Teologia prawa WT-FB-TPR
Zajęcia mają za zadanie ukształtować formację teologiczną studentów pod kątem zrozumienia zjawiska prawa w Kościele. Celem przedmiotu jest ukazanie prawa kanonicznego jako rzeczywistości kościelnej. Student powinien posiąść wiedzę z zakresu podstaw prawa kościelnego, jego miejsca w teologii, zapoznać się z nurtami zarówno negującymi, jak i uzasadniającymi obecność prawa jako rzeczywistości kościelnej, poznać tematykę dotyczącą natury prawa kanonicznego, obecności Prawa Bożego w prawie kościelnym, wiedzieć jaka jest moc wiążąca prawa kościelnego oraz jaka jest celowość prawa i jego relacja do prawa świeckiego. Zdobyta wiedza powinna zmierzać do ukształtowania zdolności stosowania prawa kościelnego w życiu codziennym dostrzeżenia jego celu i sensu w perspektywie soteriologicznej.
W cyklu 2024/25_L:
1. Teologia prawa jako nauka: podstawy teologii prawa; teologia prawa w relacji do innych dyscyplin naukowych |
Grupa przedmiotów ogólnouczenianych
Poziom przedmiotu
Symbol/Symbole kierunkowe efektów uczenia się
Typ przedmiotu
Wymagania wstępne
Koordynatorzy przedmiotu
Efekty kształcenia
1. Student potrafi wyjaśnić specyfikę prawa kościelnego, umie wskazać jego miejsce w teologii wyjaśnić jego charakter i celowość.
2. Student potrafi opisać zjawisko prawa w Kościele, które przynależy do Jego struktury i wpisuje się w realizację Jego misji zbawczej.
5. Student potrafi wyjaśnić dokonać interpretacji prawa kościelnego podać zasady jego stosowania.
Kryteria oceniania
Ocena dostateczna – student potrafi uzasadnić istnienie prawa kościelnego i wskazać jego miejsce w teologii. Potrafi wskazać jego źródła wyjaśnić relację między prawem kanonicznym a prawem Bożym.
Ocena dobra – student potrafi podać argumenty w teoriach negujących i uzasadniających istnienie prawa kanonicznego, potrafi wskazać na racje eklezjologiczne prawa jako zjawiska kościelnego, wyjaśnić celowość prawa w perspektywie soteriologicznej.
Ocena bardzo dobra – student potrafi dokonać krytycznej analizy teorii uzasadniających i negujących istnienie prawa w Kościele, potrafi samodzielnie dokonać wyboru i podać racjonalne argumenty, które za nim przemawiają.
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: