Filozofia religii/Philosophy of religion WT-DTE-SF
Seminarium obejmuje pogłębienie wiedzy dotyczących filozofii religii oraz przygotowanie pracy doktorskiej. Pogłębienie wiedzy specjalistycznej dokonuje się poprzez dyskusję nad prezentowanymi przez studentów wynikami badań oraz lekturę i dyskusję nad kluczowymi tekstami źródłowymi.
E-Learning
Grupa przedmiotów ogólnouczenianych
Poziom przedmiotu
Symbol/Symbole kierunkowe efektów uczenia się
Typ przedmiotu
Koordynatorzy przedmiotu
Efekty kształcenia
WIEDZA: Student posiada znajomość metod badawczych i procedur argumentacyjnych zarówno filozoficznych jak i teologicznych. Zna metody interpretacji tekstów, reguły analizy tekstów, zna sposób robienia kwerend i metody wyszukiwania literatury z danego zakresu. Rozróżnia w tekstach w zagadnienia teologiczne od filozoficznych. Zna podstawowe pola problemowe wzajemnych odniesień pomiędzy wiarą i rozumem.
UMIEJĘTNOŚCI: Umie dobrze zorganizować sobie pracę badawczą: poszczególne etapy przygotowania pracy naukowej: kwerendę, analizę, pisanie, konsultacje oraz zgromadzić materiały: teksty, opracowania, narzędzia językowe i techniczne. Potrafi pisać pracę naukową, umie przedstawić główne tezy w logicznej kolejności. Potrafi właściwie napisać wstęp i zakończenie pracy.
Umie wykorzystywać wiedzę teologiczną i filozoficzną do przeprowadzania krytycznych argumentacji, począwszy od znalezienia właściwych przesłanek, aż do wyciągnięcia poprawnych wniosków. Umie rozróżniać przesłanki rozumu od tych pochodzących z objawienia. Umie formułować swoje tezy w sposób klarowny zarówno w mowie jak i na piśmie. Potrafi ustalić zależności pomiędzy tezami i ocenić właściwie stopień ich doniosłości.
KOMPETENCJE SPOŁECZNE: Student rozumie, że posiada tylko pewną wiedzę z danego zakresu i w związku z tym nie przekracza swoich kompetencji w wypowiadanych przez siebie twierdzeniach. Rozumie także potrzebę ciągłego rozwoju zawodowego i dalszego kształcenia. Przygotowanie pracy magisterskiej/doktorskiej sprawia, że umie (na odpowiednim poziomie) przeprowadzić samodzielny projekt wyznaczając cele i znajdując środki. Cechuje się odpowiedzialnością wobec współpracowników i potrafi dostrzegać i rozwiązywać problemy wynikające ze wzajemnego współżycia w społeczeństwie.
zakres posiadanej przez siebie wiedzy i posiadanych umiejętności, rozumie potrzebę ciągłego dokształcania się i rozwoju zawodowego; samodzielnie podejmuje i inicjuje działania profesjonalne; planuje i organizuje ich przebieg; dostrzega i formułuje problemy etyczne związane z własną pracą badawczą i publikacyjną, odpowiedzialnością przed współpracownikami i innymi członkami społeczeństwa oraz wykazuje aktywność w rozwiązywaniu tych problemów.
Kryteria oceniania
W przypadku studentów studiów doktoranckich warunki zaliczenia ustalane są indywidualnie z prowadzącym.
Na każdym etapie student przygotowuje ustne prezentacje, w których przedstawia wyniki swojej pracy (jedna prezentacja w semestrze)
Literatura
Literatura jest zależna od zagadnień podejmowanych na poszczególnych zajęciach (informacje są dostępne na podanej stronie internetowej)
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: