Translatorium: D. M. Armstrong "A theory of universals" WF-FI-212-TRAPIET24
Przedmiotem zajęć jest tekst z zakresu metafizyki analitycznej. Na zajęciach studenci mają zaznajomić się z podstawową terminologią i problematyką współczesnej metafizyki. Tłumaczony tekst zawiera problematykę dotyczącą istnienia uniwersaliów. w Polsce powszechnie znane są teksty historyczne na temat zagadnienia uniwersaliów, a mniej znane współczesne jego ujęcia.
W cyklu 2024/25_Z:
Przedmiotem zajęć jest tekst z zakresu metafizyki analitycznej. Na zajęciach studenci mają zaznajomić się z podstawową terminologią i problematyką współczesnej metafizyki. Tłumaczony tekst zawiera problematykę dotyczącą istnienia uniwersaliów. w Polsce powszechnie znane są teksty historyczne na temat zagadnienia uniwersaliów, a mniej znane współczesne jego ujęcia. |
E-Learning
Grupa przedmiotów ogólnouczenianych
Poziom przedmiotu
Symbol/Symbole kierunkowe efektów uczenia się
Typ przedmiotu
Wymagania wstępne
Koordynatorzy przedmiotu
Efekty kształcenia
1. Zna podstawową terminologię filozoficzną w wybranym języku obcym
2. Zna idee i argumenty wybranych klasycznych autorów filozoficznych na podstawie samodzielnej lektury ich pism
3. Samodzielnie tłumaczy z języka polskiego na wybrany język obcy prosty tekst filozoficzny
4. Samodzielnie tłumaczy z wybranego języka obcego na język polski średnio trudny tekst filozoficzny
5. Efektywnie organizuje własną pracę i krytycznie ocenia jej stopień zaawansowania
Kryteria oceniania
Ocena bardzo dobra (5): student posiada umiejętność samodzielnego tłumaczenia tekstu, analizowania znaczeń terminów filozoficznych występujących w języku angielskim, potrafi uzasadnić swoje propozycje translatorskie na podstawie m.in. wiedzy gramatycznej, analizy porównawczej tekstu itp.
Ocena dobra (4): student posiada zdolność samodzielnego tłumaczenia tekstu na podstawie posiadanego słownictwa i gramatyki języka angielskiego, w stopniu podstawowym posługuje się analizą znaczeniową tekstu. Nie posługuje się analizą porównawczą i nie umie uchwycić niuansów znaczeniowych wybranych terminów filozoficznych danego języka.
Ocena dostateczna (3): student potrafi samodzielnie tłumaczyć tekst na podstawie posiadanej przez siebie wiedzy językowej, nie dokonuje analizy porównawczej i znaczeniowej terminów filozoficznych języka angielskiego.
Ocena niedostateczna (2): student nie potrafi samodzielnie tłumaczyć prostego tekstu filozoficznego.
Literatura
1. D. M. Armstrong, A Theory of Universals, Cambridge 1978.
2. Collins English Dictionary, Glasgow 2011, HarperCollins. Wersja elektroniczna online: https://www.collinsdictionary.com/dictionary/english
3. Wielki słownik angielsko-polski, polsko-angielski PWN - Oxford, Warszawa 2017.
W cyklu 2024/25_Z:
1. D. M. Armstrong, A Theory of Universals, Cambridge 1978. |
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: