Społeczno-ekonomiczne aspekty życia rodzinnego WT-DCM-SE
Zajęcia podejmują temat aktualnych trendów kulturowych w kontekście małżeństwa i rodziny. Analizowane skutki globalizacji, mieszania się kultur, które coraz mocniej wpływają na nadawanie znaczenia małżeństwu i rodzinie oraz ich funkcjom i zadaniom. Zmiany w kulturze życia codziennego pokazują, że normy moralne wynikające z religii a kształtujące najpierw prawo zwyczajowe, wzory kulturowe w końcu ustawodawstwo, charakteryzują się tendencją spadkową co do kierowania się nimi i akceptowania ich. Te z kolei kształtują zachowania ekonomiczne indywidualne, grupowe, instytucjonalne i państwowe.
E-Learning
Grupa przedmiotów ogólnouczenianych
Poziom przedmiotu
Symbol/Symbole kierunkowe efektów uczenia się
Typ przedmiotu
Koordynatorzy przedmiotu
Kryteria oceniania
Na ocenę końcową składa się aktywne uczestnictwo studenta w zajęciach (student ma prawo do dwóch nieusprawiedliwionych nieobecności) – znajomość treści wykładu i bibliografii problemowej, o której była mowa w trakcie zajęć; umiejętność analizy procesów zachodzących na poziomie kultury, religii, polityki, spraw społecznych i ich odniesienie do możliwości jakie dają narzędzia wypracowane poprzez dialog.
Zaliczenie kończy się ustnym egzaminem, którego podstawą są treści omawiane podczas wykładu.W połowie semestru kolokwium.
Literatura
Benedict, R. (2019). Wzory kultury, Kraków: Wydawnictwo Aletheia.
Bożewicz, M. red. (2019). Współczesna polska rodzina. Badania CBOS, Warszawa: CBOS.
Giddens, A. (2012). Socjologia, Warszawa: Wydawnictwo Naukowe PWN.
Gorodnichenko, Y., Roland, G. (2013). Culture, Institutions and Democratization, Berkeley: University of California.
Jan Paweł II. (1981). Adhortacja Familiaris consortio, Rzym: Vatican.
Lasch, Ch. (1991). The Culture of Narcissism: American Life in An Age of Diminishing Expectations, New York.
Nowicka, E. (2012). Świat człowieka – świat kultury, Warszawa: Wydawnictwo Naukowe PWN.
Piątkowski, M. (2019). Europejski lider wzrostu: polska droga od ekonomicznych peryferii do gospodarki sukcesu, Warszawa: Wydawnictwo Poltext.
Sieradzan, J. (2011). Narcyzm, Białystok.
Wojtyła, K. (1994). Osoba i czyn oraz inne studia antropologiczne, Lublin: Wydawnictwo TN KUL.
Woś, M. (2015). Uwarunkowania społeczne i socjalne życia rodziny oraz ich wpływ na wychowanie, „Seminare” t. 36, nr 4, s. 105-121.
Woźniak, R.B. (1998), Zarys socjologii edukacji i zachowań społecznych, Koszalin: Wydawnictwo Uczelniane Bałtyckiej Wyższej Szkoły Humanistycznej.
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: