Religiologia WT-SGD-RE
Treści merytoryczne:Zgodnie z przyjętą na KUL-u terminologią w języku polskim mianem religiologii określa się całość badań nad zjawiskiem religii. Szczególny akcent wśród dyscyplin religiologicznych kładziemy na religioznawstwo, czyli na humanistyczne nauki szczegółowe o religii, takie jak: historia religii, socjologia religii czy fenomenologia religii.
1.Wprowadzenie do nauk religiologicznych, ich metodologia i systematyka.
2.Prezentacja trzech głównych typów nauk o religii: humanistycznych, filozoficznych i teologicznych.
3.Omówienie szczegółowe nauk humanistycznych z uwzględnieniem konkretnych problemów podejmowanych przez poszczególne dyscypliny.
4.Geneza religii: hipotezy naturalistyczne i wizja chrześcijańska. Prezentacja poglądów filozoficznych wyjaśniających źródła postaw religijnych oraz dyskusja z tezami niezgodnymi z klasyczną koncepcją filozoficzno-teologiczną.
5.Religie ludów pierwotnych. Synteza wierzeń etnicznych prezentująca schemat systemu istot nadnaturalnych wspólnego dla większości ludów zbieracko-łowickich oraz ludów pasterskich i rolniczych.
6.Antropologia i kosmologia w wierzeniach ludów pierwotnych. Przedstawienie wybranych mitów kosmogonicznych niektórych plemion afrykańskich.
7.Wierzenia eschatologiczne i systemy etyki etnocentrycznej.
8.Kult w religiach ludów pierwotnych. Cele i formy kultu: modlitwy, ofiary i rytuały. Klasyfikacja rytuałów: doroczne i okazjonalne. Szczególne znaczenie rytuałów przejścia.
9.Hinduizm: historia, pisma, bóstwa, kult. Kluczowe elementy filozofii indyjskiej.
10.Buddyzm – tło historyczne i rozwój doktryny. Prezentacja postaci założyciela oraz głównych kierunków i szkół buddyjskich.
11.Pisma buddyjskie. Analiza wypranych fragmentów zbioru dzieł Tripitaka.
12.Cztery szlachetne prawdy buddyzmu. Prezentacja Kazania z Benares i analiza podstawowego problemu cierpienia.
13.Wspólnota buddyjska: życie klasztorów męskich i żeńskich ze szczególnym uwzględnieniem wspólnot cejlońskich.
14.Islam. Wprowadzenie historyczne i prezentacja postaci Mahometa. Ekspansja i podziały islamu.
15.Koran – święta księga muzułmanów. Lektura wybranych fragmentów i odniesienia do Biblii hebrajskiej i chrześcijańskiej. Prezentacja sunny i prawa islamskiego.
16.Elementy doktrynalne i rytualne. Pojęcie Boga, antropologia, angelologia, eschatologia. Postać Jezusa i Maryi w islamie.
17.Pięć filarów islamu. Zasady regulujące życie religijne i praktyki codzienne. Próba przełamania schematów uproszczonego myślenia o muzułmanach utrwalonych przez media.
Metody oceny:Forma zaliczenia: zaliczenie z oceną
Warunki zaliczenia: znajomość materiału naukowego zawartego w wykładach oraz treści lektur obowiązkowych
E-Learning
Grupa przedmiotów ogólnouczenianych
Poziom przedmiotu
Punkty ECTS
Symbol/Symbole kierunkowe efektów uczenia się
Typ przedmiotu
Koordynatorzy przedmiotu
Literatura
Literatura:
Andrzej Bronk, Podstawy nauk o religii, Lublin 2003
Henryk Zimoń (red.), Religia w świecie współczesnym, Lublin 2000
Więcej informacji
Więcej informacji o poziomie przedmiotu, roku studiów (i/lub semestrze) w którym się odbywa, o rodzaju i liczbie godzin zajęć - szukaj w planach studiów odpowiednich programów. Ten przedmiot jest związany z programami:
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: