Poetyka WH-FP-I-2-Poetyka-L
Ćwiczenia poświęcone problematyce genologicznej zorganizowane są wokół wnikliwej lektury poezji (jak i utworu dramatycznego) oraz opracowań naukowych, dających zaplecze rozważaniom teoretycznym. Zagadnienia genologii prezentowane są z uprzywilejowaniem perspektywy komunikacyjnej oraz kładą nacisk na umiejscowienie dzieła w adekwatnym kontekście estetycznym. Całość kursu zamykają zajęcia dotyczące współczesnej sytuacji i stanu poetyki jako dziedziny badań literackich.
W trakcie zajęć na drugim roku studenci zapoznają się z problemami i ustaleniami kluczowych dziedzin poetyki: kompozycji dzieła literackiego (semestr pierwszy) i genologii (semestr drugi). Zajęcia podzielone są na tematyczne bloki odpowiadające wymienionym dziedzinom. Część zajęć semestru letniego podnosi również problematykę podstawowych kategorii estetycznych (piękna, wzniosłości, groteski, ironii, tragizmu, komizmu).
Dyscyplina naukowa, do której odnoszą się efekty uczenia się
E-Learning
W cyklu 2021/22_L: E-Learning (pełny kurs) z podziałem na grupy | W cyklu 2022/23_L: E-Learning (pełny kurs) | W cyklu 2020/21_L: E-Learning (pełny kurs) z podziałem na grupy | W cyklu 2019/20_L: E-Learning (pełny kurs) z podziałem na grupy |
Grupa przedmiotów ogólnouczenianych
Opis nakładu pracy studenta w ECTS
W cyklu 2022/23_L: -udział w zajęciach - 30 godz.
-przygotowanie do ćwiczeń (lektura obowiązkowa) - 15 godz.
-przygotowanie konspektu pracy całorocznej - 15 godz.
-przygotowanie do sprawdzianu semestralnego - 15 godz. | W cyklu 2023/24_L: [2 pkt ECTS za każdy semestr (łącznie 4) według programu studiów 2022/23]:
-udział w zajęciach - 30 godz.
-przygotowanie do ćwiczeń (lektura obowiązkowa) - 15 godz.
-przygotowanie pisemnej pracy całorocznej - 15 godz. |
Poziom przedmiotu
Symbol/Symbole kierunkowe efektów uczenia się
Typ przedmiotu
Wymagania wstępne
Koordynatorzy przedmiotu
W cyklu 2021/22_L: | W cyklu 2022/23_L: | W cyklu 2020/21_L: | W cyklu 2023/24_L: | W cyklu 2019/20_L: |
Efekty kształcenia
FP1_W03 - zna podstawową terminologię, teorie i nurty metodologiczne z zakresu poetyki, w szczególności zaś tego jej działu, którym jest genologia;
FP1_W10 - zna współczesne metody analizy i interpretacji dzieła literackiego, których podstawowym punktem odniesienia jest kwestia genologicznej przynależności utworu;
FP1_U03 - potrafi posługiwać się podstawowymi terminami i narzędziami badawczymi poetologicznymi z zakresu genologii oraz samodzielnie przeprowadzać analizę i interpretację dzieła literackiego;
FP1_K01 - jest gotów do krytycznej oceny posiadanej wiedzy poetologicznej z zakresu literackiej genologii i konfrontowania jej z najnowszymi ustaleniami poetologicznymi.
Kryteria oceniania
Kryteria oceniania (w odniesieniu do EK)
Ocena bdb:
Student bardzo dobrze zna podstawową terminologię, teorie i nurty metodologiczne z zakresu poetyki, szczególnie zaś te, które dotyczą genologii (FP1_W03).
Student bardzo dobrze zna współczesne metody analizy i interpretacji dzieła literackiego, których podstawowym punktem odniesienia jest genologiczna przynależność utworu (FP1_W10).
W stopniu bardzo dobrym Student potrafi posługiwać się podstawowymi terminami i narzędziami badawczymi poetologicznymi z zakresu genologii oraz samodzielnie przeprowadzić analizę i interpretację dzieła literackiego (FP1_U03).
Student wykazuje ustawiczną gotowość do krytycznej oceny posiadanej wiedzy poetologicznej z zakresu literackiej genologii i konfrontowania jej z najnowszymi ustaleniami poetologicznymi (FP1_K01).
Ocena db:
Student dobrze zna podstawową terminologię, teorie i nurty metodologiczne z zakresu poetyki, szczególnie zaś te, które dotyczą genologii (FP1_W03).
Student dobrze zna współczesne metody analizy i interpretacji dzieła literackiego, których podstawowym punktem odniesienia jest genologiczna przynależność utworu (FP1_W10).
W stopniu dobrym Student potrafi posługiwać się podstawowymi terminami i narzędziami badawczymi poetologicznymi z zakresu genologii oraz samodzielnie przeprowadzić analizę i interpretację dzieła literackiego (FP1_U03).
Student wykazuje gotowość do krytycznej oceny posiadanej wiedzy poetologicznej z zakresu literackiej genologii i konfrontowania jej z najnowszymi ustaleniami poetologicznymi (FP1_K01).
Ocena dost:
Student dostatecznie, lecz dość ogólnikowo zna podstawową terminologię, teorie i nurty metodologiczne z zakresu poetyki, szczególnie zaś te, które dotyczą genologii (FP1_W03).
Student ma dostateczną orientację we współczesnych metodach analizy i interpretacji dzieła literackiego, których podstawowym punktem odniesienia jest genologiczna przynależność utworu (FP1_W10).
W stopniu dostatecznym Student potrafi posługiwać się podstawowymi terminami i narzędziami badawczymi poetologicznymi z zakresu genologii oraz samodzielnie przeprowadzić analizę i interpretację dzieła literackiego (FP1_U03).
Student wykazuje dostateczną gotowość do krytycznej oceny posiadanej wiedzy poetologicznej z zakresu literackiej genologii i konfrontowania jej z najnowszymi ustaleniami poetologicznymi (FP1_K01).
Praktyki zawodowe
Nie dotyczy.
Więcej informacji
Więcej informacji o poziomie przedmiotu, roku studiów (i/lub semestrze) w którym się odbywa, o rodzaju i liczbie godzin zajęć - szukaj w planach studiów odpowiednich programów. Ten przedmiot jest związany z programami:
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: