Stylistyka języka dziennikarskiego WT-DKS-P-S
Celem zajęć jest wykształcenie w słuchaczach umiejętności gatunkowego i stylistycznego różnicowania przygotowywanych tekstów medialnych. W trakcie zajęć studenci nauczą się adiustować i redagować teksty, a także realizować w praktyce konwencje różnych gatunków dziennikarskich.
UWAGA! Na zespole MS TEAMS są zamieszczane materiały i lektury.
W cyklu 2021/22_L:
Zajęcia mają charakter praktyczny; ich celem jest nabycie umiejętności tworzenia poprawnych stylistycznie tekstów w różnych gatunkach dziennikarskich, a także wypracowaniu własnego stylu dziennikarskiego. Ćwiczenia obejmują zagadnienia: stylistyka najpopularniejszych tekstów reporterskich na internetowych portalach ogólnoinformacyjnych; stylistyka vlogów dziennikarskich; stylistyka reportażu i sylwetki reporterskiej; redagowanie i skracanie tekstów w różnych gatunkach dziennikarskich, stylistyczna obróbka tekstu; stylistyka języka mikroblogów dziennikarskich; stylistyka tekstów dziennikarskich podejmujących bieżące tematy życia publicznego z użyciem biblijnych związków frazeologicznych; stylistyka dziennikarskich tekstów politycznych oraz tekstów polityków z użyciem mitologicznych związków frazeologicznych.; specyfika języka i stylu wypowiedzi w mediach elektronicznych; poprawność fleksyjna, składniowa, słowotwórcza; wypracowanie własnego stylu języka dziennikarskiego. Student wykonuje pracę podczas zajęć i w domu. W połowie semestru zostanie przeprowadzony sprawdzian. Ocena końcowa na podstawie oceny ze sprawdzianu w połowie semestru, pracy i aktywności studenta podczas zajęć, ocen cząstkowych oraz oceny za sprawdzian na koniec semestru. Dopuszczalne są dwie nieusprawiedliwione nieobecności. |
Dyscyplina naukowa, do której odnoszą się efekty uczenia się
E-Learning
Grupa przedmiotów ogólnouczenianych
Opis nakładu pracy studenta w ECTS
W cyklu 2022/23_L: 30 godzin - uczestnictwo w zajęciach
15 godzin – analiza poszczególnych tekstów
2 godziny - konsultacje z prowadzącym
3 godziny - bezpośrednie przygotowanie do zajęć
10 godzin - praca własna studenta, tworzenie tekstów własnych.
| W cyklu 2023/24_L: 30 godzin - uczestnictwo w zajęciach
15 godzin – analiza poszczególnych tekstów
2 godziny - konsultacje z prowadzącym
3 godziny - bezpośrednie przygotowanie do zajęć
10 godzin - praca własna studenta, tworzenie tekstów własnych. |
Poziom przedmiotu
Symbol/Symbole kierunkowe efektów uczenia się
Typ przedmiotu
Wymagania wstępne
Koordynatorzy przedmiotu
W cyklu 2021/22_L: | W cyklu 2023/24_L: | W cyklu 2024/25_L: | W cyklu 2019/20_L: | W cyklu 2022/23_L: |
Efekty kształcenia
DL_W10 – 1- absolwent ma wiedzę na temat tworzenia poprawnych stylistycznie tekstów w różnych gatunkach dziennikarskich.
DL_W10 – 2- absolwent ma wiedzę na temat tworzenia poprawnych stylistycznie tekstów do różnego rodzaju mediów: na portale internetowe, Twitter, także do mediów tradycyjnych.
DL_U12 –1 - absolwent potrafi tworzyć poprawne stylistycznie teksty w różnych gatunkach dziennikarskich.
DL_U12 –2 - absolwent potrafi posługiwać się własnym stylem dziennikarskim.
DL_U19 - absolwent potrafi interpretować kody kulturowe (mitologiczne, biblijne, literackie) w tekstach dziennikarskich; umie je zastosować w tekstach własnych.
Więcej informacji
Więcej informacji o poziomie przedmiotu, roku studiów (i/lub semestrze) w którym się odbywa, o rodzaju i liczbie godzin zajęć - szukaj w planach studiów odpowiednich programów. Ten przedmiot jest związany z programami:
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: