Fauna kręgowców Polski WB-BI-EOP-11ćw
Celem przedmiotu jest zapoznanie studentów ze współczesną fauną zwierząt kręgowych naszego kraju i czynnikami, jakie ją kształtują, jej dawnymi i obecnie zachodzącymi przemianami (oraz przyczynami tych przemian), a także perspektywami na przyszłość. Uczestnicy zajęć zostaną zapoznani z takimi gatunkami zamieszkujących nasz kraj kręgowców, które można rzetelnie rozpoznać nawet nie będąc specjalistą w dziedzinie żadnej z grup systematycznych - a także ze sposobami ich rozpoznawania. Dowiedzą się również, jakie grupy kręgowców są na tyle trudne do rzetelnego rozpoznawania gatunków, że owo rozpoznawanie należy powierzyć specjalistom (a także tego, co ma np. w sytuacji konieczności przeprowadzenia inwentaryzacji zoologicznej zrobić rzetelny przyrodnik, który sam akurat takim specjalistą nie jest).
Dyscyplina naukowa, do której odnoszą się efekty uczenia się
E-Learning
Grupa przedmiotów ogólnouczenianych
Opis nakładu pracy studenta w ECTS
Poziom przedmiotu
Symbol/Symbole kierunkowe efektów uczenia się
Typ przedmiotu
W cyklu 2023/24_Z: fakultatywny dowolnego wyboru | W cyklu 2020/21_L: fakultatywny dowolnego wyboru | W cyklu 2024/25_Z: obowiązkowy |
Wymagania wstępne
Koordynatorzy przedmiotu
W cyklu 2023/24_Z: | W cyklu 2020/21_L: | W cyklu 2024/25_Z: |
Efekty kształcenia
Efekty uczenia się w zakresie umiejętności:
1. Student potrafi wyszukać źródła informacji o występowaniu zwierząt kręgowych i ocenić ich wiarygodność i rzetelność. Umie się posłużyć przewodnikami i kluczami (zarówno polsko-, jak i angielskojęzycznymi) do rozpoznawania kręgowców, rozumie różnice między nimi i ich ograniczenia.
2. Student potrafi przedstawić w sposób jasny i zrozumiały dla nie-specjalistów dane na temat występowania konkretnego gatunku lub grupy gatunków zwierząt kręgowych w wystąpieniu ustnym lub na plakacie.
Efekty uczenia się w zakresie kompetencji społecznych:
3. Student jest gotów do krytycznej oceny istniejących danych o występowaniu zwierząt kręgowych, uznawania konieczności prowadzenia badań nad ich rozmieszczeniem w sposób regularny i ciągły.
Kryteria oceniania
Warunkiem zaliczenia ćwiczeń będzie wykonanie powierzonych przez prowadzącego zadań i przedstawienie uzyskanych wyników w uzgodnionej formie, a także zaliczenie colloquium polegającego na rozpoznawaniu poznanych gatunków kręgowców.
Dopuszczalne są dwie nieobecności z dowolnej przyczyny. UWAGA! To nie znaczy, że można mieć dwie nieobecności nieusprawiedliwione i dowolną liczbę wytłumaczonych zaświadczeniami lekarskimi. To znaczy DWIE I JUŻ. W przypadku osób, które mają prawdziwe problemy zdrowotne prowadzący zajęcia będzie podejmował decyzje w porozumieniu z władzami dziekańskimi.
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: