Technologie i gospodarka wodno-ściekowa w przemyśle WB-IS-II-11-39-CW
Celem przedmiotu jest przekazanie wiedzy na temat gospodarki wodno-ściekowej w wybranych zakładach przemysłowych.
Grupa przedmiotów ogólnouczenianych
Opis nakładu pracy studenta w ECTS
Poziom przedmiotu
Symbol/Symbole kierunkowe efektów uczenia się
Typ przedmiotu
Wymagania wstępne
Koordynatorzy przedmiotu
Efekty kształcenia
Efekt 1: Absolwent zna i rozumie potrzeby racjonalnej gospodarki wodno-ściekowej w zakładach przemysłowych, zna przeznaczenie oraz możliwości efektywnego wykorzystania wód technologicznych (wykład) [IS2P_W04]
Efekt 2: Absolwent zna i rozumie potrzeby uzdatnia wody i oczyszczania ścieków (wykład) [IS2P_W08]
Efekt 3: Absolwent potrafi dokonywać oceny oraz krytycznej analizy i syntezy informacji odnośnie gospodarki wodno-ściekowej w przemyśle (projekt) [IS2P_U09]
Efekt 4: Absolwent potrafi dobierać oraz stosować właściwych metody i narzędzia w celu rozwiązywania problemów w gospodarce wodno-ściekowej w przemyśle (ćwiczenia) [IS2P_U10]
Efekt 5: Absolwent potrafi projektować urządzenia stosowane w gospodarce wodno-ściekowej w przemyśle (projekt) [IS2P_U11]
Kryteria oceniania
Wiedza:
ocena 2 (ndst): weryfikacja wskazuje, że absolwent nie posiada podstawowej wiedzy z zakresu gospodarki wodno-ściekowej w przemyśle.
ocena 3 (dst): weryfikacja wskazuje, że absolwent posiada zaledwie podstawową wiedzę na temat gospodarki wodno-ściekowej w przemyśle, ale nie spełnia kryteriów na wyższą ocenę.
ocena 3,5 (dst+): weryfikacja wskazuje, że absolwent posiada podstawową wiedzę na temat gospodarki wodno-ściekowej w przemyśle, ale nie spełnia kryteriów na wyższą ocenę.
ocena 4 (db): weryfikacja wskazuje, że absolwent zna dobrze zagadnienia związane z gospodarką wodno-ściekowej w przemyśle, potrafi wykorzystać wiedzę do rozwiązywania problemów inżynierskich, ale nie spełnia kryteriów na wyższą ocenę.
ocena 4,5 (db+): weryfikacja wskazuje, że absolwent zna niemal w pełni zagadnienia związane z gospodarką wodno-ściekowej w przemyśle, potrafi wykorzystać wiedzę do rozwiązywania problemów inżynierskich, ale nie spełnia kryteriów na wyższą ocenę.
ocena 5 (bdb): weryfikacja wskazuje, że absolwent opanował wiedzę z zakresu gospodarki wodno-ściekowej w przemyśle w stopniu bardzo dobrym oraz rozszerzył swoją wiedzę o dalsze istotne zagadnienia związane z technologią wody i ścieków.
Umiejętności:
ocena 2 (ndst): weryfikacja wskazuje, że absolwent nie potrafi skorzystać z literatury fachowej, nie potrafi dokonać oceny sytuacji z punktu widzenia gospodarki wodno-ściekowej w przemyśle.
ocena 3 (dst): weryfikacja wskazuje, że absolwent w zaledwie podstawowym zakresie potrafi na podstawie literatury fachowej dokonać oceny problemów inżynierskich w zakresie gospodarki wodno-ściekowej w przemyśle, ale nie spełnia kryteriów na wyższą ocenę.
ocena 3,5 (dst+): weryfikacja wskazuje, że absolwent w podstawowym zakresie potrafi na podstawie literatury fachowej dokonać oceny problemów inżynierskich w zakresie gospodarki wodno-ściekowej w przemyśle, ale nie spełnia kryteriów na wyższą ocenę.
ocena 4 (db): weryfikacja wskazuje, że absolwent potrafi dobrze na podstawie literatury fachowej dokonać oceny problemów inżynierskich w zakresie gospodarki wodno-ściekowej w przemyśle, ale nie spełnia kryteriów na wyższą ocenę.
ocena 4,5 (db+): weryfikacja wskazuje, że absolwent niemal w pełni potrafi na podstawie literatury fachowej dokonać oceny problemów inżynierskich w zakresie gospodarki wodno-ściekowej w przemyśle, ale nie spełnia kryteriów na wyższą ocenę.
ocena 5 (bdb): weryfikacja wskazuje, że absolwent bardzo dobrze potrafi na podstawie literatury fachowej dokonać oceny problemów inżynierskich w zakresie gospodarki wodno-ściekowej w przemyśle.
Kompetencje:
ocena 2 (ndst): weryfikacja wskazuje, że absolwent nie potrafi dostrzec znaczenia wiedzy technologicznej dla ochrony środowiska oraz znaczenia gospodarki wodno-ściekowej w przemyśle dla środowiska.
ocena 3 (dst): weryfikacja wskazuje, że absolwent bardzo słabo rozumie znaczenie wiedzy z gospodarki wodno-ściekowej w przemyśle, ale nie spełnia kryteriów na wyższą ocenę.
ocena 3,5 (dst+): weryfikacja wskazuje, że absolwent słabo rozumie znaczenie wiedzy z gospodarki wodno-ściekowej w przemyśle, ale nie spełnia kryteriów na wyższą ocenę.
ocena 4 (db): weryfikacja wskazuje, że absolwent dobrze zna znaczenie wiedzy z gospodarki wodno-ściekowej w przemyśle dla skutecznej ochrony środowiska, potrafi wytłumaczyć innym to znaczenie, ale nie spełnia kryteriów na wyższą ocenę.
ocena 4,5 (db+): weryfikacja wskazuje, że absolwent niemal w pełni zna znaczenie wiedzy z gospodarki wodno-ściekowej w przemyśle dla skutecznej ochrony środowiska, potrafi wytłumaczyć innym to znaczenie, ale nie spełnia kryteriów na wyższą ocenę.
ocena 5 (bdb): weryfikacja wskazuje, że absolwent bardzo dobrze zna znaczenie wiedzy z gospodarki wodno-ściekowej w przemyśle dla rozwiązywania problemów ochrony środowiska, potrafi skutecznie rozstrzygać dylematy w tym zakresie.
Wykład:
Egzamin końcowy pisemny (pytania otwarte).
Warunkiem przystąpienia do egzaminu jest zaliczenie ćwiczeń i projektu.
Końcowa ocena:
Punktacja:
≥95% - 5.0
≥90% - 4.5
≥80% - 4.0
≥70% - 3.5
≥60% - 3.0
<60% - 2.0
Ćwiczenia:
Kolokwium zaliczeniowe.
Punktacja:
≥95% - 5.0
≥90% - 4.5
≥80% - 4.0
≥70% - 3.5
≥60% - 3.0
<60% - 2.0
Projekt:
Ocena końcowa jest zależna od poprawności wykonania projektu oraz od zaprezentowania projektu.
Ocena ulega obniżeniu za:
- nie oddanie pracy w terminie,
- błędy w obliczeniach,
- złą skalę na rysunkach,
- brak formatki na rysunkach,
- nie udzielenie odpowiedzi na temat funkcjonowania urządzeń do chłodzenia wody w zakładach przemysłowych
Ocena końcowa to średnia ocena z projektu oraz z obrony projektu.
Więcej informacji
Więcej informacji o poziomie przedmiotu, roku studiów (i/lub semestrze) w którym się odbywa, o rodzaju i liczbie godzin zajęć - szukaj w planach studiów odpowiednich programów. Ten przedmiot jest związany z programami:
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: