Moralność i duchowość odpowiedzialności WT-SST-MDO
Wejście w problematykę Synodu zwołanego przez papieża Franciszka wydaje się czymś absolutnie niezbędnym w naszej teologii. Trzeba bowiem poszukiwać najgłębszych fundamentów teologicznych dla tego wydarzenia. Wykład chce odnieść treści synodalne na dzisiejszym etapie jego rozwoju do dwóch płaszczyzn teologicznych: teologii moralnej i teologii duchowości, jako dziedzin blisko ze sobą związanych. Analiza dotychczasowych dokumentów związanych z Synodem ma to umożliwić. Wydarzenia synodalne są postrzegane w Kościele jako fundamentalny etap w zapowiadanej i realizowanej przez papieża Franciszka reformie, czy może raczej odnowie Kościoła.
Za przedmiot analizy przyjmujemy zasadniczy Dokument Przygotowawczy XVI Zwyczajnego Zgromadzenia Ogólnego Synodu Biskupów "Ku Kościołowi synodalnemu: komunia, uczestnictwo i misja", Papież Franciszek, Przemówienie na otwarcie XVI Zwyczajnego Zgromadzenia Ogólnego Synodu Biskupów na temat:
Grupa przedmiotów ogólnouczenianych
Poziom przedmiotu
Punkty ECTS
Symbol/Symbole kierunkowe efektów uczenia się
Typ przedmiotu
Wymagania wstępne
Koordynatorzy przedmiotu
Efekty kształcenia
Doktorant zdobywa znajomość najnowszych aspektów obecnego pontyfikatu zwłaszcza na płaszczyźnie związków moralności z duchowością..
Analiza dokumentów pontyfikatu pozwala na wejście w dyskusję z komentatorami słów i działań papieskich.
W zakresie wiedzy:
Student posiada wiedzę na temat podstawowej terminologii odnośnie teologii moralnej oraz teologii duchowości. Student zna i rozróżnia dwie dyscypliny teologiczne.
W zakresie umiejętności:
Student potrafi przeprowadzić krytyczną analizę i interpretację różnych poglądów teologicznych i światopoglądowych w dziedzinie życia moralnego. Na przykładzie obecnego Synodu student rozpoznaje ścisłe związki między duchowością i moralnością.
W zakresie kompetencji społecznych:
Student potrafi rozpoznać złożoność badanego problemu i rozwiązać go w świetle teologii moralnej oraz teologii duchowości, zwłaszcza w związku z przeżywanym kryzysem w Koście współczesnym.
Opis ECTS: 2
Aktywność studenta:
Aktywny udział w wykładzie 30 godz
Lektura i analiza dokumentów Kościoła 15 godz.
Przygotowanie pracy pisemnej 15 godz.
Razem: 60 godz.
Kryteria oceniania
Aktywny udział w dokonywanych analizach.
Ocena pracy pisemnej przygotowanej w trakcie semestru.
Kolokwium ustne.
Literatura
Bartoszek A., Moralność (z) Ducha, czyli postulat duchowego charakteru moralności chrześcijańskiej, "Śląskie Studia Historyczno-Teologiczne" (2019) nr 2, s.278-290.
Commission Théologique Internationale, La synodalité dans la vie et dans la mission de l’Êglise.
Dokument Przygotowawczy XVI Zwyczajnego Zgromadzenia Ogólnego Synodu Biskupów "Ku Kościołowi synodalnemu: komunia, uczestnictwo i misja".
Franciszek, Homilia w czasie mszy św. Na otwarcie Synodu o synodalności z 10.10.2021 r.
Franciszek, Przemówienie na otwarcie XVI Zwyczajnego Zgromadzenia Ogólnego Synodu Biskupów na temat:
Jan Paweł II, "Veritatis splendor".
Nosowski Z., Krytyczna wierność. Jakiego katolicyzmu Polacy potrzebują, Warszawa 2014.
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: