Język łaciński II WH-F-FW-I-2-JezLac
Nauka języka łacińskiego na poziomie podstawowym dla studentów italianistyki. Celem kursu jest przedstawienie najważniejszych wiadomości wstępnych o języku łacińskim, alfabecie, wymowie, akcentowaniu. Następnie wprowadzana jest klasyfikacja rzeczowników według deklinacji; odmiana przymiotników, zaimków i imiesłowów; informacje o czasownikach: poszczególne czasy, tryb oznajmujący i rozkazujący, strona czynna i bierna. Część teoretyczna obejmuje również składnię: najważniejsze konstrukcje (ACI, NCI, Accusativus duplex, Ablativus absolutus). W trakcie zajęć podawane są także podstawowe informacje o etymologii i wpływie języka łacińskiego na języki nowożytne (Latina viva). Część teoretyczna wzbogacona jest licznymi ćwiczeniami oraz lekturą wybranych tekstów historyków, filozofów i poetów rzymskich.
Dyscyplina naukowa, do której odnoszą się efekty uczenia się
E-Learning
Grupa przedmiotów ogólnouczenianych
Opis nakładu pracy studenta w ECTS
Poziom przedmiotu
Symbol/Symbole kierunkowe efektów uczenia się
Typ przedmiotu
Koordynatorzy przedmiotu
W cyklu 2023/24_Z: | W cyklu 2019/20_Z: | W cyklu 2020/21_Z: | W cyklu 2021/22_Z: | W cyklu 2022/23_Z: |
Efekty kształcenia
Uczestnik kursu ma świadomość zmienności języka, w szczególności jego warstwy semantycznej, jak również ewolucji systemów gramatycznych języka łacińskiego (FW1_W10).
Student potrafi dokonać średniozaawansowanej analizy i interpretacji tworu cywilizacji rzymskiej (proza lub poezja), samodzielnie dokonując wyboru stosownych metod (FW1_U06).
Student wykazuje odpowiedzialność za zachowanie dziedzictwa kulturowego Europy i poszczególnych jej regionów, w szczególności dziedzictwa językowego obszaru kulturowego Włoch, w tym języka łacińskiego (FW1_U04).
Kompetencje: student ma świadomość ciągłego zgłębiania swojej wiedzy (FW1_K01) i własnego wkładu w ochronę dziedzictwa kulturowego Europy i poszczególnych jej regionów (FW1_K04).
Opis ETCS (3 punkty = 75 godzin, gdzie 1 punkt = 25 godzin):
- udział w zajęciach – 30 godzin
- przygotowanie do zajęć – 30 godzin
- przygotowanie do kolokwium - 5 godzin
- przygotowanie do egzaminu - 10 godzin
Kryteria oceniania
Zaliczenie czterech pisemnych kolokwiów w semestrze, ustne zaliczenie wybranych sentencji łacińskich oraz opracowanie wybranego dzieła autora starożytnego. Na koniec roku - pisemne tłumaczenie tekstu z pomocą słownika. Warunkiem przystąpienia do egzaminu jest zaliczenie wszystkich kolokwiów, sentencji i lektur.
- Na ocenę bardzo dobrą (5): student doskonale opanował zakres materiału dotyczący każdego z obszarów gramatyki języka łacińskiego omawianych podczas zajęć (FW1_W10). Student bezbłędnie określa, tłumaczy i analizuje teksty w języku łacińskim (FW1_U06), wykazuje wysoki poziom zaangażowania do odpowiedzialności za zachowanie dziedzictwa językowego obszaru kulturowego Włoch (FW1_K04).
- Na ocenę dobrą (4): student w stopniu dobrym opanował zakres materiału dotyczący każdego z obszarów gramatyki języka łacińskiego omawianych podczas zajęć (FW1_W10). Student sprawnie określa, tłumaczy i analizuje teksty w języku łacińskim (FW1_U06) oraz demonstruje zaangażowanie do odpowiedzialnej troski o dziedzictwo językowe obszaru kulturowego Włoch (FW1_K04);
- Na ocenę dostateczną (3): student w stopniu podstawowym opanował zakres materiału dotyczący każdego z obszarów gramatyki języka łacińskiego omawianych podczas zajęć (FW1_W10). W stopniu zadowalającym określa, tłumaczy i analizuje teksty w języku łacińskim (FW1_U06), świadomie angażując się w zachowanie dziedzictwa językowego obszaru kulturowego Włoch (FW1_K04).
Więcej informacji
Więcej informacji o poziomie przedmiotu, roku studiów (i/lub semestrze) w którym się odbywa, o rodzaju i liczbie godzin zajęć - szukaj w planach studiów odpowiednich programów. Ten przedmiot jest związany z programami:
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: