Rolnictwo tradycyjne, ekologiczne czy zrównoważone – jak wyeliminować głód i osiągnąć bezpieczeństwo żywnościowe? (cel 2) WF-OB-ZR-ZG
Wyeliminowanie głodu, osiągnięcie bezpieczeństwa żywnościowego i lepszego odżywiania oraz promowanie zrównoważonego rolnictwa to drugi z 17 celów zrównoważonego rozwoju zapisanych w Agendzie 2030, dokumencie określającym zadania, które mają zostać osiągnięte przez świat do 2030 roku.
Wraz ze wzrastającą liczbą ludności na świecie będzie wzrastać również zapotrzebowanie na żywność, przy kurczących się jednocześnie areałach upraw. Rolnictwo stoi zatem przed wyzwaniem zaspokojenia potrzeb żywnościowych ludzi, które może być osiągnięte poprzez wdrażanie zrównoważonych systemów i praktyk podnoszących wydajność produkcji roślinnej i zwierzęcej oraz stworzenie i podtrzymywanie „odpornych” agroekosystemów, przystosowanych do zmian klimatu, ekstremalnych zjawisk pogodowych czy masowych pojawów szkodników czy chorób. Celem wykładu będzie przybliżenie studentom głównych założeń zrównoważonego i ekologicznego modelu rolnictwa i porównanie go z modelem tradycyjnym. Poruszone zostaną również wybrane aspekty oddziaływania rolnictwa na środowisko.
Grupa przedmiotów ogólnouczenianych
Opis nakładu pracy studenta w ECTS
Poziom przedmiotu
Symbol/Symbole kierunkowe efektów uczenia się
Typ przedmiotu
Koordynatorzy przedmiotu
Kryteria oceniania
Obecność na zajęciach.
Aktywność na zajęciach - przygotowanie się i udział w dyskusji na omawiany temat na podstawie wskazanych do przeczytania materiałów przekazanych przez prowadzącego.
Test jednokrotnego wyboru na ocenę.
Literatura
1. Hadryjańska B. 2021. Droga do zrównoważonego rozwoju w Polsce w świetle założeń Agendy 2030. Wydawnictwo Difin.
2. Zegar J. 2012. Współczesne wyzwania rolnictwa. Wyd. PWN.
3. Dominik A. 2016. Systemy uprawy gleby przydatne w rolnictwie zrównoważonym. Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie. https://www.cdr.gov.pl/images/wydawnictwa/2016/2016-SYSTEMY-UPRAWY-GLEBY-PRZYDATNE-W-ROLNICTWIE-ZROWNOWAZONYM.pdf.
4. Boczek J., 1992. Niechemiczne metody zwalczania szkodników roślin. Wydawnictwo SGGW, Warszawa.
5. Tyburski J., Żakowska-Biemans S.,2007. Wprowadzenie do rolnictwa ekologicznego. Wyd. SGGW, Warszawa.
6. Prószyński S., Wolny S.,2009. Przewodnik Dobrej Praktyki Ochrony Roślin. IOR–PIB Poznań.
7. Suter H., Grabe C.,1995. Biologiczna ochrona roślin. Wyd. MULTICO, Warszawa.
Uwagi
W cyklu 2022/23_Z:
podstawowe wiadomości z zakresu biologii, ekologii, mikrobiologii. |
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: