Teologia fundamentalna-Zmartwychwstanie i Eklezjologia WT-SPL-TF2
Treści merytoryczne:Przedmiotem zajęć jest: A. wiarygodność Zmartwychwstania; B. Eklezjologia fundamentalna. W ich toku zajęć szuka się zatem odpowiedzi na kwestie: Jakie są najstarsze świadectwa i podstawowe racje wiary w Zmartwychwstanie? Jak uzasadnić Chrystusową genezę Kościoła? Jak rozumiał się i rozumie Kościół? Dlaczego demokracja jest mu bliska? Co to znaczy, że biskupi są następcami Apostołów? Dlaczego biskup Rzymu, a nie Jerozolimy, Konstantynopola, Moskwy czy Krakowa, jest papieżem? Jak rozumiemy Urząd Nauczycielski Kościoła? Jakie są fundamenty wiarygodności Kościoła w jego relacji do demokracji, ekonomii i kultury? Jakie są przesłanki dialogu i różnice chrześcijaństwa z judaizmem, islamem, hinduizmem i buddyzmem? Co należy do istoty chrześcijaństwa?
Metody oceny:
Egzamin ustny
E-Learning
Grupa przedmiotów ogólnouczenianych
Poziom przedmiotu
Punkty ECTS
Symbol/Symbole kierunkowe efektów uczenia się
Typ przedmiotu
Koordynatorzy przedmiotu
Literatura
Literatura podstawowa:H. Seweryniak, Teologia fundamentalna, t. 1-2, Warszawa 2010;M. Skierkowski, H. Seweryniak (Red.), Zmartwychwstanie dzisiaj, Płock 2009.
Literatura pomocnicza: T. Dzidek, Ł. Kamykowski, A. Napiórkowski (Red.), Teologia fundamentalna, t. 3-5, Kraków 2004-2006; J. Kulisz, Wprowadzenie do teologii fundamentalnej, Kraków 1995; L. Misiarczyk (przekład i komentarze), Pierwsi apologeci greccy, Kraków 2004; K. Romaniuk, Wiara w Zmartwychwstanie, Katowice 1981; M. Rusecki, Wiarygodność chrześcijaństwa, t. 1, Lublin 1994; Tenże (red. nacz.), Leksykon teologii fundamentalnej, Lublin – Kraków 2002; Tenże, Pan zmartwychwstał i żyje. Zarys teologii rezurekcyjnej, Warszawa 2006; ; Tenże, Święty Kościół powszedni, Warszawa 1996; H. Waldenfels, O Bogu, Jezusie Chrystusie i Kościele dzisiaj, Katowice 1993; Tenże, Fenomen chrześcijaństwa wśród religii świata, Warszawa 1995; G. Weigel, Czym jest katolicyzm? Dziesięć kontrowersyjnych pytań, Kraków 2003; H. Zimoń (Red.), Religia w świecie współczesnym, Lublin 2001.
Więcej informacji
Więcej informacji o poziomie przedmiotu, roku studiów (i/lub semestrze) w którym się odbywa, o rodzaju i liczbie godzin zajęć - szukaj w planach studiów odpowiednich programów. Ten przedmiot jest związany z programami:
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: