Arcydzieła literatury światowej WH-FPZ-I-1-ArcyLitSw
Celem przedmiotu jest wspólna lektura wybranych arcydzieł literatury światowej. Podczas zajęć studenci będą analizować i interpretować uprzednio przeczytane utwory literackie, które miały istotny wpływ na światową sztukę. Jednocześnie dokonają klasyfikacji tych dzieł jako arcydzieł, uwzględniając ich charakter uniwersalny i dystynktywny.
Zajęcia przybierają formę konwersatoriów, a ich głównym celem jest prowadzenie pogłębionej dyskusji oraz krytycznego wnioskowania na temat sztuki jako takiej. Dodatkowo, studenci będą analizować zagadnienia poruszane przez autorów, zarówno w kontekście metatekstowym, moralnym, filozoficznym, genologicznym, jak i innych istotnych aspektów.
W cyklu 2021/22_L:
W ramach zajęć studenci będą analizować i interpretować po uprzedniej lekturze wybrane utwory literackie, które wpłynęły na światową sztukę, przy jednoczesnej ewaluacji ich klasyfikacji jako arcydzieła oraz charakteru uniwersalnego i dystynktywnego. Zajęcia mają charakter konwersatoryjny, ich celem jest pogłębiona dyskusja i krytyczne wnioskowanie dotyczące sztuki per se, ale i zagadnień poruszanych przez autorów (w kontekście metatekstowym, moralnym, filozoficznym, genologicznym, etc.). |
Dyscyplina naukowa, do której odnoszą się efekty uczenia się
E-Learning
Grupa przedmiotów ogólnouczenianych
Opis nakładu pracy studenta w ECTS
W cyklu 2022/23_L: 2 pkt ECTS, w tym:
0,5 pkt ECTS - 15 h - udział w zajęciach
1,5 pkt ECTS - 40 h - samodzielna praca studenta (przygotowanie się do zajęć, wykonywanie zadań pisemnych, zbieranie materiału i pisanie pracy semestralnej)
| W cyklu 2023/24_L: Nakład pracy studenta:
udział w zajęciach i wykonywanie zleconych ćwiczeń - 15 godz. = 1 ECTS
przygotowanie do zajęć, lektura wskazanych arcydzieł - 15 godz. = 1 ECTS
lektura zalecanej bibliografii - 5 godz. = 0,5 ECTS
przygotowanie pracy rocznej na wybrany przez studenta temat - 5 godz. = 0,5 ECTS
Łącznie: 40 godz. = 3 pkt. ECTS |
Symbol/Symbole kierunkowe efektów uczenia się
Typ przedmiotu
Wymagania wstępne
Koordynatorzy przedmiotu
W cyklu 2022/23_L: | W cyklu 2021/22_L: | W cyklu 2023/24_L: |
Efekty kształcenia
Student:
EU1- zna podstawowy dorobek literatury i kultury antycznej, rozumie wywodzącą się z niej terminologię humanistyczną, zna związki współczesnej literatury i kultury polskiej z kulturą śródziemnomorską i arcydziełami literatury światowej;
EU2 - zna kryteria periodyzacji literatury polskiej i powszechnej, zna kanoniczne dzieła literackie z poszczególnych epok, główne kierunki ich analizy i interpretacji, rozumie ich konteksty kulturowe, zna dorobek krytyczny im poświęcony;
EU3 - potrafi posługiwać się podstawowymi terminami i narzędziami badawczymi z zakresu literaturoznawstwa oraz samodzielnie przeprowadzić analizę i interpretację dzieła literackiego,;
EU4 - jest gotów do krytycznej oceny posiadanej wiedzy literaturoznawczej i konfrontowania jej z najnowszymi ustaleniami oraz zasięgania opinii ekspertów, a także ciągłego podnoszenia jej poziomu.
Kryteria oceniania
Na ocenę bardzo dobrą, student prezentuje omawiane dzieła i zagadnienia, sprawnie rozróżnia główne dzieła, nurty oraz prądy literatury powszechnej. Umiejętnie formułuje opinie na temat literatury, opierając się na bardzo dobrej znajomości problematyki reprezentatywnych dzieł, oraz przeprowadza precyzyjną historyczno-literacką analizę tekstów z uwzględnieniem określonych kontekstów. Umiejętnie posługuje się terminami i pojęciami (arcydzieło, tajemnice arcydzielności, historia literatury jako historia arcydzieł, arcydzieło i kanon, literatura powszechna, literatura światowa, Weltliteratur, World Literature).
Na ocenę dobrą, student prezentuje większość omawianych dzieł i zagadnień, w stopniu dobrym rozpoznaje i odróżnia główne dzieła, nurty oraz prądy literatury powszechnej. Formułuje opinie na temat literatury, opierając się na znajomości problematyki reprezentatywnych dzieł, oraz przeprowadza historyczno-literacką analizę tekstów z uwzględnieniem określonych kontekstów. Posługuje się terminami i pojęciami (arcydzieło, tajemnice arcydzielności, historia literatury jako historia arcydzieł, arcydzieło i kanon, literatura powszechna, literatura światowa, Weltliteratur, World Literature) w sposób zadowalający.
Na ocenę dostateczną, student prezentuje większość omawianych dzieł i zagadnień, w stopniu wystarczającym rozpoznaje i odróżnia główne dzieła, nurty oraz prądy literatury powszechnej. Formułuje podstawowe opinie na temat literatury, opierając się na znajomości problematyki reprezentatywnych dzieł, oraz wykonuje elementarną analizę historyczno-literacką tekstów z uwzględnieniem określonych kontekstów. Student używa terminów i pojęć (arcydzieło, tajemnice arcydzielności, historia literatury jako historia arcydzieł, arcydzieło i kanon, literatura powszechna, literatura światowa, Weltliteratur, World Literature) w wystarczającym stopniu.
Uwagi
W cyklu 2021/22_L:
Zaliczenie: |
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: