Historia filozofii - Średniowiecze WT-SOP-HFI2
Historia filozofii średniowiecznej omawia głównych filozofów, którzy rozwijali wiedzę filozoficzną. Omawia ich życiorysy oraz poglądy. Akcentuje się poglądy św. Augustyna i św. Tomasza z Akwinu. Omawia się dyskusje, które odgrywały ważną rolę w średniowieczu, np. problem nominalizmu. Oprócz filozofii chrześcijańskiej omawia się filozofię arabską i żydowską.
Dyscyplina naukowa, do której odnoszą się efekty uczenia się
E-Learning
Grupa przedmiotów ogólnouczenianych
Poziom przedmiotu
Punkty ECTS
Symbol/Symbole kierunkowe efektów uczenia się
Typ przedmiotu
Wymagania wstępne
Koordynatorzy przedmiotu
Efekty kształcenia
Znajomość życiorysów i poglądów głównych filozofów średniowiecznych. Rozumienie problemów omawianych w średniowieczu: zagadnienia istnienia Boga (dowody ontologiczne i realistyczne), dyskusja na temat nominalizmu, odkrycie aspektu egzystencjalnego filozofii św. Tomasza z Akwinu. Omówienie szkół średniowiecznych: Specyfika metody scholastycznej. Znaczenie uniwersytetów. Relacje teologii i filozofii.
Kryteria oceniania
Na ocenę 3: znajomość głównych poglądów św. Augustyna i św. Tomasza z Akwinu.
Na ocenę 4: znajomość poglądów pozostałych głównych filozofów średniowiecza, porównywanie ich poglądów, wskazywanie na linie rozwojowe myśli filozoficznych
Na ocenę 5: znajomość, rozumienie i wartościowanie poglądów filozoficznych, ukazanie konsekwencji kulturowych dyskusji na temat nominalizmu, sposobów dowodzenia istnienia Boga, relacji filozofia - teologia oraz konsekwencje odkrycia egzystencjalnego aspektu bytu w metafizyce św. Tomasza z Akwinu.
Literatura
R. Heinzmann, Filozofia średniowiecza, wyd. Antyk, Kęty 1999.
S. Swieżawski, Dzieje europejskiej filozofii klasycznej, Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa-Wrocław 2000
Więcej informacji
Więcej informacji o poziomie przedmiotu, roku studiów (i/lub semestrze) w którym się odbywa, o rodzaju i liczbie godzin zajęć - szukaj w planach studiów odpowiednich programów. Ten przedmiot jest związany z programami:
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: