Misjologia/Missiology WT-SST-MIS
Seminarium z misjologii zajmuje się głównie – ale nie wyłącznie – różnymi aspektami działalności misyjnej w Afryce (misjonarze a pomoc w rozwoju, wyzwolenie, zaangażowanie w życie społeczne, zakładanie wspólnot, stosunek do miejscowych kultur, rodzimych religii, innych Kościołów, zagadnienia inkulturacyjne), życiem miejscowego Kościoła oraz tradycyjnymi religiami i miejscowymi teologiami. Porusza także problemy teologii misji, dialogu międzyreligijnego oraz promocji ludzkiej. Prace w opierane są często na badaniach terenowych, materiałach pochodzących z archiwów kościelnych oraz na listach polskich misjonarzy, publikowanych w czasopismach misyjnych oraz złożonych w archiwach. Zapoznając się z duchem epoki, głównymi trendami w teologii misji i antropologii kulturowej, uczestnicy seminarium przygotowują jednocześnie prace magisterskie i doktorskie mieszczące się w zakresie tematyki seminarium. Prace te są omawiane i analizowane na wybranych ćwiczeniach.
1. Metodologia pracy naukowej na poziomie doktoratu
2. Specyfika badań o profilu misjologicznym
3. Prezentacja własnego projektu pracy doktorskiej/magisterskiej
4. Dyskusja nad prezentacjami projektu pracy doktorskiej/magisterskiej
5. Analiza tekstów przygotowanych przez uczestników seminarium
6. Przygotowywanie prezentacji na konferencje
Grupa przedmiotów ogólnouczenianych
Poziom przedmiotu
Punkty ECTS
Symbol/Symbole kierunkowe efektów uczenia się
Typ przedmiotu
Wymagania wstępne
Koordynatorzy przedmiotu
W cyklu 2022/23_L: | W cyklu 2023/24_Z: | W cyklu 2024/25_L: | W cyklu 2022/23_Z: | W cyklu 2021/22_L: | W cyklu 2024/25_Z: | W cyklu 2023/24_L: |
Efekty kształcenia
TMA_W12: ma pogłębioną wiedzę o powiązaniach teologii z innymi dziedzinami nauki, a zwłaszcza z naukami humanistycznymi, społecznymi i prawnymi, pozwalającą na integrowanie perspektyw właściwych dla kilku dyscyplin naukowych.
TMA_U03: posiada podstawowe umiejętności badawcze w zakresie dyscyplin pomocniczych teologii.
TMA_K05: ma świadomość złożoności rzeczywistości i rozumie potrzebę interdyscyplinarnego podejścia do rozwiązywanych problemów.
KDA_W02: ma zaawansowaną wiedzę o miejscu misjologii w systemie nauk teologicznych oraz jej przedmiotowych i metodologicznych powiązaniach z innymi dyscyplinami, w szczególności w zakresie eklezjologii i metodologii badań teologicznych na poziomie rozszerzonym, którą jest w stanie rozwijać i stosować w praktyce
KDA_U02: umie samodzielnie zdobywać wiedzę i rozwijać umiejętności badawcze, pod kierunkiem opiekuna naukowego
KDA_K01: zna zakres posiadanej przez siebie wiedzy i umiejętności, rozumie potrzebę uczenia się przez całe życie
Kryteria oceniania
Ocena przedstawionych samodzielnie opracowań, aktywność w dyskusji nad danym zagadnieniem oraz wykazanie się w przedstawianych opracowaniach i dyskusjach posiadaną wiedzą i samodzielnością myślenia.
Literatura
Różański J., Uwagi (praktyczne, robocze) dotyczące prac dyplomowych pisanych na seminarium z misjologii, [mps] Warszawa 2006.
Seweryniak H., Metodyka pisania prac magisterskich i dyplomowych z teologii, Płock 1997.
Apanowicz J, Metodologiczne uwarunkowania pracy naukowej: prace doktorskie, prace habilitacyjne, Warszawa 2005.
Gambarelli G., Łucki Z., Jak przygotować pracę dyplomową lub doktorską: wybór tematu, pisanie, prezentowanie, publikowanie, Kraków 2001.
Mendel T., Metodyka pisania prac doktorskich, Poznań 2004.
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: