Ikonologia i ikonografia maryjna WT-P-FW-MI
Treści kształcenia:
Metodologiczne podstawy wizualizacji mariologii. Historia motywów maryjnych w sztuce chrześcijańskiej. Ikona jako źródło teologiczne dla mariologii i duchowości maryjnej. Typologia ikona mariologicznych i ich dogmatyczna, formalna i kulturowa interpretacja. Funkcje eklezjalne i społeczne ikon maryjnych: w liturgii, w obyczajowości regionalnej, w życiu społecznym (Maryja-Królowa, Maryja Matka, Maryja na Chrystusowej drodze do spełnienia). Elementy mariologiczne w estetyce dogmatycznej i historii sztuki Zachodu
Wykład monograficzny z bogatą wizualizacją multimedialną (obraz i dźwięk) treści uwzględniającą tradycje chrześcijańskiego Wschodu i Zachodu. W trakcie wykładów weryfikacja poprawności recepcji studentów w formie inicjowanych wystąpień własnych. Podczas zajęć pozawykładowych podejmowanie praktycznych inicjatyw liturgicznych, czytelniczych i własnych opracowań studentów. Wykaz tegorocznych proponowanych tematów w załączeniu.
Grupa przedmiotów ogólnouczenianych
Poziom przedmiotu
Typ przedmiotu
Koordynatorzy przedmiotu
Kryteria oceniania
1. Aktywność studenta podczas zajęć dydaktycznych
2. Praca pisemna na zadany temat. Wykaz tematów: (przekazany w Sekretariacie Kolbianum)
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: