Philosophy of the Church Fathers WT-SSTA-P
Podstawowym celem przedmiotu jest zapoznanie studenta z koncepcjami filozoficznymi, które zostały użyte przez pisarzy patrystycznych do sformułowania treści chrześcijańskiej wiary w pierwszych wiekach Kościoła. Poza tym przedmiot ma ukazać kluczowych autorów chrześcijańskich tego okresu (Mariusz Wiktoryn, św. Augustyn, Pseudo-Dionizy Areipagita itp.), którzy nie tylko korzystali z greckiej filozofii, ale także pod wpływem nowego spojrzenia przyniesionego przez wiarę modyfikowali idee filozoficzne i rozwijali je. W czasie zajęć będą też przedstawiane i objaśniane pojęcia i metody filozoficzne, które miały kluczowe znaczenie dla kształtowania się teologii patrystycznej.
Dyscyplina naukowa, do której odnoszą się efekty uczenia się
Grupa przedmiotów ogólnouczenianych
Opis nakładu pracy studenta w ECTS
Poziom przedmiotu
Symbol/Symbole kierunkowe efektów uczenia się
Typ przedmiotu
Wymagania wstępne
Koordynatorzy przedmiotu
Efekty kształcenia
STL_W01 - student ma pogłębioną wiedzę o specyfice teologii patrystycznej w zakresie teologii dogmatycznej, moralnej i tym jak na ukształtowanie się tych dziedzin teologii wpłynęły starożytne koncepcje filozoficzne.
STL_W02 - posiada i rozumie podstawową terminologię greckiej filozofii, którą Ojcowie Kościoła używali do wyrażenia prawd chrześcijańskiej wiary, jak również nowe filozoficzne terminy wykształcone w łonie teologii patrystycznej
STL_W03 - zna specyfikę metod filozoficznych wykształconych w starożytności i sposób ich aplikacji w teologii.
STL_W07 - ma pogłębioną wiedzę o relacji teologii patrystycznej ze starożytną filozofią i kulturą grecką.
Kryteria oceniania
Na ocenę bardzo dobrą:
STL_W01 - student w pełni objaśnia specyfikę teologii patrystycznej, zwłaszcza w zakresie teologii dogmatycznej i moralnej, potrafi szeroko opisać jak grecka filozofia wpłynęła na ukształtowanie się tych dziedzin teologii.
STL_W02 - student potrafi samodzielnie wyjaśnić wszystkie omawiane na wykładzie terminy filozoficzne, które Ojcowie Kościoła używali do wyrażenia prawd chrześcijańskiej wiary, jak również nowe filozoficzne terminy wykształcone w łonie teologii patrystycznej
STL_W03 - student zna w pełni specyfikę metod filozoficznych wykształconych w starożytności i sposób ich aplikacji w teologii.
STL_W07 - student jest w stanie szeroko przedstawić relacje teologii patrystycznej ze starożytną filozofią i kulturą grecką.
na ocenę dobrą:
STL_W01 - student w objaśnia dobrze specyfikę teologii patrystycznej, w zakresie teologii dogmatycznej i moralnej, potrafi w zarysie opisać jak grecka filozofia wpłynęła na ukształtowanie się tych dziedzin teologii.
STL_W02 - student potrafi samodzielnie wyjaśnić większosć omawianych na wykładzie terminów filozoficznych, których Ojcowie Kościoła używali do wyrażenia prawd chrześcijańskiej wiary, jak również najważniejsze nowe filozoficzne terminy wykształcone w łonie teologii patrystycznej
STL_W03 - student zna w zarysie specyfikę metod filozoficznych wykształconych w starożytności i sposób ich aplikacji w teologii.
STL_W07 - student jest w stanie przedstawić relacje teologii patrystycznej ze starożytną filozofią i kulturą grecką.
na ocenę dostateczną:
STL_W01 - student w zakresie podstawowym rozumie i objaśnia specyfikę teologii patrystycznej, potrafi w zarysie opisać jak grecka filozofia wpłynęła na ukształtowanie się tych dziedzin teologii.
STL_W02 - student potrafi samodzielnie wyjaśnić niektóre omawiane na wykładzie terminy filozoficzne, które Ojcowie Kościoła używali do wyrażenia prawd chrześcijańskiej wiary, jak również podstawowe nowe filozoficzne terminy wykształcone w łonie teologii patrystycznej
STL_W03 - student zna podstawową specyfikę metod filozoficznych wykształconych w starożytności i sposób ich aplikacji w teologii.
STL_W07 - student jest w stanie przedstawić relacje teologii patrystycznej ze starożytną filozofią i kulturą grecką w zakresie podstawowym.
Literatura
- Stead. Ch., Philosophy in Christian Antiquity, Cambridge 1996.
- Jaeger W., Early Christianity and Greek Paidea, Harward 1961
- Edwards M. Aristotle and Early Christian Thought, Routledge 2019
- Zachhuber J., The Rise of Christian Theology and the End of Ancient Metaphysics: Patristic Philosophy from the Cappadocian Fathers to John of Damascus, Oxford 2020.
- Stępień T., Kochańczyk-Bonińska K., Unknown God Known in His Activities. Incomprehensibility of God during the Trinitarian Controversy of the 4 thCentury, Berlin 2018.
- Stępień T., The Understanding of Time and Eternity in the polemic between Eunomius, Basil the Great and Gregory of Nyssa, in: Platonic Pathways. Selected Papers from the Fourteenth Annual Conference of the International Society for Neoplatonic Studies, red. J. F. Finamore, D. A. Layne, The Prometheus Trust, Bream 2018, pp. 151-162.
- Stępień T., Action of Will and Generation of the Son in Extant Works of Eunomius, Studia Patristica vol. 96 (22), pp. 29-36.
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: