WMSF: W piekle z Dantem, w niebie z Beatrycze czyli rzecz o Boskiej Komedii. WF-FI-123-WMSFK-G21
Celem zajęć jest przybliżenie słuchaczom charakterystyki epoki XII i XIII wieku w Europie Zachodniej i ukazanie na tym tle filozoficznych, teologicznych a w konsekwencji również kosmologicznych koncepcji włoskiego poety i myśliciela Dantego Alighieri obrazu świata obecnego w Boskiej Komedii. Wykład dotyczy interpretacyjnych tropów w analizie Boskiej Komedii i ukazania podstawowych idei zawartych w poemacie. Zajęcia ukażą średniowieczny sposób rozumienia i widzenia świata w szerokiej perspektywie teologiczno-filozoficznej, ze szczególnym uwzględnieniem przyjętej przez Dantego koncepcji metafizycznej (teorii bytu) i teologicznej (teorii Boga i religii).
E-Learning
Grupa przedmiotów ogólnouczenianych
Poziom przedmiotu
Symbol/Symbole kierunkowe efektów uczenia się
Typ przedmiotu
Koordynatorzy przedmiotu
Efekty kształcenia
Zajęcia mają uzmysłowić złożoność średniowiecznego sposobu widzenia świata ukazanego w Boskiej Komedii. Dzisiejszemu czytelnikowi trudno zrozumieć teksty Dantego Alighieri, żył on bowiem w kulturze, w której chrześcijańskie prawdy wyznaczały rytm dnia, tygodnia, lat i etapów życia, wskazując na sens i cel ludzkiego istnienia. Tkwił w świecie, w którym chrześcijańskie były nie tylko teologiczne spory, ale również filozoficzne dysputy, ekonomiczne polemiki i polityczne konflikty. Trudno czytać dantejskie strofy, bo Dante zakłada niejako, iż czytelnik doskonale orientuje się w tekstach Biblii, arystotelesowskich i tomistycznych koncepcjach, średniowiecznych legendach czy florenckich i toskańskich czternastowiecznych „aktualnościach. Zajęcia mają na celu pomoc słuchaczom w zrozumieniu i uchwyceniu najważniejszych wątków Boskiej Komedii - kosmologii, filozofii, teologii i teorii zbawienia.
Literatura
Dante Alighieri, Boska Komedia, tłum. A. Kuciak, Poznań 2006;
M. Barbi, Dante, tłum. J. Gałuszka, Warszawa 1965;
C. Vasoli, Myśl Dantego. Cztery studia, tłum. P. Salwa, Warszawa 1998
Richard W. B. Lewis, Dante, Wrocław 2004, Wydawnictwo Dolnośląskie
J. Grzybowski, Theatrum mundi. Teologia i kosmologia Dantego Alighieri, Warszawa 2010.
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: