Historia Kościoła-Średniowiecze WT-SPL-HKL2
Treści merytoryczne: Omówienie zagadnień związanych z powstaniem i rozszerzaniem się chrześcijaństwa, ze zwróceniem uwagi na rodzące się trudności (prześladowania, błędnowierstwo). W dalszej kolejności omawiane są spory doktrynalne i formowanie się katolickiej nauki trynitarnej i chrystologicznej (sobory: nicejski – 325; konstantynopolitański – 381; efeski – 431; chalcedoński – 451) z uwzględnieniem politycznych zmian dokonujących się w cesarstwie (wędrówki ludów, upadek cesarstwa zachodnio-rzymskiego). Omawianie okresu historii kościoła w starożytności kończą zagadnienia dotyczące ustroju Kościoła (duchowieństwo i jego podział hierarchiczny, jedność Kościoła i prymat Rzymu) oraz kultu, dyscypliny i moralności (katechumenat i chrzest, pokuta, spór o obchodzenie Wielkanocy, życie religijno-moralne). Następnie omawiane są zagadnienia związane z Powstaniem Państwa Kościelnego i kościelno - politycznej działalności Karola Wielkiego i jego następców. W dalszej kolejności - ikonoklazm w Kościele wschodnim - geneza, przebieg i sobór powszechny w Nicei w 787 r.; Chrystianizacja Polski do końca XI w. i początki organizacji kościelnej; Kryzys polityczny cesarstwa Karolińskiego w IX wieku i papiestwo w IX w. - sprawa papieżycy Joanny; Saeculum obscurum w Rzymie; Początki reformistycznej działalności papiestwa na początku XI w. i pontyfikat Grzegorza VII - reforma gregoriańska - jej znaczenie dla Kościoła; Przyczyny, przebieg i znaczenie krucjat - utworzenie cesarstwa łacińskiego na Wschodzie; Herezje: albigensi, waldensi i narodziny inkwizycji; Zatarg papieża Bonifacego VIII z królem Filipem IV i niewola awiniońska Kościoła; Schizma zachodnia i Sobór w Konstancji. Program zajęć z Historii Kościoła na roku I WSD kończy się omówieniem roli papiestwa w okresie Renesansu do wystąpienia Marcina Lutra w 1517 r.
Metody oceny:Obecność na zajęciach jest warunkiem dopuszczenia do egzaminu ustnego, którego termin zostanie podany po zakończonym semestrze nauki. Na dwa tygodnie przed egzaminem podany zostanie jego termin z możliwością dokonywania zapisów
E-Learning
Grupa przedmiotów ogólnouczenianych
Poziom przedmiotu
Punkty ECTS
Symbol/Symbole kierunkowe efektów uczenia się
Typ przedmiotu
Koordynatorzy przedmiotu
Literatura
. B. Kumor, Historia Kościoła, t. 1 - 4, Lublin 2001;
2. M. Banaszak, Historia Kościoła katolickiego, t. 1-2, Warszawa 1987;
3. T. Manteuffel, Historia Powszechna. Średniowiecze, Warszawa 1994;
4. B. Kumor, Z. Obertyński, Historia Kościoła w Polsce, t. 1, cz. 1, Poznań - Warszawa 1974;
5. P. Riche, Karolingowie, Warszawa 1997.
Więcej informacji
Więcej informacji o poziomie przedmiotu, roku studiów (i/lub semestrze) w którym się odbywa, o rodzaju i liczbie godzin zajęć - szukaj w planach studiów odpowiednich programów. Ten przedmiot jest związany z programami:
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: