Duchowość życia sakramentalnego WT-R-DŻ
1. Znaczenie sakramentów w dynamice życia duchowego.
2.Sakramenty inicjacji chrześcijańskiej.
3.Duchowość sakramentu chrztu świętego.
4.Bierzmowanie - sakrament Ducha Świętego i dojrzałości ludzkiej.
5.Eucharystia - centrum duchowości chrześcijańskiej.
6. Podstawy biblijne i patrystyczne.
7. Istota duchowości Eucharystycznej i adoracyjnej.
8.Sakramenty uzdrowienia
9. Duchowość sakramentu pokuty.
10. Spowiedź i kierownictwo duchowe w rozwoju duchowym.
11.Namaszczenie chorych i jego znaczenie w cierpieniu.
12.Ogólna analiza sakramentów komunii.
13. Kapłaństwo, jego ustanowienie i znaczenie dla duchowości.
14. Małżeństwo jako fundamentalne powołanie człowieka.
15. Rodzina drogą dojrzałości i rozwoju.
Poziom przedmiotu
Punkty ECTS
Symbol/Symbole kierunkowe efektów uczenia się
Efekty kształcenia
EK 1. Posiada pogłębioną wiedzę na temat sakramentów oraz ich skutków z życiu chrześcijanina. Przede wszystkim obszarem, w którym zdobywa wiedzę jest komunijny charakter sakramentów co oznacza ich charakter zjednoczenia człowieka z Bogiem. Na tej drodze dowiaduje się w jakim znaczeniu Bóg jednoczy się z człowiekiem w przestrzeni sakramentalnej. Jednocześnie uwzględniając fakt niedoskonałości człowieka poznaje na czym polega uświęcający proces, którego podstawą są sakramenty. W ten sposób człowiek uświęcaj się na drodze sakramentalnego dialogu z Bogiem.
EK 2. W zakresie umiejętności student potrafi właściwie rozeznać oraz wyjaśnić na czym polega istota życia sakramentalnego w kontekście procesu uświęcającego. Jednocześnie potrafi wskazać w jaki sposób sakramenty są źródłem a także środkiem posiadającym zasadnicze znaczenie w dynamice rozwoju duchowego. Posiada także umiejętność stworzenia koncepcji formacyjnej, w której sakramenty posiadają właściwe miejsce.
EK 3. W zakresie życia społecznego posiadana wiedza zdobyta w trakcie studiowania w ramach tego przedmiotu posiada swoje odniesienie do życia eklezjalnego i znaczenia sakramentów a także sposobu oddziaływania Kościoła na życie człowieka w każdym jego wymiarze. W ten sposób jest w stanie podjąć współczesne wyzwania stojące wobec Kościoła. Posiada głęboką świadomość że życie sakramentalne, które znajduje się u podstaw rozwoju duchowego posiada charakter indywidualny a nie indywidualistyczny. Naturą sakramentów jest życie we wspólnocie z Bogiem ale także z drugim człowiekiem.
Kryteria oceniania
EK 1. W zakresie wiedzy:
Ndst (2): nie potrafi określić natury sakramentów świętych i ich znaczenia w duchowości. Nie zna podstawowych pojęć.
Dst (3): posiada podstawową wiedzę na temat sakramentologii. Umie poprawnie określić naturę sakramentów. Posługuje się poprawnie i adekwatnie pojęciami dotyczącymi tego zakresu przedmiotu.
Db (4): posiada poszerzony zakres wiedzy na temat roli sakramentów w procesie uświęcającym człowieka. Potrafi poprawnie przeprowadzić analizę ich znaczenia w odniesieniu do poszczególnych etapów rozwoju fizycznego, psychicznego oraz duchowego.
Bdb (5) posiada wiedzę przekraczająca podstawowy wykład w tym zakresie. Bardzo dobrze zna literaturę dotyczącą duchowości sakramentalnej. Prezentuje wysoki poziom argumentacji teologicznej w tym względzie.
EK 2. W zakresie umiejętności:
Ndst (2): nie potrafi określić znaczenia życia sakramentalnego w życiu duchowym człowieka. Nie widzi odniesienia do procesu uświęcającego.
Dst (3): posiada umiejętność dokonania ogólnej charakterystyki sakramentów. W wystarczający sposób zna teologiczne uzasadnienia ich wpływu na rozwój człowieka.
Db (4): W sposób właściwy oraz pełny potrafi przeprowadzić analizę życia uświęcającego opartego na życiu sakramentalnym. Posiada umiejętność wyjaśnienia a także właściwego umieszczenia w koncepcji formacyjnej.
Bdb (5): Posiada umiejętność analizy ujęć teologicznych na gruncie teologii duchowości pod kątem znaczenia sakramentów. Jest twórczy w wyjaśnianiu problemów teologicznych w tym zakresie. Posiada bardzo dobrą znajomość literatury teologicznej.
EK 3. W zakresie kompetencji:
Ndst (2): nie widzi i nie potrafi wyjaśnić znaczenia sakramentologii zarówno w teologii jak również w wyjaśnieniu jej wpływu na kształtowanie życia wspólnotowego oraz społecznego.
Dst (3): dokonuje analizy życia Kościoła oraz życia społecznego w kontekście sakramentów w stopniu wystarczającym.
Db (4): Poprawnie trafnie i obszernie potrafi wyjaśniać znaczenie sakramentów. Posiada umiejętność stworzenia spójnej koncepcji formacji sakramentalnej.
Bdb (5): posiada zaawansowany sposób ujęcia roli i znaczenia sakramentów. Potrafi w tym kontekście wyjaśniać zachodzące zmiany. Na fundamencie głębokiej analizy umie stworzyć spójną interdyscyplinarna koncepcję duchowości sakramentalnej.
Metody weryfikacji efektów kształcenia: kolokwium końcowe ustne
- Warunkiem zaliczenia przedmiotu jest osiągnięcie założonych celów kształcenia.
- O ocenie pozytywnej z przedmiotu decyduje liczba uzyskanych punktów z:
- kolokwium: dst-dst plus 50-60%, db - db plus 60-85%, bdb 85-100%
- obecności na zajęciach: dst- od 65%; db- 65-95%, bdb - 95-100%
Metody dydaktyczne: wykład z prezentacją multimedialną, praca w grupach połączona z prezentacją przygotowanego opracowania, analiza kierunków duchowości sakramentalnej.
Literatura
1. Katechizm Kościoła Katolickiego, Poznań 1994.
2. I. Bokwa, Brewiarium fidei, Poznań2007.
3. Sobór Watykański II, Konstytucje. Dekrety. Deklaracje, Poznań 1968.
4. A. Słomkowski, Teologia życia duchowego, Ząbki 2000.
5. Teologia duchowości katolickiej, [red.] W. Słomka, M. Chmielewski, J. Misiurek, A. Nowak, Lublin1993.
6. S. Witek, Teologia życia duchowego, Lublin 1986.
7. J. Aumann, Spiritual Theology, London 1982.
8. L. Bouyer, Wprowadzenie do życia duchowego, tł. L. Rutkowska, Warszawa 2014.
K. Rahner, The practice of Faith, London 1985.
9. A. Santorski, Duchowość sakramentow chrześcijańskiej inicjacji, w: Teologia duchowości katolickiej [red. W. Słomka, M. Chmielewski, J. Misiurek, A. Nowak, Lublin 1993.
11. J. Bochenek, Zarys ascetyki, Warszawa 1972.
Literatura pomocnicza:
1. H. de Lubac, Katolicyzm, tł. M. Stokowska, Warszawa 1988.
2. M. Jagodziński, Sakramenty w służbie communio, Warszawa 2008.
3. J. Goglola, Teologia komunii z Bogiem, Kraków 2001.
4. M. Tatar, Duchowość małżeństwa i rodziny dziś, Radom 2013.
5. . Chmielewski, Vademecum duchowości katolickiej, Lublin 2004.
6. G. B. Hume, To be a Pilgrim, London 2000.
7. B. Testa, Sakramenty Kościoła, tł. L. Balter, Poznań 1998.
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: