Historia Kościoła 1517-1815 WT-SPL-HKO
Treści merytoryczne:Omówienie zagadnień związanych z powstaniem protestantyzmu i jego podziałów, następnie reakcja katolicka i sobór trydencki (1545-1563); dalej zagadnienia związane z gallikanizmem, episkopalizmem, józefinizmem oraz Oświecenie w Europie. Jeśli chodzi o Kościół w Polsce to analizie zostanie poddane zjawisko wpływu protestantyzmu na ziemie polskie oraz reakcja Kościoła i Państwa Polskiego, ponadto pod koniec XVIII wieku rozbiory Polski i los Kościoła katolickiego po zaborem rosyjskim, austriackim i pruskim. Pod koniec XIX wieku rodzi się tzw. kwestia społeczna, stąd też w wykładach zostaną poruszone te zagadnienia od strony oficjalnych wypowiedzi Kościoła. Spośród zagadnień z wieku XX duży nacisk zostanie położony na kwestię dwóch wojen światowych, zmian politycznych jakie zaszły w ich następstwie i niełatwy los Kościoła, zwłaszcza wśród państw za tzw. żelazną kurtyną.
Metody oceny:Obecność na zajęciach jest warunkiem dopuszczenia do egzaminu ustnego, którego termin zostanie podany po zakończonym semestrze nauki. Na dwa tygodnie przed egzaminem podany zostanie jego termin z możliwością dokonywania zapisów.
Grupa przedmiotów ogólnouczenianych
Poziom przedmiotu
Punkty ECTS
Symbol/Symbole kierunkowe efektów uczenia się
Typ przedmiotu
Koordynatorzy przedmiotu
Literatura
1. B. Kumor, Historia Kościoła, t. 5 - 8, Lublin 2001;
2. M. Banaszak, Historia Kościoła katolickiego, t. 3-4, Warszawa 1987;
4. B. Kumor, Z. Obertyński, Historia Kościoła w Polsce, t. 2, cz. 1-2, Poznań - Warszawa 1974;
Więcej informacji
Więcej informacji o poziomie przedmiotu, roku studiów (i/lub semestrze) w którym się odbywa, o rodzaju i liczbie godzin zajęć - szukaj w planach studiów odpowiednich programów. Ten przedmiot jest związany z programami:
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: