Teologia moralna a teologia duchowości WT-SST-TMTD
Pierwszym etapem dla tak zarysowanego przedmiotu studiów będzie spojrzenie na współczesny etap historii Kościoła katolickiego, co związane jest z pontyfikatem papieża Franciszka, a zwłaszcza z dzisiejszymi wydarzeniami tego pontyfikatu. Za zupełnie centralne wydarzenie trzeba zatem uznać właśnie rozpoczęty Synod o synodalności Kościoła. Obecny papież wiąże z tym synodem ogromne nadzieje związane z dzisiejszą reformą Kościoła, do jakiej dąży od początku swojego pontyfikatu. Ponad dwuletni i trój etapowy kształt obecnego Synodu stanowi wyraźne osiągnięcie we współczesnych poszukiwaniach metody odrodzenia Kościoła naszych czasów. W opisywanym studium zaczniemy od szczegółowej analizy dwóch dotychczas opublikowanych dokumentów przygotowujących do tego wydarzenia. Chodzi mianowicie o: DOKUMENT PRZYGOTOWAWCZY XVI ZWYCZAJNEGO ZGROMADZENIA OGÓLNEGO SYNODU BISKUPÓW Ku Kościołowi synodalnemu: komunia, uczestnictwo i misja oraz o Vademecum Synodu o synodalności.
Oficjalny podręcznik słuchania i rozeznawania w Kościołach lokalnych:
etap pierwszy [październik 2021 – kwiecień 2022] w diecezjach i konferencjach episkopatów prowadzący do Zgromadzenia Synodu Biskupów w październiku 2023 roku.
Obydwa te dokumenty stanowią podstawową bazę oraz zaplecze teologiczne w przygotowaniu do debat synodalnych. W ten sposób można wstępnie zacząć odkrywać, co może znaczyć odpowiedź papieża Franciszka, na pytanie: zwolennikiem jakiej duchowości jest on w dobie dzisiejszej. Określił on, że tę duchowość najchętniej nazwałby: duchowością Soboru Watykańskiego II. Dostrzegając determinację obecnego Papieża co do realizacji Vaticanum II zgłębienie tego elementu wydaje się absolutnie koniecznie. Ta część zajęć ma także dostarczyć doktorantom umiejętność przeprowadzenia pogłębionej analizy tekstu. CO dla przygotowujących swoje prace doktorskie ma duże znaczenie i może okazać się bardzo pomocnym.
Kolejna część wykładu będzie miała charakter bardziej podręcznikowy i będzie stanowiła próbę przeprowadzenia analizy porównawczej podstaw dwóch specjalności teologicznych: teologii moralnej i teologii duchowości wobec zadań jakie stawia dzisiejszej teologii papież Franciszek
W cyklu 2021/22_Z:
Pierwszym etapem dla tak zarysowanego przedmiotu studiów będzie spojrzenie na współczesny etap historii Kościoła katolickiego, co związane jest z pontyfikatem papieża Franciszka, a zwłaszcza z dzisiejszymi wydarzeniami tego pontyfikatu. Za zupełnie centralne wydarzenie trzeba zatem uznać właśnie rozpoczęty Synod o synodalności Kościoła. Obecny papież wiąże z tym synodem ogromne nadzieje związane z dzisiejszą reformą Kościoła, do jakiej dąży od początku swojego pontyfikatu. Ponad dwuletni i trój etapowy kształt obecnego Synodu stanowi wyraźne osiągnięcie we współczesnych poszukiwaniach metody odrodzenia Kościoła naszych czasów. W opisywanym studium zaczniemy od szczegółowej analizy dwóch dotychczas opublikowanych dokumentów przygotowujących do tego wydarzenia. Chodzi mianowicie o: DOKUMENT PRZYGOTOWAWCZY XVI ZWYCZAJNEGO ZGROMADZENIA OGÓLNEGO SYNODU BISKUPÓW Ku Kościołowi synodalnemu: komunia, uczestnictwo i misja oraz o Vademecum Synodu o synodalności. |
Dyscyplina naukowa, do której odnoszą się efekty uczenia się
Grupa przedmiotów ogólnouczenianych
Poziom przedmiotu
Punkty ECTS
Symbol/Symbole kierunkowe efektów uczenia się
Typ przedmiotu
Wymagania wstępne
Koordynatorzy przedmiotu
Efekty kształcenia
Doktorant zdobywa znajomość najnowszych aspektów obecnego pontyfikatu zwłaszcza na płaszczyźnie związków moralności z duchowością..
Analiza dokumentów pontyfikatu pozwala na wejście w dyskusję z komentatorami słów i działań papieskich.
W zakresie wiedzy:
Student posiada wiedzę na temat podstawowej terminologii odnośnie teologii moralnej oraz teologii duchowości. Student zna i rozróżnia dwie dyscypliny teologiczne.
W zakresie umiejętności:
Student potrafi przeprowadzić krytyczną analizę i interpretację różnych poglądów teologicznych i światopoglądowych w dziedzinie życia moralnego. Na przykładzie obecnego Synodu student rozpoznaje ścisłe związki między duchowością i moralnością.
W zakresie kompetencji społecznych:
Student potrafi rozpoznać złożoność badanego problemu i rozwiązać go w świetle teologii moralnej oraz teologii duchowości, zwłaszcza w związku z przeżywanym kryzysem w Koście współczesnym.
Opis ECTS: 2
Aktywność studenta:
Aktywny udział w wykładzie 30 godz
Lektura i analiza dokumentów Kościoła 15 godz.
Przygotowanie pracy pisemnej 15 godz.
Razem: 60 godz.
Kryteria oceniania
Aktywny udział w dokonywanych analizach.
Ocena pracy pisemnej przygotowanej w trakcie semestru.
Kolokwium ustne.
Literatura
1. DOKUMENT PRZYGOTOWAWCZY XVI ZWYCZAJNEGO ZGROMADZENIA OGÓLNEGO SYNODU BISKUPÓW Ku Kościołowi synodalnemu: komunia, uczestnictwo i misja - https://www.ekai.pl/dokumenty/dokument-przygotowawczy-xvi-zwyczajnego-zgromadzenia-ogolnego-synodu-biskupow-ku-kosciolowi-synodalnemu-komunia-uczestnictwo-i-misja/
2. Vademecum Synodu o synodalności.
Oficjalny podręcznik słuchania i rozeznawania w Kościołach lokalnych: etap pierwszy [październik 2021 – kwiecień 2022] w diecezjach i konferencjach episkopatów prowadzący do Zgromadzenia Synodu Biskupów w październiku 2023 roku. Opublikowany przez Sekretarza Generalnego Synodu Biskupów. - http://idziemy.pl/kosciol/vademecum-synodu-o-synodalnosci/71046/1/ .
3. L. Aguirre, Incroyable Eglise, Paris 2006.
4. A. Bartoszek, Moralność (z) Ducha, czyli postulat duchowego charakteru moralności chrześcijańskiej, "Śląskie Studia Historyczno-Teologiczne" (2019) nr 2, s.278-290.
5. M. Chmielewski, Teologia duchowości w wybranych dokumentach Kościoła, https://marekchmielewski.eu/wp-content/uploads/2018/09/Teologia-duchowo%C5%9Bci-w-wybranych-dokumentach-Ko%C5%9Bcio%C5%82a.pdf
6. A. Ivereigh, Prorok. Biografia Franciszka, papieża radykalnego, Bytom 2015.
7. Z. Kijas, Papież Franciszek i nasze marzenia o Kościele, Kraków 2013.
8. Z. Nosowski, Krytyczna wierność. Jakiego katolicyzmu Polacy potrzebują, Warszawa 2014.
W cyklu 2021/22_Z:
1. DOKUMENT PRZYGOTOWAWCZY XVI ZWYCZAJNEGO ZGROMADZENIA OGÓLNEGO SYNODU BISKUPÓW Ku Kościołowi synodalnemu: komunia, uczestnictwo i misja - https://www.ekai.pl/dokumenty/dokument-przygotowawczy-xvi-zwyczajnego-zgromadzenia-ogolnego-synodu-biskupow-ku-kosciolowi-synodalnemu-komunia-uczestnictwo-i-misja/ |
Uwagi
W cyklu 2021/22_Z:
Aktywny udział w dokonywanych analizach. |
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: