Związki kulturowe włosko-polskie WH-F-FW-I-2-ZwKult
Kontakty Polaków z Włochami mają wielowiekową tradycję. O wzajemnym postrzeganiu obu narodów jest bogata literatura już od XV wieku, kiedy dużo Polaków studiowało w Padwie, w Ferrarze i w Rzymie, a Włosi zwiedzali Polskę głównie w celach zarobkowych.
Celem wykładu jest analizowanie typów i intensywności tych kontaktów w sposób chronologiczny, badając kolejno poszczególne epoki: od czasów średniowiecznych, aż po czasy współczesne. Będą głównie analizowane kontakty akademickie i naukowe (m.in. włoska polonistyka, polska italianistyka, przekłady literackie), kontakty w dziedzinie artystycznej i kulturalnej, oraz relacje w sferze politycznej i wspólne walki wyzwoleńcze.
Celem przedmiotu jest również zapoznanie się z podstawową literaturą przedmiotu i z wybitnymi badaczami obszaru relacji kulturalnych polsko-włoskich.
Dyscyplina naukowa, do której odnoszą się efekty uczenia się
E-Learning
W cyklu 2023/24_Z: E-Learning (pełny kurs) z podziałem na grupy | W cyklu 2020/21_Z: E-Learning (pełny kurs) z podziałem na grupy | W cyklu 2022/23_Z: E-Learning (pełny kurs) | W cyklu 2021/22_Z: E-Learning (pełny kurs) z podziałem na grupy |
Grupa przedmiotów ogólnouczenianych
Opis nakładu pracy studenta w ECTS
W cyklu 2023/24_Z: 2 PUNKTY ECTS (50-60 godz.)
30 godz. - uczestnictwo w zajęciach
20-30 godz. - samodzielne przygotowanie się do egzaminu
| W cyklu 2022/23_Z: 2 PUNKTY ECTS (50-60 godz.)
30 godz. - uczestnictwo w zajęciach
20-30 godz. -samodzielne przygotowanie się do egzaminu
|
Poziom przedmiotu
Symbol/Symbole kierunkowe efektów uczenia się
Typ przedmiotu
Koordynatorzy przedmiotu
W cyklu 2023/24_Z: | W cyklu 2019/20_Z: | W cyklu 2020/21_Z: | W cyklu 2021/22_Z: | W cyklu 2022/23_Z: |
Efekty kształcenia
WIEDZA:
FW1_W04
Student zna badany obszar w wymiarze intelektualnym (filozofia, historia nauki) i materialnym (historia sztuki), zarówno pod kątem wpływów innych kultur na kulturę włoską i odwrotnie
UMIEJĘTNOŚCI:
FW1_U06
Potrafi dokonać średniozaawansowanej analizy wybranego tworu cywilizacji
obszaru kulturowego wybranej specjalności, interpretacji fenomenów kulturowych, literackich i artystycznych, lokując je przy tym w szerszym kontekście historyczno‐kulturowym
KOMPETENCJE SPOŁECZNE:
FW1_K04
Jest gotów do współodpowiedzialności za zachowanie dziedzictwa kulturowego Europy i poszczególnych jej regionów, w szczególności dziedzictwa obszaru kulturowego Włoch
Kryteria oceniania
Na ocenę dostateczną (3) student posiada podstawową wiedzę o związkach polsko-włoskich w kulturze, tak w wymiarze intelektualnym (filozofia, historia nauki), jak i materialnym (historia sztuki) (F1_W07); potrafi formułować problemy badawcze, samodzielnie dokonuje wyboru stosownych metod, potrafi uzasadnić dobór problemu (F1_U04); potrafi dokonać podstawowej literaturo-, kulturo- lub językoznawczej analizy kontaktów polsko-włoskich (F1_U08).
Na ocenę dobrą (4) student posiada podstawową wiedzę o związkach polsko-włoskich w kulturze, tak w wymiarze intelektualnym (filozofia, historia nauki), jak i materialnym (historia sztuki); posiada podstawową wiedzę o kulturach dwóch obszarów - Polska i Włochy - pozostających w kontakcie (F1_W07); potrafi formułować i precyzować problemy badawcze, samodzielnie dokonuje wyboru stosownych metod, potrafi uzasadnić tak dobór problemu, jak i metod badawczych (F1_U04); potrafi dokonać średniozaawansowanej literaturo-, kulturo- lub językoznawczej analizy kontaktów polsko-włoskich, interpretacji fenomenów kulturowych, literackich i językowych wynikających z kontaktów dwóch krajów (F1_U08).
Na ocenę bardzo dobrą (5) student posiada głęboką wiedzę o związkach polsko-włoskich w kulturze, tak w wymiarze intelektualnym (filozofia, historia nauki), jak i materialnym (historia sztuki); posiada głęboką wiedzę o kulturach dwóch obszarów - Polska i Włochy - pozostających w kontakcie (F1_W07); potrafi formułować, precyzować i opracowywać problemy badawcze, samodzielnie dokonuje wyboru stosownych metod, potrafi uzasadnić tak dobór problemu, jak i metod badawczych (F1_U04); potrafi dokonać średniozaawansowanej literaturo-, kulturo- lub językoznawczej analizy kontaktów polsko-włoskich, interpretacji fenomenów kulturowych, literackich i językowych wynikających z kontaktów dwóch krajów, lokując je przy tym w szerszym kontekście historyczno- kulturowym (F1_U08).
Praktyki zawodowe
nie dotyczy
Więcej informacji
Więcej informacji o poziomie przedmiotu, roku studiów (i/lub semestrze) w którym się odbywa, o rodzaju i liczbie godzin zajęć - szukaj w planach studiów odpowiednich programów. Ten przedmiot jest związany z programami:
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: