Maryja w apokryfach WT-P-FW-MA
Wykład omawia najpierw ogólne wprowadzenia do apokryfów maryjnych oraz zasady ich czytania i studiowania. Omówione zostaną nowotestamentalne wątki mariologiczne, jako podstawa do analizy tekstów apokryficznych oraz kwestie historyczno-krytyczne i metodologiczne związane z podejściem do studiowania apokryfów. Zostaną zestawione odniesienia do Marii z Nazaretu w chrześcijańskich tekstach apokryficznych, wypełniające luki w biografii Mary w odniesieniu do tekstów kanonicznych, takie jak życie Maryi przed narodzinami Jezusa, na emigracji w Egipcie, czy po śmierci i Zmartwychwstaniu Jezusa, kładąc nacisk na kluczowe aspekty doktryny. Zostaną następnie omówione główne teksty, które rozszerzają i rozważają narodziny i wczesne życie Maryi oraz Jej rolę, jako matki Jezus. W kolejnych jednostkach wykładowych zostaną syntetycznie omówione apokryfy, w których występują motywy z dzieciństwem Maryi i Jezusa oraz związane z życiem Świętej Rodziny: Wniebowstąpienie Izajasza, Akta Piotra, Ewangelia Tomasza, Protoewangelia Jakuba, Ewangelia Pseudo-Mateusza, Ody Salomona, List Apostołów, Pytania (Ewangelia) Bartłomieja, Akta Piłata, Genna Marias, Ewangelia dzieciństwa Tomasza oraz apokryfy z nurtu transitus, to znaczy przejścia Maryi z tego świata do chwały nieba: Transitus R, Transitus Jana Teologa, Transitus Józefa z Arymatei, Transitus Melitona z Sardes oraz Legenda o Galbiosie i Kandidosie i Historia Eutymiacka.
Grupa przedmiotów ogólnouczenianych
Poziom przedmiotu
Symbol/Symbole kierunkowe efektów uczenia się
Typ przedmiotu
Koordynatorzy przedmiotu
Efekty kształcenia
Dobre zaznajomienie się studentów z szerokim spektrum zagadnień historyczno-krytycznych oraz właściwą interpretacją tekstów apokryficznych w odniesieniu do tekstów kanonicznych i dogmatów.
Kryteria oceniania
Ocena dokonuje się na podstawie pracy pisemnej na ustalony z prowadzącym zajęcia temat związany z apokryfami maryjnymi.
Literatura
EM. Starowieyski (opr. i red.), Apokryfy Nowego Testamentu, Ewangelie apokryficzne cz. 1-2, Wydawnictwo WAM, Kraków 2006.
Norelli, Marie des apocryphes. Enquête sur la mère de Jésus dans le christianisme antique, Labor et Fides, Genève 2009.
E. Norelli, Maria nella letteratura apocrifa cristiana antica, w: E. Dal Covolo, A. Serra (red.), Storia della mariologia I, Roma 2009, 143-254.
Cameron, Ron (wyd.). Inne ewangelie . Filadelfia: The Westminster Press. 1982. s. 191.
Elliott, James Keith. Jezus apokryficzny: legendy wczesnego kościoła, Oxford University Press, Nowy Jork 1996.
Elliot, James Keith (wyd.). Apokryficzny Nowy Testament: zbiór apokryficznej literatury chrześcijańskiej w tłumaczeniu na język angielski. Oxford: Clarendon Press. 1993.
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: