Język łaciński WT-FW-ŁAC1
Zajęcia poświęcone są praktycznej nauce języka łacińskiego. Ich celem jest umożliwienie studentowi samodzielnej lektury teksów łacińskich o średnim stopniu trudności oraz ułatwienie udziału w praktykach liturgicznych w języku łacińskim. Po ukończonym kursie student powinien mieć świadomość roli języka łacińskiego w kulturze oraz zauważać wpływy łaciny w języku polskim.
E-Learning
W cyklu 2024/25_Z: E-Learning | W cyklu 2019/20_L: E-Learning z podziałem na grupy |
Grupa przedmiotów ogólnouczenianych
Poziom przedmiotu
Symbol/Symbole kierunkowe efektów uczenia się
Typ przedmiotu
Koordynatorzy przedmiotu
Kryteria oceniania
Do zaliczenia konieczna jest: aktywna obecność studenta na zajęciach, zaliczenie na pamięć zestawu sentencji łacińskich i wskazanych przez wykładowcę modlitw po łacinie, zaliczenie wszystkich kolokwiów cząstkowych, które odbędą się w trakcie nauki.
Nauka kończy się egzaminem pisemnym. W czasie zaliczeń online wykładowca może poprosić studenta o włączenie kamery w celu identyfikacji odpowiadającego i uwiarygodnienia samodzielności jego pracy.
Literatura
Podręcznik obowiązkowy:
S. Wilczyński, E. Pobiedzińska, A. Jaworska, "Porta Latina Novissima" podręcznik oraz preparacje, PWN, różne wydania
A. Jougan, "Słownik kościelny łacińsko - polski" lub inny słownik łacińsko - polski.
Literatura uzupełniająca:
J. Wikaryjak, "Gramatyka opisowa języka łacińskiego" lub inna gramatyka łacińska.
S. Kalinkowski, "Aurea dicta. Złote słowa. Zbiór sentencji i powiedzeń łacińskich".
Więcej informacji
Więcej informacji o poziomie przedmiotu, roku studiów (i/lub semestrze) w którym się odbywa, o rodzaju i liczbie godzin zajęć - szukaj w planach studiów odpowiednich programów. Ten przedmiot jest związany z programami:
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: