Przebaczenie w relacjach interpersonalnych WF-P-PSRIIPU-PRI
Przedmiotem wykladu jest proces przebaczenia, analizowany z perspektywy psychologicznej, jako czynnik przydatny we właściwym kształtowaniu własnego życia, wolnego od destrukcyjnych stanów psychicznych polegających na nieustannym przeżywaniu doznanych krzywd. Przybliżone zostają instytucje i badania psychologiczne podejmujące kwestie przebaczenia. Przedstawione zostaja równiez przykłady zaczerpniete z zycia konkretnych osób.
Grupa przedmiotów ogólnouczenianych
Poziom przedmiotu
Symbol/Symbole kierunkowe efektów uczenia się
Typ przedmiotu
Koordynatorzy przedmiotu
Efekty kształcenia
wiedza: słuchacz wie, co stanowi istotę przebaczenia i dlaczego jest to wazny element kształtowania własnego zycia jako autentycznie wolnego
umiejętności: słuchacz potrafii odróżnić przebaczenie od aktów mylnie z nim utożsamianaych
kompetencje: przyswojoną wiedzę dotyczącą przebaczenia przekłada na praktyczne działania
Kryteria oceniania
- na ocenę 5 (bdb.): doskonale orientuje się w zagadnieniach dotyczących procesu przebaczenia, analizowanego z perspektywy psychologicznej, potrafi przedstawić instytucje i badania psychologiczne podejmujące kwestie przebaczenia, potrafi przeanalizować proces przebaczenia na konkretnym przykładzie.
- na ocenę 4 (db.): poprawnie orientuje się w zagadnieniach dotyczących proces przebaczenia, zna instytucje i badania psychologiczne podejmujące kwestie przebaczenia, potrafi przedstawić konkretny przykład konstruktywnego dzialania przebaczenia.
- na ocenę 3 (dst.): potrafi wskazać cechy przebaczenia jako procesu psychologicznego, potrafii podać przykłady badań psychologicznych podejmujących kwestię przebaczenia
- na ocenę 4 (db.): poprawnie orientuje się w zagadnieniach dotyczących
- na ocenę 3 (dst.): potrafi wskazać podstawowe
Literatura
Kindziuk Milena, Poruszające świadectwo Marianny Popiełuszko, Wydawnictwo Znak, Kraków 2017.
Immaculee Ilibagiza, Ocalona, aby mówić, Wydawnictwo Duc In Altum, Warszawa 2010.
Immaculee Ilibagiza, Ocalona, aby przebaczyć, Wydawnictwo Duc In Altum, Warszawa 2015.
Tim Guenard, Silniejszy od nienawiści, Wydawnictwo Znak, Kraków 2017.
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: