Maryja w ewangelii św. Jana i w Apokalipsie WT-KRS-ME
Celem wykładu jest zapoznanie słuchaczy z aktualnymi trendami w egzegezie perykop z J i Ap, w których pojawia się postać Matki Bożej. Na podstawie krytycznej lektury tekstów w języku oryginalnym prowadzący zajęcia będzie wszechstronnie wyjaśniał ich nośność mariologiczną, wpisując te treści w szerszy kontekst chrystologiczny i eklezjologiczny.
Grupa przedmiotów ogólnouczenianych
Poziom przedmiotu
Symbol/Symbole kierunkowe efektów uczenia się
Typ przedmiotu
Koordynatorzy przedmiotu
Efekty kształcenia
KOD DOSTĘPU DO PRZEDMIOTU NA MS Teams: c26we0v
EK nr 1: Słuchacz posiada wiedzę na temat interpretacji mariologicznej J 2; 19 i Ap 12.
EK nr 2: Posiada umiejętność samodzielnej interpretacji tekstów biblijnych i poszerzania swoich kompetencji interdyscyplinarnych.
EK nr 3: Szuka inspiracji naukowych w różnych przestrzeniach wiedzy teologicznej i widzi potrzebę interdyscyplinarnego podejścia do swojej dziedziny.
Punkty ECTS:
Uczestnictwo w zajęciach: 12 godz. = 0,5 ECTS
Praca własna poza wykładami: 10 godz. = 0,5 ECTS
Razem: 1 ECTS
Kryteria oceniania
Praca pisemna na zadany temat oraz ustny egzamin końcowy. Ostateczna ocena będzie ich wypadkową.
Literatura
The Greek New Testament, ed. K. Aland, M. Black, C.M. Martini, B.M. Metzger, 4th revised edition 1993.
Pismo Święte Starego i Nowego Testamentu (Biblia Tysiąclecia), opr. zespół biblistów polskich z inicjatywy benedyktynów tynieckich, wyd. 5, Poznań 2000.
J. Kręcidło, Funkcja Matki Jezusa w opowiadaniu o pierwszym znaku w Kanie Galilejskiej (J 2, 1-12), w: J. Kręcidło (red.), Maryja, Matka Ludu Bożego, StS4: Kraków 2010, 26-49.
J. Kręcidło, Jezusowy testament z krzyża (J 19, 25-27). Propozycja polifonicznej interpretacji, Scriputrae Lumen 3 (2011) 241-258.
Wprowadzenie w myśl i wezwanie ksiąg biblijnych, red. J. Frankowski, t. 10, Warszawa 1992 (tom w całości poświęcony jest zagadnieniu Pism Janowych i Listów Katolickich).
M. Wojciechowski, Apokalipsa Świętego Jana, Częstochowa 2012.
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: