Medialny obraz Kościoła katolickiego WT-DKS-P-MO
Jeszcze nie wprowadzono opisu dla tego przedmiotu...
Grupa przedmiotów ogólnouczenianych
Poziom przedmiotu
Symbol/Symbole kierunkowe efektów uczenia się
Typ przedmiotu
Koordynatorzy przedmiotu
Efekty kształcenia
Medialny obraz Kościoła katolickiego - KOD: zbxhmzp
EK nr 1 - opisuje rolę liderów religijnych na poszczególnych szczeblach hierarchii kościelnej i charakteryzuje instytucje kościelne w wymiarze wertykalnym.
EK nr 2 – objaśnia ważkie wydarzenia w Kościele – zarówno w wymiarze międzynarodowym, jak i w Polsce. Rozróżnia poszczególne aktywności duchownych i świeckich – przez co uzupełnia i aktualizuje wiedzę studentów.
EK nr 3 - weryfikuje motywy, interpretuje przyczyny i potrafi przewidywać tendencje w zjawiskach religijnych oraz polityczno-kulturowych związanych z Kościołem.
2 punkty ECTS:
30 godz. - aktywne uczestnictwo w wykładach
15 godz. - przygotowanie do wykładów
15 godz. - przygotowanie egzemplifikacji na kolokwium
60 godz. - razem
Kryteria oceniania
Do zaliczenia mogą przystąpić studenci, którzy brali udział w 80% wykładów (honorowane są usprawiedliwienia od lekarza etc.). W czasie zajęć sprawdzana będzie online obecność studentów na wykładzie według zasad panujących na UKSW. Odnotowywana jest też aktywność studenta (zabieranie głosu w dyskusji itp.). Zaliczenie końcowe z oceną w formie testu online – ocena według ogólnie przyjętych zasad oceniania. Do punktów zdobytych na pisemnym zaliczeniu dolicza się punkty za aktywność.
Praktyki zawodowe
Nie dotyczy
Literatura
Konferencja Episkopatu Polski – Informator 2020.
Jan Paweł II, Konstytucja Apostolska Universi Dominici Gregis. O wakacie stolicy apostolskiej i wyborze biskupa rzymskiego (1996), http://www.opoka.org.pl/biblioteka/W/WP/jan_pawel_ii/konstytucje/universi_dominici_22021996.html
Benedykt XVI, Motu Proprio "De aliquibus mutationibus in normis de electione Romani Pontificis "(2007), http://www.opoka.org.pl/biblioteka/W/WP/benedykt_xvi/motu/litterae_universi_27062007.html
Benedykt XVI Motu Proprio Normas Nonnullas, http://www.opoka.org.pl/aktualnosci/news.php?id=46535&s=opoka
Kościół wobec rzeczywistości politycznej, w: II Polski Synod Plenarny, Warszawa-Poznań 2001, s. 83-100.
Krukowski J., Kościół i państwo. Podstawy relacji prawnych, Lublin 2003.
Krukowski J., Państwo światopoglądowo neutralne?, w: Rusecki M. (red.), Problemy współczesnego Kościoła, Lublin 1997, s. 29-34.
Krukowski J., Państwo wyznaniowe czy świeckie, w: Rusecki M. (red.), Problemy współczesnego Kościoła, Lublin 1997, s. 9-28;
Krukowski J., Zasady relacji Państwo-Kościół w nowej Konstytucji RP, w: Rusecki M. (red.), Łoziński B., Leksykon zakonów w Polsce, Warszawa 1993??.
Weiler J.H.H., Chrześcijańska Europa. Konstytucyjny imperializm czy wielokulturowość?, Poznań 2003.
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: