Katolicka nauka społeczna WT-SOP-KN1
Celem wykładu jest zaprezentowanie personalistycznego rozumienia katolickiej myśli społecznej. Wykład obejmuje podstawowe zagadnienia dotyczące katolickiego spojrzenia na osobę ludzką, kształtowania indywidualnej oraz zbiorowej tożsamości, zależności między jednostką a wspólnotą oraz dynamizmów kształtujących życie społeczne. W centrum wykładu stawiamy osobę ludzką, wskazując że jest ona nie tylko „drogą Kościoła”, ale również centrum życia społecznego. W ten sposób punktem odniesienia dla prezentowanej katolickiej nauki społecznej stają się osobowe powiązania (relacje) w społeczeństwie.
Wykład w pierwszej części obejmuje ontologię życia społecznego. Ukazuje relacje jako podstawę świata społecznego, prezentuje realistyczną wizję osoby otwartej na transcendencję oraz na osobową relację z Bogiem. W drugiej części prześledzimy teologiczne (w tym również biblijne) podstawy personalistycznego podejścia do życia społecznego. W trzeciej części, prześledzimy rozwój personalizmu w katolickiej myśli społecznej.
E-Learning
Grupa przedmiotów ogólnouczenianych
Poziom przedmiotu
Punkty ECTS
Typ przedmiotu
Koordynatorzy przedmiotu
Efekty kształcenia
Wiedza: student wie, czym jest katolicka nauka społeczna; zna genezę, naturę, źródła i wymiary tej dyscypliny; zna siatkę pojęciową oraz kluczowe dla dyscypliny szkoły uprawiania katolickiej nauki społecznej. Rozróżnia te szkoły. Wyjaśnia metodę KNS.
Umiejętności: student czyta i interpretuje teksty katolickiej nauki społecznej (encykliki, adhortacje, konstytucje apostolskie, przemówienia papieskie); słucha ze zrozumieniem ustnej prezentacji idei i argumentów w ramach wykładów, analizuje je i potrafi ocenić ich wartość poznawczą. Wymienia przyczyny pojawiania się kolejnych dokumentów społecznych i przeprowadza ich analizę.
Kompetencje: potrafi logicznie i następczo prowadzić dyskurs w zakresie rozumienia i wyjaśniania problematyki katolickiej nauki społecznej. Podejmuje pracę w zespole; ma świadomość doniosłości wypowiedzi papieskich na temat przeobrażeń społeczno-kulturowych w świecie.
ECTS [1 ECTS = 30(25 godz.)]:
udział w wykładzie - 15
konsultacje - 5
przygotowanie do egzaminu - 10
SUMA GODZIN: 30
LICZBA ECTS – 1
Literatura
1. Franciszek, Adhortacja Evangelii Gaudium.
2. J. Majka, Katolicka nauka społeczna, Fundacja Jana Pawła II, Rzym 1986.
3. J. Majka, Filozofia społeczna, ODiSS, Warszawa 1982.
4. W. Ockenfels, Zarys katolickiej nauki społecznej, Ordo Socialis 16, 1992.
5. L. Casati et al., Nauka społeczna Kościoła, WAM, Kraków 1998.
6. Cz. Strzeszewski, Ewolucja katolickiej nauki społecznej, ODiSS, Warszawa 1978.
7. Papieska Rada Iustitia et Pax, Kompendium Nauki Społecznej Kościoła, Jedność, Kielce 2005.
8. B. Sorge, Wykłady z katolickiej nauki społecznej, WAM, Kraków 2001.
9. J. Hoffner, Chrześcijańska nauka społeczna, WAM.
10. A. Klose, Katolicka nauka społeczna, PAX, Warszawa 1985.
11. H. Urs von Balthasar, Teologika I i III, Kraków.
12. Ch. Taylor, Źródła podmiotowości. Narodziny tożsamości nowoczesnej.
Więcej informacji
Więcej informacji o poziomie przedmiotu, roku studiów (i/lub semestrze) w którym się odbywa, o rodzaju i liczbie godzin zajęć - szukaj w planach studiów odpowiednich programów. Ten przedmiot jest związany z programami:
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: