Edukacyjne wyzwania technologii medialnych WT-DKS-P-EW
Celem wykładu jest zapoznanie studenta z ewolucją technologii medialnych, ich funkcjami oraz wpływem na społeczeństwo, dziennikarstwo, naukę i edukację. Nabycie umiejętności analizy przemian mediów oraz ich zastosowania w różnych kontekstach społecznych, edukacyjnych i zawodowych. Doskonalenie kompetencji w zakresie krytycznego myślenia, interpretacji roli mediów w kształtowaniu rzeczywistości oraz wykorzystania technologii medialnych w praktyce zawodowej.
Dyscyplina naukowa, do której odnoszą się efekty uczenia się
E-Learning
Grupa przedmiotów ogólnouczenianych
Poziom przedmiotu
Symbol/Symbole kierunkowe efektów uczenia się
Typ przedmiotu
Wymagania wstępne
Koordynatorzy przedmiotu
Efekty kształcenia
W1 – wiedza – w zaawansowanym stopniu zna i rozumie podstawowe pojęcia i teorie dotyczące kompetencji technicznych i społecznych w korzystaniu z technologii medialnych.
W2 – wiedza – w zaawansowanym stopniu zna i rozumie pojęcie i teorie z zakresu technologii medialnej w komunikacji społecznej.
W3 – wiedza – w zaawansowanym stopniu zna i rozumie metody badań dotyczące społecznego wpływu technologii medialnych.
U1 – umiejętności – potrafi analizować i krytyczne wypowiadać się na tematy związane z rozwojem technologii medialnych w kontekście dziennikarstwa, edukacji, nauki i pracy zawodowej.
K1 – kompetencje – jest odpowiednio przygotowany i rozumie swoją rolę w mediach jako dziennikarz dostrzegając znaczenie współczesnego systemu edukacji, nauki i pracy zawodowej.
Nakład pracy w ramach zajęć
30 godz. – aktywne uczestnictwo w zajęciach
15 godz. – bezpośrednie przygotowanie do zajęć, osobiste lektury
15 godz. – praca w ramach zaliczenia śródokresowego i przygotowanie do testu końcowego
60 godz. – razem
2 punkty ECTS
Kryteria oceniania
Przed zajęciami prowadzący rozsyła konspekt z wykazem literatury wraz z załącznikami oraz pytania do dyskusji. Znajomość przesłanych tekstów umożliwi potem czynny udział w debacie podczas zajęć.
Ocena końcowa jest średnią arytmetyczną w zaokrągleniu w górę co 0,5 stopnia, wyliczaną na podstawie ocen cząstkowych za: aktywność podczas dyskusji (umiejętności, kompetencje), przygotowanie eseju medioznawczego na zaliczenie śródokresowe (wiedza, umiejętności) oraz rozwiązanie testu końcowego (wiedza).
W1, W2, W3
Test końcowy zostanie przeprowadzony pod koniec programu zajęć na MS Forms. Przygotowano go wyłącznie w oparciu o konspekty i podaną literaturę.
na ocenę 2 – otrzymanie mniej niż 17 punktów na 30 w teście końcowym.
na ocenę 3 – otrzymanie równo i więcej niż 17 punktów na 30 w teście końcowym.
na ocenę 3,5 – otrzymanie równo i więcej niż 20 punktów na 30 w teście końcowym.
na ocenę 4 – otrzymanie równo i więcej niż 23 punktów na 30 w teście końcowym.
na ocenę 4,5 – otrzymanie równo i więcej niż 25 punktów na 30 w teście końcowym.
na ocenę 5 – otrzymanie równo i więcej niż 27 punktów na 30 w teście końcowym.
W2, W3, U1
Zaliczenie śródokresowe – przeprowadzone w połowie programu zajęć – polega na przygotowaniu eseju medioznawczego i przesłanie prowadzącemu w formacie PDF na adres p.drzewiecki@uksw.edu.pl do określonego terminu. Esej powinien zawierać wstęp z postawieniem tezy, popartą literaturą przedmiotu argumentację, zakończenie z wnioskami oraz wykorzystaną w pracy bibliografię z przynajmniej trzema pozycjami naukowymi. Praca ma liczyć co najmniej 7000 znaków ze spacjami. Ustawienia w edytorze tekstów: Times New Roman, 12 pkt, podwójny odstęp, imię i nazwisko u góry, poniżej numer indeksu, tytuł eseju, potem akapit 1. Wstęp, 2. 3... kolejne podrozdziały, Wnioski, Bibliografia. Tytuł pracy może być oryginalną, autorską propozycją. W akapicie początkowym należy jednak zaznaczyć, który temat został wybrany. Tematy esejów do wyboru:
Jakie wyzwania stawiają przed nami nowe media?
Jakie kompetencje medialne powinniśmy rozwijać u uczniów?
Jakie są korzyści i zagrożenia wynikające z roli mediów w edukacji?
Jakie wydarzenia miały największy wpływ na rozwój mediów?
Czy komunikacja jest zawsze intencjonalna?
Jakie są zalety i wady poszczególnych funkcji mediów?
Czy media zawsze są niezależne od władzy politycznej?
Jakie są najważniejsze umiejętności, które powinien posiadać dziennikarz w erze cyfrowej?
Jak technologie medialne wpływają na sposób, w jaki dziennikarze zbierają i prezentują informacje?
Jakie są największe wyzwania etyczne, przed którymi stoją dziennikarze w dzisiejszych czasach?
Jakie są potencjalne konsekwencje naruszenia etyki i prawa w dziennikarstwie?
Jakie wydarzenia miały największy wpływ na rozwój dziennikarstwa?
Jak technologie medialne wpłynęły na przemiany zawodu dziennikarskiego?
Jakie są wyzwania i możliwości dla dziennikarstwa w erze cyfrowej?
Jakie są największe wyzwania dla dziennikarstwa w dzisiejszych czasach?
Jakie są etyczne implikacje interwencji dziennikarskiej w konfliktach społecznych i politycznych?
Jak dziennikarstwo może lepiej służyć społeczeństwu w swojej roli kontrolnej?
na ocenę 2 – nie złożono pracy w terminie.
na ocenę 3 – esej złożony w terminie, praca niespełniająca wymogu przynajmniej 7000 znaków ze spacjami, praca nie ma struktury: wstęp, rozdziały, wnioski, bibliografia, w pracy nie postawiono tezy, ani nie przedstawiono argumentacji, nie odniesiono się do literatury naukowej, praca niestarannie przygotowana od strony edytorskiej i nienapisana językiem naukowym.
na ocenę 3,5 – esej złożony w terminie, praca spełniająca wymóg objętości przynajmniej 7000 znaków ze spacjami, postawiono tezę, przedstawiono argumentację i wnioski, ale nie posłużono się literaturą naukową przedstawioną na zajęciach jako źródłem argumentacji, choć wykazano ją w bibliografii, jak również praca niestarannie przygotowana od strony edytorskiej i nienapisana językiem naukowym.
na ocenę 4 – esej złożony w terminie, praca przygotowana samodzielne, postawiono tezę, przedstawiono argumentację i wnioski, posłużono się literaturą naukową przedstawioną na zajęciach jako źródłem argumentacji, praca starannie przygotowana od strony edytorskiej, napisana językiem naukowym.
na ocenę 4,5 – esej złożony w terminie, praca przygotowana samodzielne, postawiono tezę, przedstawiono argumentację i wnioski, posłużono się nie tylko literaturą naukową przedstawioną na zajęciach jako źródłem argumentacji, ale wykroczono poza jej zakres, praca starannie przygotowana od strony edytorskiej i napisana językiem naukowym.
na ocenę 5 – wyróżniający się samodzielnością myślenia i erudycją oraz stylem wypowiedzi esej złożony w terminie, praca przygotowana samodzielne, postawiono tezę, przedstawiono argumentację i wnioski, posłużono się nie tylko literaturą naukową przedstawioną na zajęciach jako źródłem argumentacji, ale wykroczono poza jej zakres, praca starannie przygotowana od strony edytorskiej i napisana językiem naukowym.
U1, K1
Prowadzący przyznaje punkty za aktywność podczas dyskusji w ramach zajęć. Punkt można otrzymać za merytoryczną – samodzielną i krytyczną – wypowiedź związaną z pytaniem do dyskusji i przesłaną literaturą.
na ocenę 2 – zdobycie 0 punktów na 12 za aktywność podczas dyskusji.
na ocenę 3 – zdobycie 2 punktów na 12 za aktywność podczas dyskusji.
na ocenę 3,5 – zdobycie 3 punktów na 12 za aktywność podczas dyskusji.
na ocenę 4 – zdobycie 4 punktów na 12 za aktywność podczas dyskusji.
na ocenę 4,5 – zdobycie 6 punktów na 12 za aktywność podczas dyskusji.
na ocenę 5 – zdobycie 8 punktów na 12 za aktywność podczas dyskusji.
Literatura
Literatura podstawowa
Głowacki B., Internet jako źródło informacji dla dziennikarza – mijanie się z prawdą a etyka dziennikarska, „Studia Medioznawcze” 2015, nr 1 (60), s. 21-31.
Kicior B., Po co nam media – po co my mediom? Funkcje i oddziaływanie mediów masowych w społeczeństwie, „Konteksty Społeczne” 2018, t. 6, nr 1 (11), s. 55-63.
Kita M., Radio i oralność–z perspektywy językoznawczej, „Acta Universitatis Lodziensis. Folia Litteraria Polonica” 2017, nr 39(1), s. 31-47.
Matusiak K., Media w edukacji – wybrane problemy edukacji medialnej, „Paidea (Παιδεία)” 2019, nr 1, s. 233-252.
Kononiuk T., Dziennikarze na cyfrowych sterydach, „Media-Biznes-Kultura. Dziennikarstwo i komunikacja społeczna” 2023, nr 2(15), s. 151-164.
Nieć M., Koncepcja „czwartego stanu” Edmunda Burke’a podana przez Thomasa Carlyle’a. Refleksje o polityce i komunikowaniu, „Politeja” 2014, nr 11(28), s. 321-340.
Literatura uzupełniająca
Drzewiecki P., Bishop Adam Lepa (1939–2022) in the Faith-based Media Literacy Education Approach, „Media Education (Mediaobrazovanie)” 2024, t. 20, nr 3, s. 321-329.
Lasota A., Pisarzowska E., Pożądane cechy osobowości nauczyciela-pedagoga w ujęciu klasycznych i współczesnych koncepcji, „Pedagogika Przedszkolna i Wczesnoszkolna” 2016, t. 4, nr 1 (7), s. 77-88.
Leciejewski S., Struktura cyfrowej rewolucji naukowej, „Zagadnienia Filozoficzne w Nauce” 2018, nr 64, s. 117-136.
Lizut R., Nauka i technika, w: Skrypt dla uczestników studiów podyplomowych w zakresie przyrodoznawstwa, red. A. Zykubek, Z. Wróblewski, Lublin 2012, s. 151-159.
Orczyk J., Wokół pojęć kwalifikacji i kompetencji, „Zarządzanie zasobami ludzkimi” 2009, nr 3-4, s. 19-32.
Piwowarska K., Czy nowe technologie zrewolucjonizują rynek pracy?, „Studia Prawnicze. Rozprawy i Materiały” 2018, nr 23(2), s. 135-155.
Skuza S., Modzelewska A., Szeluga-Romańska M., Profesjonalizacja zawodu dziennikarza w obliczu konwergencji mediów, „Zarządzanie mediami” 2019, nr 7, s. 79-95.
Więcej informacji
Więcej informacji o poziomie przedmiotu, roku studiów (i/lub semestrze) w którym się odbywa, o rodzaju i liczbie godzin zajęć - szukaj w planach studiów odpowiednich programów. Ten przedmiot jest związany z programami:
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: