Spełnione życie małżeńskie: aspekty duchowe i praktyczne WT-DTE-WO-SZ
Seminarium stanowi ważny element nauczania teologii duchowości człowieka w kontekście małżeństwa. Jednakże dla właściwego, odpowiedzialnego formułowania tez teologicznych na podstawie wyników studiów niezbędna jest także dobra znajomość fundamentów dyscyplin teologicznych, a zwłaszcza metodologii teologicznej. Cechą charakterystyczną zajęć będzie uwzględnianie szerokiego kontekstu literackiego, teologicznego, filozoficznego i ideologicznego tekstów źródłowych, jak również innych nauk rozwijających się w określonych kontekstach kulturowych. W ten sposób studenci otrzymają pomoc w poszukiwaniu interesujących dla nich obszarów i tematów badań, w wyborze materiału źródłowego oraz wyborze literatury pomocniczej do swoich prac.
Do udziału w zajęciach zaproszeni są zatem studenci pragnący - w przynajmniej podstawowym stopniu - wnieść twórczy wkład w rozwój teologii duchowości.
Grupa przedmiotów ogólnouczenianych
Opis nakładu pracy studenta w ECTS
Poziom przedmiotu
Symbol/Symbole kierunkowe efektów uczenia się
Typ przedmiotu
Wymagania wstępne
Koordynatorzy przedmiotu
Efekty kształcenia
W1 - ma wiedzę na temat powiązania teologii z naukami humanistycznymi i społecznymi w zakresie przydatnym dla formacji duchowo – ludzkiej człowieka.
W2 - ma pogłębioną znajomość współczesnego nauczania Kościoła katolickiego na temat teologii duchowości.
W3 - zna procesy i uwarunkowania rozwoju religijno-duchowego człowieka oraz jego zagrożenia
U1 - potrafi posługiwać się informacjami i integrować je do obiektywnej wiedzy na temat teologii duchowości; U2 - potrafi tworzyć formację duchowo - ludzką i na jej rzecz nawiązywać współpracę z różnymi podmiotami KS1 - ma świadomość odpowiedzialności za drugiego człowieka i potrafi organizować dla niego formację duchowo - ludzką KS2 - ma świadomość złożoności rzeczywistości i rozumie potrzebę interdyscyplinarnego podejścia do rozwiązywania problemów związanych z formacją przy zachowania priorytetów teologicznych
Kryteria oceniania
3(dst) - Przygotowywanie tematów zlecanych przez prowadzącego zajęcia na podstawie wskazanej literatury,
4(db) - aktywny udział w dyskusji na zajęciach,
5(bdb) - postęp w przygotowaniu pracy magisterskiej.
Metoda weryfikacji efektów kształcenia: zaliczenie
Warunkiem zaliczenia przedmiotu jest osiągnięcie wszystkich założonych efektów kształcenia.
O ocenie pozytywnej z przedmiotu decyduje liczba uzyskanych punktów z:
- zaliczenie : dst - dst plus - 50-60%, db - db plus 60-85%, bdb - 85-100%;
- obecności na zajęciach: dst - od 60%; db - 60-95%, bdb - 95-100%.
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: