Film - źródło wiedzy o społeczeństwie WT-R-FZW
Ćwiczenia koncentrują się na analizie funkcji komunikacyjnej filmu jako tekstu kulturowego. Zajęcia bazują na koncepcjach i metodach socjologii, kulturoznawstwa i antropologii filmu. Nauki te badają człowieka i jego kulturę za pośrednictwem sztuki filmowej. W ich świetle należy badać dzieło filmowe jako ważne świadectwo kulturowe, a więc istotne źródło wiedzy o kulturze danego społeczeństwa w danym czasie i przestrzeni.
Ćwiczenia analizy i interpretacji dzieł filmowych dają studentowi dziennikarstwa wiedzę o mediach, o ich ukrytych, głębokich warstwach komunikacyjnych. Ukazują, jak audiowizualność mieści w sobie ukryte kody kultury i jak przekaz medialny – jakim jest również dzieło filmowe – jest znaczący i ważny w perspektywie komunikacji społecznej. Ćwiczenia rozwijają warsztat dziennikarza kulturowego, a więc przyszłego recenzenta dzieł kultury. Uczą metod i technik analizy i interpretacji kulturowych tekstów, a jednocześnie dostarczają wiedzy o społeczeństwie współczesnym i jego trendach kulturowych.
Analiza kulturowa interpretuje pozostawione w filmie znaki, rozpoznaje symbole i metafory, wartości i idee kulturowe, tropi znaczenia ukryte w tekście kultury. Socjologiczne „czytanie filmów” uwzględnia przede wszystkim kontekst społeczny. Naszym zadaniem będzie odnajdywanie w filmach zarówno zjawisk społecznych i kulturowych, jak i wizualnych wersji koncepcji socjologicznych i kulturoznawczych.
E-Learning
Grupa przedmiotów ogólnouczenianych
Poziom przedmiotu
Punkty ECTS
Symbol/Symbole kierunkowe efektów uczenia się
Typ przedmiotu
Koordynatorzy przedmiotu
Kryteria oceniania
Obecność - dopuszczalne 3 nieobecności w semestrze
aktywność - udział w dyskusji w czasie zajęć
praca zaliczeniowa - napisanie recenzji filmowej w ujęciu socjologiczno-kulturoznawczym
Literatura
Z. Benedyktowicz. T. Rutkowska, D. Palczewska (red.), Sztuka na wysokości oczu. Film i antropologia (wybrane rozdziały), Warszawa 1988.
M. Hendrykowski, Film jako źródło historyczne, Ars Nova, Poznań 2000.
J. Płażewski, Język filmu, Warszawa 2008.
P. Sztompka, M. Bogunia-Borowska (red.) Fotospołeczeństwo. Analiza tekstów z socjologii wizualnej, Kraków 2012.
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: