Patrologia WT-SGD-PAT1
Wykład ma za zadanie wprowadzić studenta do świata Ojców Kościoła i Pisarzy wczesnochrześcijańskich. Ich działalność stanowi podstawę dla nurtów teologicznych następnych wieków. Stąd treści wykładu uwzględniają kontekst historyczny twórczości pisarzy epoki oraz problematykę przez nich poruszaną w danym czasie. Materiał jest podzielony według kryteriów cezur czasowych, wyznaczanych przez ważniejsze wydarzenia w historii Kościoła (np. sobory), a także według kryteriów geograficzno-kulturowych.
Początkowe tematy stanowią wprowadzenie kontekstualne i terminologiczne, wskazując również ważniejsze współczesne źródła tekstów patrystycznych.
Następnie, poprzez poszczególne okresy życia Kościoła, wykład przekrojowo przechodzi przez tematy teologiczne w nauczaniu i dziełach poszczególnych autorów i grup autorów. Prezentowane są tu również środowiska teologiczne, głównie Ojców Łacińskich i Greckich.
E-Learning
Grupa przedmiotów ogólnouczenianych
Poziom przedmiotu
Punkty ECTS
Symbol/Symbole kierunkowe efektów uczenia się
Typ przedmiotu
Koordynatorzy przedmiotu
Efekty kształcenia
Student umie posługiwać się terminologią epoki w stopniu ogólnym i określać kryteria znaczeniowe poszczególnych grup pisarzy patrystycznych. Potrafi określić czas i kontekst historyczny ich twórczości. Zna ważniejsze dzieła i umie przyporządkować je do poszczególnych autorów.
Bardziej zaawansowani słuchacze potrafią wskazać u pisarzy patrystycznych źródła myśli teologicznych następnych epok chrześcijaństwa.
Kryteria oceniania
W każdym semestrze student jest zobowiązany do napisania eseju na jeden z tematów wskazanych przez wykładowcę.
Ocena napisanej pracy jest dla użytku wewnętrznego wykładowcy i będzie uwzględniana podczas egzaminu ustnego z treści wykładów.
Literatura
Benedykt XVI, Ojcowie Kościoła, Poznań 2008
Berardino A. di, Studer B., red., Historia teologii. Epoka patrystyczna, tłum. M. Gołębiowski i inni, Kraków 2002
J. Danielou, Teologia judeochrześcijańska, tłum. S. Basista, Kraków 2002
F. Drączkowski, Patrologia, Pelplin-Lublin 1998 oraz Bernardinum 2009
L. Padovese, Wprowadzenie do teologii patrystycznej, tłum. A. Baron, Kraków 1994
H. Pietras, By nie milczeć o Bogu. Zarys teologii Ojców Kościoła, Kraków 1991
Więcej informacji
Więcej informacji o poziomie przedmiotu, roku studiów (i/lub semestrze) w którym się odbywa, o rodzaju i liczbie godzin zajęć - szukaj w planach studiów odpowiednich programów. Ten przedmiot jest związany z programami:
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: