Teologia moralna fundamentalna WT-FG-TMF
1. Charakterystyka wstępna teologii moralnej: istota i pojęcie teologii moral¬nej; Przedmiot i metoda; Pismo święte w teologii moralnej; stosunek teologii moralnej do innych dyscyplin; Zarys dziejów teologii moralnej; Teologia moralna po Soborze Watykańskim II; Zarys nauki moralnej prawosławnej i protestanckiej
2. Antropologia teologicznomoralna: Bóg obdarowujący szczęściem; człowiek w swej relacji do Boga; Człowiek w relacji do świata; Człowiek wobec swych braci; Grzech jako zerwanie dialogu z Bogiem.
3. Normatywny charakter powołania Bożego. Prawo moralne: odwieczny zamiar Boży jako źródło porządku moralnego; Prawo w Piśmie św.; Prawo naturalne; Prawo stanowione; Wypełnienie prawa lub wygaśnięcie zobowiązania.
4. Sumienie. Rozpoznanie i przyjęcie powołania: Pismo św., Tradycja Kościoła i myśl współczesna o sumieniu; Religijno-moralny opis sumienia; Rozróżnienia sumienia i jego właściwości; Zobowiązujący charakter i wolność sumienia; Formacja sumienia.
5. Czyn ludzki. Realizacja powołania: Powołanie chrześcijańskie jako wezwanie do czynu; Istota ludzkiego działania - czyn osoby; Działanie moralne (actus moralis); Wybór podstawowy (optio fundamentalis); Moralna specyfikacja aktu ludzkiego (fontes moralitatis).
6. Płodność Boża w czynach ludzkich
7. Cnota. Zaangażowanie w powołanie chrześcijańskie: Pismo św. o Bożym wezwaniu do życia w cnocie; Rys historyczny nauki o cnotach; Integralność i dynamiczny charakter cnót.
8. Duch Święty i Jego rola w życiu moralnym człowieka
9. Grzech. Odmowa realizacji powołania: Grzech w Piśmie św.; Teologiczne rozumienie grzechu; Przyczyny grzechów; Rozróżnienia grzechów; Walka z grzechem - nawrócenie i pokuta.
10. Rola Magisterium Kościoła w teologii moralnej według Veritatis splendor.
Grupa przedmiotów ogólnouczenianych
Poziom przedmiotu
Symbol/Symbole kierunkowe efektów uczenia się
Typ przedmiotu
Kryteria oceniania
Forma zaliczenia: egzamin ustny
Warunki zaliczenia: obowiązuje materiał przedstawiony na wykładzie, uzupełniony obowiązkowymi lekturami i literatura pomocniczą.
Literatura
Lektury obowiązkowe:
Jan Paweł II, Encyklika „Veritatis Splendor”
Literatura:
S. Pinckaers, Źródła moralności chrześcijańskiej, Poznań 1994
W. Giertych, Rachunek sumienia teologii moralnej, Kraków 2004.
E. Merino, R. Garcia de Haro, Teologia moralna fundamnetalna, Kraków 2004.
W. Giertych, Jak żyć łaską, Kraków 2006.
B. M. Ashley, Żyć prawdą w miłości. Biblijne wprowadzenie do teologii moralnej, Poznań 2008.
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: