Historia filozofii WH-FP-I-2-HistFilo-L
Wykłady w tym semestrze stanowią kontynuację wykładów poprzedniego semestru. Obejmują filozofie nowożytną i współczesną. Problematyka koncentruje się głównie wokół tematów epistemologicznych i ontologicznych, a także społeczno-polityczne (studenci na pierwszym roku mieli odrębne zajęcia z etyki, dlatego zagadnienia etyczne są poruszane w mniejszym stopniu niż inne). Filozofia tego okresu będzie przedstawiana w formie problemowym (omawiane będą najważniejsze problemy filozoficzne tej epoki), a także osobowym (przedstawieni będą najważniejsi filozofowie tej epoki).
W cyklu 2021/22_L:
1. Wprowadzenie ogólne do filozofii nowożytnej. |
E-Learning
W cyklu 2021/22_L: E-Learning (pełny kurs) z podziałem na grupy | W cyklu 2022/23_L: E-Learning (pełny kurs) | W cyklu 2020/21_L: E-Learning (pełny kurs) z podziałem na grupy | W cyklu 2019/20_L: E-Learning (pełny kurs) |
Grupa przedmiotów ogólnouczenianych
Opis nakładu pracy studenta w ECTS
Poziom przedmiotu
Symbol/Symbole kierunkowe efektów uczenia się
Typ przedmiotu
Wymagania wstępne
Koordynatorzy przedmiotu
W cyklu 2022/23_L: | W cyklu 2021/22_L: | W cyklu 2020/21_L: | W cyklu 2019/20_L: |
Efekty kształcenia
FP1_W06
Zna główne osiągnięcia myśli filozoficznej, rozumie ich kontekst historyczny, zna podstawową terminologię z zakresu historii filozofii, rozumie wpływ idei filozoficznych na rozwój humanistyki.
FP_U10
Potrafi posługiwać się podstawowymi terminami i narzędziami badawczymi z zakresu filozofii i wykorzystać tę umiejętność w pogłębianiu wiedzy o literaturze i języku.
FP_K04
Jest gotów do aktywnego i świadomego uczestnictwa w bieżącym życiu literackim i kulturalnym oraz do działań na rzecz popularyzacji wiedzy o literaturze i kulturze polskiej, uwzględniając aspekty filozoficzne.
Kryteria oceniania
Zajęcia w semestrze kończą się egzaminem. Egzamin ma charakter pisemny. Przykładowe pytania będą podane odpowiednio wcześniej. W trakcie egzaminu można korzystać z notatek z wykładów. Każdy student otrzyma kartkę z tematami. Na ocenę ma wpływ merytoryczny poziom odpowiedzi i ilość podjętych pytań-tematów. Szczegóły bedą podane w teście.
Praktyki zawodowe
Nie ma praktyk zawodowych.
Literatura
Lektura obowiązkowa (zalecana):
K. Pawłowski: skrypt do wykładu w wersji elektronicznej
W. Tatarkiewicz, Historia filozofii, wyd. dowolne
Lektura dodatkowa:
K. Ajdukiewicz, Zagadnienia i kierunki filozofii, Warszawa 2003
R.H. Popkin, Filozofia, Poznań 1994
D. Collinson, Pięćdziesięciu wielkich filozofów, Poznań 1997
Z. Kuderowicz red., Filozofia XX wieku, Warszawa 2002
A. Miś, Filozofia współczesna, Warszawa 2003
W cyklu 2021/22_L:
K. Pawłowski: skrypt do wykładu w wersji elektronicznej K. Ajdukiewicz, Zagadnienia i kierunki filozofii, Warszawa 2003 |
W cyklu 2022/23_L:
Lektura obowiązkowa (zalecana): Lektura dodatkowa: |
Uwagi
W cyklu 2022/23_L:
Uwagi przekazaywane będą na zajęciach. |
Więcej informacji
Więcej informacji o poziomie przedmiotu, roku studiów (i/lub semestrze) w którym się odbywa, o rodzaju i liczbie godzin zajęć - szukaj w planach studiów odpowiednich programów. Ten przedmiot jest związany z programami:
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: