Kościół katolicki na świecie i w Polsce WT-DKS-P-KK
Celem wykładów jest zapoznanie studentów z zagadnieniem: jak działa Kościół – od papieża i Watykanu, poprzez diecezje i zgromadzenia zakonne, aż do najmniejszych struktur. Zajęcia ukazują zadania wypełniane zarówno przez duchownych, jak i świeckich. Pozwalają lepiej zrozumieć system funkcjonowania Kościoła; są skierowane tak do dziennikarzy, jak i przedstawicieli biznesu, marketingu, specjalistów public relations i kultury.
Poziom przedmiotu
Symbol/Symbole kierunkowe efektów uczenia się
Efekty kształcenia
EK nr 1 - opisuje rolę liderów religijnych na poszczególnych szczeblach hierarchii kościelnej i charakteryzuje instytucje kościelne w wymiarze wertykalnym.
EK nr 2 – objaśnia ważkie wydarzenia w Kościele – zarówno w wymiarze międzynarodowym, jak i w Polsce. Rozróżnia poszczególne aktywności duchownych i świeckich – przez co uzupełnia i aktualizuje wiedzę studentów.
EK nr 3 - weryfikuje motywy, interpretuje przyczyny i potrafi przewidywać tendencje w zjawiskach religijnych oraz polityczno-kulturowych związanych z Kościołem.
2 punkty ECTS:
30 godz. - aktywne uczestnictwo w wykładach
5 godz. - konsultacje z prowadzącym wykład
10 godz. - przygotowanie do wykładów
15 godz. - przygotowanie egzemplifikacji na kolokwium
60 godz. - razem
Kryteria oceniania
Do zaliczenia mogą przystąpić studenci, którzy brali udział w 80% wykładów (honorowane są usprawiedliwienia od lekarza etc.). W czasie zajęć odnotowywana jest aktywność studenta. Zaliczenie końcowe w formie projektu zaliczeniowego na wyznaczony temat - ocena według ogólnie przyjętych zasad oceniania wypracowań. Do punktów zdobytych na pisemnym zaliczeniu dolicza się punkty za aktywność.
Praktyki zawodowe
Nie dotyczy.
Literatura
1. Kodeks Prawa Kanonicznego, Poznań 2008.
2. Konferencja Episkopatu Polski – Informator 2017, Tarnów 2017.
3. Kongregacja ds. Biskupów, Dyrektorium o pasterskiej posłudze biskupów Apostolorum Successores, Kielce 2005.
4. Jan Paweł II, Konstytucja Apostolska Universi Dominici Gregis. O wakacie stolicy apostolskiej i wyborze biskupa rzymskiego (1996), http://www.opoka.org.pl/biblioteka/W/WP/jan_pawel_ii/konstytucje/universi_dominici_22021996.html
5. Benedykt XVI, Motu Proprio " De aliquibus mutationibus in normis de electione Romani Pontificis " (2007), http://www.opoka.org.pl/biblioteka/W/WP/benedykt_xvi/motu/litterae_universi_27062007.html
6. Benedykt XVI Motu Proprio Normas Nonnullas, http://www.opoka.org.pl/aktualnosci/news.php?id=46535&s=opoka
7. Kościół wobec rzeczywistości politycznej, w: II Polski Synod Plenarny, Warszawa-Poznań 2001, s. 83-100.
8. Krukowski J., Kościół i państwo. Podstawy relacji prawnych, Lublin 2003.
9. Krukowski J., Państwo światopoglądowo neutralne?, w: Rusecki M. (red.), Problemy współczesnego Kościoła, Lublin 1997, s. 29-34.
10. Krukowski J., Państwo wyznaniowe czy świeckie, w: Rusecki M. (red.), Problemy współczesnego Kościoła, Lublin 1997, s. 9-28;
11. Krukowski J., Zasady relacji Państwo-Kościół w nowej Konstytucji RP, w: Rusecki M. (red.), Łoziński B., Leksykon zakonów w Polsce, Warszawa 1993??.
12. Weiler J.H.H., Chrześcijańska Europa. Konstytucyjny imperializm czy wielokulturowość?, Poznań 2003.
Więcej informacji
Więcej informacji o poziomie przedmiotu, roku studiów (i/lub semestrze) w którym się odbywa, o rodzaju i liczbie godzin zajęć - szukaj w planach studiów odpowiednich programów. Ten przedmiot jest związany z programami:
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: