Prawne aspekty mediacji społecznych WT-DCM-PMS
Zajęcia mają na celu teoretyczne i praktyczne przygotowanie studentów do pracy w roli mediatora i zapoznanie z podstawowymi uwarunkowaniami prawnymi mediacji społecznych. Podczas zajęć przedstawiane są uwarunkowania prawne mediacji w tym prawa i obowiązki mediatora, prawne możliwości uczestniczenia mediatora w rozwiązywaniu sporów społecznych w tym sporów występujących między pojedynczymi osobami oraz grupami osób w tym z zakresu sporów w społecznościach lokalnych w tym sporów sąsiedzkich, w zakładach pracy, w tym sporów pracowniczych. Podczas zajęć omawiane są zarówno zagadnienia teoretyczne i konstrukcje prawne, jak i prowadzone są ćwiczenia praktyczne z zakresu sporządzania umowy o mediację, możliwości rozwiązania sporu, sporządzenia protokołu mediacji, sporządzania ugody w sposób pozwalający na osiągnięcie ugody zgodnej z prawem i zasadami współżycia społecznego.
Grupa przedmiotów ogólnouczenianych
Poziom przedmiotu
Symbol/Symbole kierunkowe efektów uczenia się
Typ przedmiotu
Koordynatorzy przedmiotu
Efekty kształcenia
Student po odbyciu zajęć zna podstawowe uwarunkowania prawne mediacji oraz zna możliwości zastosowania mediacji w sporach społecznych, w tym w konfliktach między grupami interesów, sporach pracowniczych, w zakładach pracy, sporach sąsiedzkich. Ma umiejętność praktyczną przygotowania protokołu mediacji i dokumentu ugody.
Kryteria oceniania
Ocena z przedmiotu dokonywana jest na podstawie obecności na zajęciach , realizacji domowych prac pisemnych oraz pisemnego zaliczenia
Literatura
A. Kalisz, A. Zienkiewicz "Mediacja sądowa i pozasądowa Zarys wykładu", Warszawa 2014 rok
A. Zienkiewicz "Studium mediacji. Od teorii ku praktyce" , Warszawa, 2007 rok
M. Białecki "Mediacja w postępowaniu cywilnym, Warszawa, 2011 rok
pod red. J.Olszewski "Sądy polubowne i mediacja" Warszawa 2008
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: