Dekalog - egzegeza i teologia WT-DTE-WMDE
Treści merytoryczne:
Na poszczególnych wykładach są sukcesywnie analizowane kolejne jednostki literackie wyodrębnione w schemacie Ksiąg Wyjścia i Powtórzonego Prawa. Czytanie i objaśnianie Wj 20 i Pwt 5 ma charakter lectio continua.
E-Learning
Grupa przedmiotów ogólnouczenianych
Poziom przedmiotu
Symbol/Symbole kierunkowe efektów uczenia się
Typ przedmiotu
Koordynatorzy przedmiotu
Efekty kształcenia
Kod do MSTeams: lap6wdd
WIEDZA:
EK 1 (por. TMA_W01; H2A_W01) student ma pogłębioną wiedzę o specyfice Dekalogu biblijnego opartą na jej tekście oryginalnym, w jej kontekście historycznym, społecznym, kulturowym i religijnym; wiedzę tę jest w stanie rozwijać i twórczo stosować w działalności profesjonalnej.
EK 2 (por. TMA_W05; H2A_W04) student ma uporządkowaną, pogłębioną, prowadzącą do specjalizacji, szczegółową wiedzę z zakresu teologii biblijnej, w tym, co dotyczy Dekalogu biblijnego w jego rozmaitych kontekstach.
UMIEJĘTNOŚCI:
EK 3 (por. TMA_U01; H2A_U01) student potrafi samodzielnie wyszukiwać, analizować, oceniać, selekcjonować i integrować informacje z zakresu nauk biblijnych, w tym co dotyczy Dekalogu, z wykorzystaniem różnych źródeł oraz formułować na tej podstawie krytyczne sądy.
EK 4 (por. TMA_U05; H2A_U03) umie samodzielnie zdobywać wiedzę i poszerzać umiejętności badawcze; samodzielnie wyszukuje informacje z zakresu nauk biblijnych, w tym co dotyczy Dekalogu, w źródłach polsko- i obcojęzycznych.
KOMPETENCJE SPOŁECZNE:
EK 5 (por. TMA_K05; H2A_K01; H2A_K03; S2A_K06) student ma świadomość złożoności rzeczywistości i rozumie potrzebę interdyscyplinarnego podejścia do rozwiązywanych problemów.
Udział w zajęciach: 30 godz., przygotowanie do wykładów: 30 godz.; przygotowanie do egzaminu: 30 godz. - w sumie 90 godz. (3 punkty ECTS)
Kryteria oceniania
Warunkiem zaliczenia przedmiotu jest obecność na wykładach i osiągnięcie wszystkich założonych efektów kształcenia. Metoda weryfikacji efektów kształcenia: egzamin końcowy przeprowadzany w formie ustnej lub pisemnej (do wyboru) na koniec semestru.
O ocenie pozytywnej z przedmiotu decyduje wynik egzaminu końcowego.
Literatura
Polecana literatura:
- W. CHROSTOWSKI, "Dekalog", Biały Kruk Kraków 2020.
- S. GĄDECKI, M. JĘDRASZEWSKI, "Dekalog". Święty Wojciech, Poznań 2016.
- Opracowania Księgi Wyjścia i Księgi Powtórzonego Prawa, w: Katolicki Komentarz Biblijny, R.E. BROWN (red.), J.A. FITZMYER, R.E. MURPHY (współred.), W. CHROSTOWSKI (red. wyd. polskiego), PSB 17, Oficyna Wydawnicza „Vocatio”, Warszawa 2001; oraz w: Międzynarodowy komentarz do Pisma Świętego. Komentarz katolicki i ekumeniczny na XXI wiek, W.R. FAARMER (red. nauk.), S. MCEVENUE, A.J. LEVORATTI, D.L.DUNGAN, (współred.), W. CHROSTOWSKI (red. nauk. wyd. polskiego), T. MIESZKOWSKI, P. PACHCIAREK (współred.), Verbinum - Wydawnictwo Księży Werbistów, Warszawa 2000, 2001.
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: