zajęciach Kartkówki na każdych zajęciach z materiału z ostatnich zajęć. Kartkówek nie można poprawiać. Średnia z kartkówek ma wpływ na ocenę końcową. 2 testy z większej partii materiału, ocenianie ciągłe aktywności studentów, prace domowe ecc. Testów nie można poprawiać. Jeśli student z jakiegoś powodu nie mógł napisać testu lub go nie zaliczył istnieje możliwość drugiego terminu na ostatnich zajęciach w semestrze. Dopuszczane są 2 nieobecności nieusprawiedliwione w ciągu semestru. KRYTERIA OCENIANIA: - ocena niedostateczna (2) - student nie opanował wymagań na ocenę dostateczną; - ocena dostateczna (3) - student w stopniu podstawowym opanował słownictwo dotyczące każdego z kręgów leksykalnych omawianych na zajęciach (FW1_W10). Potrafi wykorzystać językowe środki leksykalne i gramatyczne do tworzenia prostych wypowiedzi ustnych (monologów i dialogów). W stopniu zadowalającym potrafi wykorzystać w komunikacji wskazówki i uwagi krytyczne wykładowcy (FW1_U04). - ocena dobra (4) - student w stopniu dobrym opanował słownictwo dotyczące każdego z kręgów leksykalnych omawianych na zajęciach (FW1_W10). Potrafi wykorzystać językowe środki leksykalne i gramatyczne do tworzenia prostych wypowiedzi ustnych (monologów i dialogów). W stopniu dobrym potrafi wykorzystać w komunikacji wskazówki i uwagi krytyczne wykładowcy (FW1_U04). - ocena bardzo dobra (5) - student opanował słownictwo dotyczące każdego z kręgów leksykalnych omawianych na zajęciach. Samodzielnie rozszerza swoją bazę środków leksykalnych (FW1_W10). Potrafi wykorzystać językowe środki leksykalne i gramatyczne do tworzenia prostych oraz bardziej złożonych wypowiedzi ustnych (monologów i dialogów). W stopniu bardzo dobrym potrafi wykorzystać w komunikacji wskazówki i uwagi krytyczne wykładowcy (FW1_U04). Metody dydaktyczne WIEDZA Prowadzący wprowadza nowe zagadnienia za pomocą opowiadania i metod ćwiczeniowo-praktycznych. Stosowane są także zróżnicowane metody eksponujące. Nabyta przez Studenta wiedza weryfikowana jest za pomocą ćwiczeń i projektów. UMIEJĘTNOŚCI Umiejętności Studentów rozwijane są podczas ćwiczeń w parach i niewielkich grupach. Metoda ćwiczeniowa sprzyja rozwojowi zainteresowań poznawczych. Metoda projektu pozwala na rozwój umiejętności wykorzystania różnych źródeł informacji oraz wpływa na kształtowanie umiejętności pracy w zespole. KOMPETENCJE Student wzmacnia swoje kompetencje poprzez liczne ćwiczenia i zadania praktyczne, które pozwalają na zastosowanie nabytej wiedzy teoretycznej. Weryfikacja efektów kształcenia dokonywana jest na podstawie kartkówek i testów. Ocenie ciągłej podlega również aktywność Studenta podczas zajęć, przygotowanie do zajęć oraz umiejętność wypowiedzi. |
Więcej informacji
Więcej informacji o poziomie przedmiotu, roku studiów (i/lub semestrze) w którym się odbywa, o rodzaju i liczbie godzin zajęć - szukaj w planach studiów odpowiednich programów. Ten przedmiot jest związany z programami:
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: